Maria Fiodorowna

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Dorota Auguste Luise von Württemberg
cesarzowa Rosji
Data urodzenia 25 październik 1759
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 5 listopad 1828
Miejsce śmierci Pawłowsk
Miejsce spoczynku Sobór Świętych Piotra i Pawła w Petersburgu
Narodowość niemiecka


Zofia Dorota Auguste Luise von Württemberg (1759-1828) - cesarzowa Rosji, żona cesarza Pawła I.

Życiorys:

Zofia Dorota Auguste Luise von Württemberg - urodziła się 25 października 1759 roku w Szczecinie w pałacu Grumbkowa (Pałac pod Globusem). Była czwartym dzieckiem i najstarszą córką komendanta szczecińskiej twierdzy, Fryderyka Eugeniusza von Wurtenberg i Fryderyki Doroty von Brandenburg-Schwedt – kuzynki króla Prus, Fryderyka II.

W 1769 roku, dziesięcioletnia Zofia Dorota wraz z rodziną wyjechała do rodowej siedziby, zamku w Montbéliard. Książę Fryderyk Eugeniusz stworzył tam, zgodnie z duchem epoki oświeceniowej, centrum życia artystycznego, intelektualnego i politycznego. Również w takim duchu kazał wychowywać swoje dzieci, nie zaniedbywając przy tym wpojenia im, zwłaszcza córkom, tradycyjnych cnót protestanckich: pracowitości, skromności, religijności.

Zofia Dorota była zaręczona z bratem wielkiej księżnej Natalii Aleksiejewny (Wilhelminy Luizy Hessen-Darmstadt ) – Ludwikiem I heskim. Po śmierci pierwszej żony Pawła I, Natalii Aleksjejewny, w wyniku protekcji króla Prus Fryderyka II i carycy Katarzyny II, która zdecydowała o ślubie Pawła z Zofią Dorotą, narzeczeństwo z Ludwikiem zostało zerwane. Przed ślubem, do którego doszło w październiku 1776 roku, przyszła cesarzowa przeszła na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna.

W 1777 roku urodziła Aleksandra, dwa lata później na świat przyszedł Konstanty. Obaj byli wychowywani przez babkę, carycę Katarzynę, rodzice mogli odwiedzać dzieci raz w tygodniu.

We wrześniu 1781 roku Maria wraz z mężem udała się na wielką podróż po Europie. Podróżowali pod przybranym nazwiskiem „hrabia i hrabina Północy”. Wkrótce po powrocie Maria, urodziła pierwszą z sześciu córek – Aleksandrę. Było to też pierwsze dziecko, jakie mogła sama wychować.

Jeszcze za życia carycy, Maria czynnie włączała się w działalność dobroczynną, opiekując się najbiedniejszymi. Po śmierci Katarzyny II (1796 r.) Maria próbowała, na ogół bezskutecznie, wpływać na polityczne decyzje męża.

Paweł I został zamordowany w nocy z 11 na 12 marca 1801 r. Śmierć męża przeżyła mocno, tym bardziej, że był w nią zamieszany ich najstarszy syn, Aleksander.

Po śmierci Pawła Maria poświęciła się dobroczynności, zakładając instytuty kształcenia dla panien, a także instytucje opiekujące się sierotami, inwalidami i weteranami. Ponadto opiekowała się artystami i naukowcami. Wspierała karierę szwedzkiej niewidomej śpiewaczki Charlotty Seuerling.

Zmarła 5 listopada 1828 roku w Pawłowsku.


Dzieci:

  • Aleksander I (1777-1825) – car Rosji
  • Konstanty ( 1779-1831) – wielkorządca Królestwa Polskiego
  • Aleksandra Pawłowna (1783-1801) – żona arcyksięcia Autrii Józefa Antoniego Habsburga
  • Helena Pawłowna (1784-1803) – żona księcia Fryderyka Ludwika Mecklenburg-Schwerin
  • Maria Pawłowna (1786-1859) – żona Karola Fryderyka, księcia Sachsen-Weimar-Eisenach
  • Katarzyna Pawłowna (1788-1819) – żona króla Wirtembergii Wilhelma I
  • Olga (1792-1795)
  • Anna Pawłowna (1795-1865) – żona króla Holandii Wilhelma II
  • Mikołaj I (1796-1855) – car Rosji
  • Michał (1798-1849) – wielki książę Rosji

Literatura:Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna