Maria Pilecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 16: Linia 16:
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
 
}}
 
}}
'''Maria Pilecka''' (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.<ref>[[http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Pilecka Maria Pilecka. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 06 czerwca 2013].</ref>
+
'''Maria Pilecka''' (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.<ref>[http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Pilecka Maria Pilecka. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 06 czerwca 2013].</ref>
 
Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w [[Koszalin|Koszalinie]], działaczka społeczna i kulturalna.
 
Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w [[Koszalin|Koszalinie]], działaczka społeczna i kulturalna.
  

Wersja z 17:20, 12 cze 2013

Maria Pilecka
bibliotekarka, nauczycielka
brak zdjecia
Data urodzenia 29 stycznia 1899
Miejsce urodzenia Ołomuniec
Data śmierci 9 maja 1991
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny (Koszalin)
Lata działalności {{{lata_dzialalnosci}}}
Narodowość polska


Maria Pilecka (1899-1991) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.[1] Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, działaczka społeczna i kulturalna.

Życiorys

Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, urodzona 29 stycznia 1899 roku w Ołomuńcu. Po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach 1930–1939 uczyła w szkole miejskiej w Lidzie. Okres wojenny spędziła w Wilnie, utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była przetrzymywana przez NKWD w więzieniu w Łukienniszkach. W lipcu 1945 roku razem ze swoją siostrą Wandą Giec, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do Koszalina. Zamieszkali w domu przy ul. Karola Szymanowskiego, przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie. W 1965 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego. Zmarła 9 maja 1991 roku w Koszalinie, w wieku 91 lat. Pochowana została na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (kwatera 45-53, rząd 9, grób 32).

Działalność zawodowa w Koszalinie

Od momentu przyjazdu Maria Pilecka podjęła działalność w Powiatowej Komisji Opieki nad Książką, zabezpieczając poniemieckie księgozbiory. We wrześniu 1946 roku objęła kierownictwo Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, była pierwszym kierownikiem tej instytucji i sprawowała tę funkcję do 31 grudnia 1965 roku. Nadzorowała też inne biblioteki i punkty biblioteczne w powiecie koszalińskim, propagując czytelnictwo, walkę z analfabetyzmem i kulturę polską. Wszystkie lata pracy zawodowej związała z bibliotekarstwem, organizując funkcjonowanie bibliotek na terenie Koszalina i okolic. Propagowała życie społeczne, kulturalne, była inicjatorem powstania Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie.

Odznaczenia

Maria Pilecka otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Przypisy


Bibliografia

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski


Robocza kategoria organizacyjna na potrzeby serwisu pomeranica.pl Uwaga: Domyślnym kluczem sortowania będzie „Koszalin” i zastąpi on wcześniej wykorzystywany klucz „Pomeranica - Kultura”.