Wersja z dnia 10:20, 22 sie 2012 autorstwa Busol (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego – prestiżowy mityng lekkoatletyczny klasy Premium, od 2011 r. rozgrywany w Szczecinie na Stadionie Lekkoatletycznym im. Wiesława Maniaka przy ul. Litewskiej. Biorą w nim udział najlepsi sportowcy z całego świata, którzy walczą w kilkunastu konkurencjach lekkoatletycznych.

Historia memoriału

Po raz pierwszy impreza została rozegrana 19 i 20 czerwca 1954 r. w Warszawie, w czternastą rocznicę bohaterskiej śmierci Janusza Kusocińskiego, złotego medalisty olimpijskiego z Los Angeles i na stałe weszła do światowego kalendarza imprez lekkoatletycznych. Przez wiele lat główną areną zmagań był Stadion Dziesięciolecia. Impreza otwierała międzynarodowy sezon lekkoatletyczny. W memoriale brały udział największe gwiazdy lekkiej atletyki. W historii zawodów padło 11 rekordów świata i 4 rekordy Europy. W latach późniejszych memoriał był rozgrywany również w innych miastach: Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie. Od 2011 r. decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki memoriał jest rozgrywany w Szczecinie.

58 Memoriał Janusza Kusocińskiego 2012 r. w Szczecinie - WYNIKI

100 m M

• Niestety na szczecińskim stadionie nie padła magiczna bariera 10 sekund. Na pierwszych trzech miejscach koalicja Jamajczyków: Michael Frater (10.09), Nesta Carter (10.10) oraz Mario Forsythe (10.11). Rezultat Fratera jest trzecim najlepszym czasem w całej historii imprezy. Najszybszy z Polaków - Dariusz Kuć - uzyskuje 10.30.

400 m M

• W biegu na dystansie jednego okrążenia najlepszy był Sudańczyk Rabah Yousif. Dwukrotny wicemistrz Afryki z 2010 r. uzyskał w Szczecinie czas 45.69. Drugi linię mety przekroczył Brytyjczyk Richard Buck (46.23). Trzecie miejsce z trzecim wynikiem w karierze na 400 metrów zajął Karol Budziejewski, zawodnik łódzkiego AZSu uzyskał 46.28.

800 m M

• Zwyciężył Adam Kszczot. Halowy mistrz Europy z Paryża uzyskał podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego czas 1:45.78 i wyprzedził na mecie Joba Kinyora z Kenii (1:45.89) oraz Amerykanina Tylera Muldera (1:48.01). Bieg na 800 metrów podczas zawodów był ostatnim startem rekordzisty Polski na tym dystansie Pawła Czapiewskiego. Utytułowany zawodnik zakończył karierę sportową, na mecie w jego ostatnim biegu zmierzono mu czas 2:15.40... Przed biegiem uczestniczył w uroczystym pożegnaniu ze strony organizatora mityngu oraz PZLA. Po biegu wraz z Adamem Kszczotem stanął na najwyższym stopniu podium.

3000 m M

• Bieg memoriałowy rozegrano na dystansie 3000 metrów - zwyciężył Kenijczyk Gideon Gathimba, który uzyskał czas 7:50.34. Drugie miejsce zajął jego rodak John Kipkoech (7:51.24), a trzecie Amerykanin Garrett Heath (7:51.34).

Skok wzwyż M

• Wicemistrz Europy z Helsinek Raivydas Stanys w drugiej próbie zaliczył 2.25 i został zwycięzcą zawodów. Drugie miejsce zajął Wojciech Theiner, który także pokonał 2.25 jednak dopiero w trzeciej próbie. Trzecią lokatę wspólnie - z wynikiem 2.14 - zajęli Ukrainiec Viktor Shapoval oraz medalista olimpijski z Aten Czech Jaroslav Baba.

Skok o tyczce M

• Pawłowi Wojciechowskiemu nie udało się uzyskać wskaźnika PZLA na igrzyska w Londynie. Zmagający się z kontuzją zawodnik bydgoskiego Zawiszy był w Memoriale Kusocińskiego ósmy - w pierwszej próbie zaliczył 5.42, opuścił 5.52 i miał trzy nie udane próby na 5.62. Zawody zakończyły się zwycięstwem Stevena Lewisa - Brytyjczyk w drugiej próbie pokonał 5.82 i ustanowił nowy rekord Wielkiej Brytanii oraz rekord memoriału (atakował jeszcze 5.92). Drugie miejsce zajął Brad Walker (5.72, nieudane próby na 5.82 i 5.92), a trzecie mistrz olimpijski z Pekinu Steve Hooker (5.72).

Pchnięcie kulą M

• Regularnością wykazał się Tomasz Majewski. Mistrz olimpijski z Pekinu wygrał z wynikiem 21.04 uzyskanym w czwartej kolejce. Polak miał równą serię: 20.86-x-21.01-21.04-20.67-20.86. Drugi był Bułgar Geogri Ivanov (19.91), a trzeci Czech Antonin Zalsky (19.33).

Rzut dyskiem M

• Virgilijus Alekna nie zawiódł w Szczecinie wygrywając z bardzo dobrym wynikiem 68.50. Wyprzedził Australijczyka Benna Harradine (64.92) i mistrza Europy Piotra Małachowskiego (64.29). Alekna poprawił o jeden centymetr dotychczasowy rekord memoriału, który w 2011 r. w Szczecinie ustanowił Małachowski.

Rzut młotem M

• Paweł Fajdek miał tylko dwie mierzone próby, ale to wystarczyło do zwycięstwa - w ostatniej kolejce uzyskał 77.50. Dzięki tej próbie Polak pokonał duet Ukraińców Oleksiy Sokyrskyy (75.38) - Andriy Martynyuk (74.22).

100 m K

• Sprint na 100 metrów kobiet wygrała Ezinne Okparaebo. Norweżka uzyskała w Szczecinie czas 11.13 - lepszy od należącego od 1976 r. do Ireny Szewińskiej, a wynoszącego 11.22 rekordu mityngu. Druga na mecie Jamajka Aleen Bailey uzyskała czas 11.16. Trzecia linię mety przekroczyła Daria Korczyńska - 11.32.

3000 m K

• Najdłuższy bieg kobiet na Kusocińskim był zdecydowanie najszybszym w całej historii memoriału. Wygrała Kenijka Purity Rionoripo - urodzona w 1993 roku zawodniczka uzyskała 9:07.57 i ustanowiła nowy rekord zawodów (poprzedni od ćwierć wieku należał do Rumunki Viorici Ghican i wynosił 9:12.21). Druga linię mety przekroczyła z Finka Johanna Lehtinen (9:08.88), a trzecia Rosjanka Natalya Popkova (9:09.74). Najlepsza z Polek - Lidia Chojecka - zajęła czwartą lokatę z czasem 9:10.32. Aż sześć zawodniczek pobiegło lepiej od dotychczasowego rekordu zawodów.

400 m ppł K

• Rekord Danii w biegu na 400 metrów przez płotki kobiet ustanowiła Sara Petersen - jej wynik to 55.68. Druga linię mety przekroczyła nasza olimpijka Anna Jesień ? zawodniczka Prefbetu Śniadowo Łomża uzyskała 55.78, trzecie miejsce zajęła Kubanka Yadisleidis Pedroso (55.96)

Trójskok K

• W trójskoku - podobnie jak w sprincie na 100 metrów - zwyciężczyni pomagał zbyt silny wiatr wiejący w plecy. Rosjanka Olesya Zabara przy wietrze o sile 2.6 m/s uzyskała w ostatniej kolejce 14.48 i wygrała w 58. Memoriale Kusocińskiego. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Yekaterina Kayukova (14.07), a trzecie zawodniczka z Uzbekistanu Anastasiya Juravlyeva (13.90).

Rzut młotem K

• Świetnie zaprezentowała się w Szczecinie dwukrotna rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego w drugiej serii posłała młot na odległość 76.81 i pewnie wygrała w konkursie. Drugie miejsce w konkursie zajęła Yipsi Moreno z Kuby (71.90), a trzecie Joanna Fiodorow (69.23).