Mieczysława Siemina

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 09:21, 30 cze 2020 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{WEdycji}} {{Osoba infobox |osoba=Mieczysława Siemina |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja=bibliotekarka, dydaktyk, |urodziny_data=11 kwietnia 1920...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Mieczysława Siemina
bibliotekarka, dydaktyk,
Data urodzenia 11 kwietnia 1920
Miejsce urodzenia Moskwa
Data śmierci 24 kwietnia 1975
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy
Narodowość polska


Mieczysława Siemina (1920–1975), bibliotekarka, dydaktyk, wicedyrektorka Biblioteki Głównej Politechniki Szczecińskiej, działaczka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Mieczysława Helena Siemina urodziła się 11 kwietnia 1920 roku w Moskwie, dokąd jej rodzinę ewakuowano w 1914 roku z Warszawy. Jej rodzicami byli: Maria z Przyborowskich i Aleksander Sieminowie. Ojciec, z zawodu buchalter, zmarł w 1920 r. Gdy miała półtora roku, matka wróciła do Warszawy. Utrzymywały się dzięki pomocy rodziny i prac dorywczych matki. Od 1930 roku M.S. uczęszczała do Gimnazjum Zakładu Wychowawczo-Naukowego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, tzw. nazaretanek w Warszawie. W tym czasie pomagała w gimnazjalnej bibliotece, wzorowo prowadzonej przez Amerykankę.

Po maturze w 1938 r. rozpoczęła studia anglistyczne i polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Studia z konieczności łączyła z pracą zarobkową. W Towarzystwie Geofizyków zajęła się uporządkowaniem księgozbioru. Pracę i studia przerwał wybuch wojny. W czasie wojny wykonywała prace biurowe w Przedstawicielstwie Hut Szklanych w Warszawie (lata 1940-1941) i w Powiatowej Izbie Skarbowej (lata 1942-1944).