Maria Pilecka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Pilecka (ur. 29 stycznia 1899 w Ołumuńcu w Rosji, zm. 9 maja 1991 w Koszalinie) – nauczycielka i bibliotekarka, siostra rotmistrza Witolda Pileckiego.[1] Pierwszy kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, działacz społeczny i kulturalny.

Życiorys

Jedna z czwórki rodzeństwa Pileckich, po II wojnie światowej zamieszkała w Koszalinie. Nauczycielka, w latach 1930–1939 uczyła w szkole miejskiej w Lidzie. Okres wojenny spędziła w Wilnie, utrzymując się z lekcji prywatnych. Przez dwa miesiące była więziona w więzieniu w Łukienniszkach. W lipcu 1945 roku razem ze swoją siostrą Wandą, jej mężem i synem Andrzejem przyjechała do Koszalina. Zamieszkali w domu przy ul. Karola Szymanowskiego, przyznanym im jako rekompensata za mienie pozostawione na Litwie. W 1965 roku przeszła na emeryturę, ale jeszcze przez trzy lata na niepełnym etacie pracowała w czytelni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pomagając m.in. w tłumaczeniach z niemieckiego i francuskiego. Zmarła w wieku 91 lat w Koszalinie. Pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie (kwatera 45-53, rząd 9, grób 32).

Działalność zawodowa w Koszalinie

Od momentu przyjazdu podjęła działalność w Powiatowej Komisji Opieki nad Książką, zabezpieczając poniemieckie księgozbiory. We wrześniu 1946 objęła kierownictwo Powiatowej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, była pierwszym kierownikiem tej instytucji. Nadzorowała też inne biblioteki i punkty biblioteczne w powiecie koszalińskim,propagując czytelnictwo, walkę z analfabetyzmem i kulturę polską . Wszystkie lata pracy zawodowej związała z bibliotekarstwem, organizując funkcjonowanie bibliotek na terenie Koszalina i okolic. prowadziła życie społeczne, kulturalne, była inicjatorem powstania Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Koszalinie.

Odznaczenia

Maria Pilecka otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski


Przypisy

Bibliografia

  • Hudymowa Maria: Pierwsza bibliotekarka- siostra Witolda w:Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Koszalińska Biblioteka Publiczna, Koszalin 2010r, ISBN 978-83-87317-64-5