Maria Pilecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Maria Pilecka''' (ur. [[29]] [[stycznia]] [[1899]] w [[Ołumuńcu]] w [[Rosji]], zm. [[9]] [[maja]] [[1991]] w [[Koszalinie]]) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza [[Witolda Pileckiego]].<ref>[http://http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Pilecka</ref>
+
'''Maria Pilecka''' (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.<ref>[[http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Pilecka Maria Pilecka. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]</ref>
Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w [[Koszalinie]], działacz społeczny i kulturalny.
+
Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w [[Koszalin|Koszalinie]], działaczka społeczna i kulturalna.
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
  
Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach [[1930]]–[[1939]] uczyła w [[Plik:Zdj._arch..jpg|thumb|right|Maria Pilecka]]szkole miejskiej w [[Lidzie]]. Okres wojenny spędziła w [[Wilnie], utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była więziona w więzieniu w [[Łukienniszkach]]. W lipcu [[1945]] roku razem ze swoją siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do [[Koszalina]]. Zamieszkali w domu przy ul. [[Karola Szymanowskiego]], przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie.  W [[196]]5 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni [[Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej]] w [[Koszalinie]], pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego.
+
Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, urodzona [[29]] [[stycznia]] [[1899] roku w Ołomuńcu. Po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach [[1930]]–[[1939]] uczyła w [[Plik:Zdj._arch..jpg|thumb|right|Maria Pilecka]]szkole miejskiej w [[Lidzie]]. Okres wojenny spędziła w [[Wilnie], utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była więziona w więzieniu w [[Łukienniszkach]]. W lipcu [[1945]] roku razem ze swoją siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do [[Koszalina]]. Zamieszkali w domu przy ul. [[Karola Szymanowskiego]], przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie.  W [[196]]5 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni [[Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej]] w [[Koszalinie]], pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego.
Zmarła w wieku [[91]] lat w Koszalinie. Pochowana została na [[Cmentarzu Komunalnym]] w [[Koszalinie]] (kwatera [[45]]-[[53]], rząd [[9]], grób [[32]]).
+
Zmarła [[9]] [[maja]] [[1991]] w [[Koszalinie]], w wieku [[91]] lat. Pochowana została na [[Cmentarzu Komunalnym]] w [[Koszalinie]] (kwatera [[45]]-[[53]], rząd [[9]], grób [[32]]).
  
 
==Działalność zawodowa w Koszalinie==
 
==Działalność zawodowa w Koszalinie==

Wersja z 14:42, 6 cze 2013

Maria Pilecka (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.[1] Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, działaczka społeczna i kulturalna.

Życiorys

Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, urodzona 29 stycznia [[1899] roku w Ołomuńcu. Po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach 19301939 uczyła w

Maria Pilecka

szkole miejskiej w Lidzie. Okres wojenny spędziła w [[Wilnie], utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była więziona w więzieniu w Łukienniszkach. W lipcu 1945 roku razem ze swoją siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do Koszalina. Zamieszkali w domu przy ul. Karola Szymanowskiego, przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie. W 1965 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego.

Zmarła 9 maja 1991 w Koszalinie, w wieku 91 lat. Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (kwatera 45-53, rząd 9, grób 32).

Działalność zawodowa w Koszalinie

Od momentu przyjazdu Maria Pilecka podjęła działalność w Powiatowej Komisji Opieki nad Książką, zabezpieczając poniemieckie księgozbiory. We wrześniu 1946 objęła kierownictwo Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, była pierwszym kierownikiem tej instytucji. Nadzorowała też inne biblioteki i punkty biblioteczne w powiecie koszalińskim,propagując czytelnictwo, walkę z analfabetyzmem i kulturę polską . Wszystkie lata pracy zawodowej związała z bibliotekarstwem, organizując funkcjonowanie bibliotek na terenie Koszalina i okolic. Propagowała życie społeczne, kulturalne, była inicjatorem powstania Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie.

Odznaczenia

Maria Pilecka otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Przypisy

Bibliografia

  • Hudymowa Maria: Pierwsza bibliotekarka- siostra Witolda w:Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Koszalińska Biblioteka Publiczna, Koszalin 2010r, ISBN 978-83-87317-64-5

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski