Maria Pilecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 30: Linia 30:
 
{{Kategoria:Pomeranica - Kultura}}
 
{{Kategoria:Pomeranica - Kultura}}
 
{{Kategoria:Koszalin}}
 
{{Kategoria:Koszalin}}
{{Kategoria:Bibliotekarze}}
+
{{Kategoria:Pomeranica - Bibliotekarze}}

Wersja z 14:55, 6 cze 2013

Maria Pilecka (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.[1] Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, działaczka społeczna i kulturalna.

Życiorys

Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, urodzona 29 stycznia [[1899] roku w Ołomuńcu. Po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach 1930–1939 uczyła w

Maria Pilecka

szkole miejskiej w Lidzie. Okres wojenny spędziła w Wilnie, utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była więziona w więzieniu w Łukienniszkach. W lipcu 1945 roku razem ze swoją siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do Koszalina. Zamieszkali w domu przy ul. Karola Szymanowskiego, przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie. W 1965 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego.

Zmarła 9 maja 1991 roku w Koszalinie, w wieku 91 lat. Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (kwatera 45-53, rząd 9, grób 32).

Działalność zawodowa w Koszalinie

Od momentu przyjazdu Maria Pilecka podjęła działalność w Powiatowej Komisji Opieki nad Książką, zabezpieczając poniemieckie księgozbiory. We wrześniu 1946 roku objęła kierownictwo Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, była pierwszym kierownikiem tej instytucji. Nadzorowała też inne biblioteki i punkty biblioteczne w powiecie koszalińskim, propagując czytelnictwo, walkę z analfabetyzmem i kulturę polską. Wszystkie lata pracy zawodowej związała z bibliotekarstwem, organizując funkcjonowanie bibliotek na terenie Koszalina i okolic. Propagowała życie społeczne, kulturalne, była inicjatorem powstania Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie.

Odznaczenia

Maria Pilecka otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Przypisy


Bibliografia

  • Hudymowa Maria: Pierwsza bibliotekarka - siostra Witolda w:Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna,2010. ISBN 978-83-87317-64-5

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski


Robocza kategoria organizacyjna na potrzeby serwisu pomeranica.pl Uwaga: Domyślnym kluczem sortowania będzie „Koszalin” i zastąpi on wcześniej wykorzystywany klucz „Pomeranica - Kultura”.