Marta Uszko

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 23:29, 17 lut 2020 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Marta Uszko''' '''(ur. 1985)''' – aktorka, wokalistka '''STRONA W BUDOWIE''' == Życiorys == '''Marta Uszko''' urodziła się 12 października 1985 roku w...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marta Uszko (ur. 1985) – aktorka, wokalistka

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Marta Uszko urodziła się 12 października 1985 roku we Wrocławiu. Jest córką Grzegorza i Henryki. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczała do XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, do klasy o profilu teatralnym. Po maturze zdawała na kierunek aktorski, m.in. do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jej wrocławskiej filii, a także do warszawskiej Akademii Teatralnej i łódzkiej PWSFTViT, jednak nie została przyjęta. Dykcji, gry aktorskiej i kształcenia słuchu uczyła się pod kierunkiem Joanny Dobrzańskiej w Młodzieżowym Domu Kultury we Wrocławiu. Później wyjechała do Gdyni, gdzie naukę kontynuowała w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej.

W trakcie studiów zadebiutowała rolą Elizabeth Pie w Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (2007). Na tej scenie jako adeptka zagrała także w musicalu My Fair Lady (2009) – oba przedstawienia w reż. Macieja Korwina.

W 2009 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie została aktorką Teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego. W tym samym roku wystąpiła w muzycznym spektaklu Jerzego Bielunasa Pamiętnik z powstania warszawskiego, opartym na głośnej prozie Mirona Białoszewskiego. Na scenie Teatru Palladium zagrała Strajkująca w musicalu Andrzeja Ozgi i Krzesimira Dębskiego Nie ma solidarności bez miłości w reżyserii Macieja Wojtyszki (2012).

W maju 2012 roku została zaangażowana do Teatru Polskiego w Szczecinie. Na tutejszej scenie zadebiutowała w spektaklu kabaretowym Magia obłoków. Kabaret, obok dramatu, stał się wkrótce drugim, ważnym kierunkiem jej działalności artystycznej. Należy do zespołu aktorskiego w popularnego kabaretu Czarny Kot Rudy, działającego przy Teatrze Polskim. Współpracuje również z innymi scenami teatralnymi Szczecina, m.in. z Teatrem Kameralnym, Sceną Poniedziałek, Piwnicą przy Krypcie, Operą na Zamku. W Teatrze Polskim zadebiutowała także jako asystent reżysera przy realizacji spektaklu Mieszczanie Maksyma Gorkiego.

Swoje wieloletnie zainteresowania muzyką realizuje w licznych projektach muzycznych. Wspólnie z Tomaszem Licakiem (saksofony, klarnet), Michałem Starkiewiczem (gitara) i Maciejem Wróblem (perkusja) tworzy zespół The Ears. Z formacją tą w 2018 roku nagrała debiutancki album Wielka płyta, łączący różne gatunki muzyczne, m.in. jazz, rock progresywny, pop. Z zespołem wystąpiła w kilku edycjach szczecińskiego Festiwalu Akustyczeń. Obok śpiewu, gra również na ukulele.

W latach 2010-2012 pracowała także w dubbingu, m.in. przy pierwszej i drugiej części filmu Harry Poter i insygnia śmierci, serialu Generator Rex i grze komputerowej Uprising 44. The Silent Shadow.

Zamężna.

Działalność artystyczna (Szczecin)