Mirosław Lalak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:20, 15 gru 2017 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Lalak
historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki
Data urodzenia 15 sierpnia 1955
Miejsce urodzenia Resko
Data śmierci 24 marca 1999
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Łobzie

sektor IGR_NC, rz. 1, nr 11

Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska
Pseudonim Marek Skwierczyk


Mirosław Lalak (1955-1999) – historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki.

Życiorys

Mirosław Lalak urodził się 15 sierpnia 1955 roku w Resku. Jego ojciec, Zdzisław był mechanikiem samochodowym, a matka, Teresa z Mamczarków, księgową. W 1975 roku zdał maturę w Technikum Elektrycznym w Stargardzie. Później rozpoczął studia polonistyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. W 1979 r. uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, którą napisał pod opieką Erazma Kuźmy. Następnie rozpoczął pracę w Zakładzie Historii i Teorii Literatury (później Zakładzie Teorii Literatury) Instytutu Filologii Polskiej WSP w Szczecinie[1].

Debiutował w 1978 roku recenzją na łamach czasopisma „Głos Szczeciński”, w którym publikował później wielokrotnie. Pisywał także m.in. w „Kierunkach”, „Nowych Książkach”, „Między innymi”, „Morzu i Ziemi” i „Zeszytach Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego”. W latach osiemdziesiątych aktywnie uczestniczył w działalności podziemnej opozycji.

W latach 1979-1984 uczęszczał na studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk. Wtedy odbył również roczną służbę wojskową. Doktorat uzyskał w 1990 roku na podstawie rozprawy Między historią a biografią. O prozie Stanisława Rembeka, która w zmodyfikowanej wersji ukazała się drukiem rok później[2].

Od 1990 roku pracował jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Wykładał również na polonistycznych studiach zawodowych w Koszalinie i Gorzowie Wielkopolskim. Prowadził warsztaty dziennikarskie dla studentów polonistyki US. Wchodził w skład komisji Olimpiad Literatury i Języka Polskiego.

Był animatorem życia literackiego i kulturalnego w Szczecinie. Promował lokalnych pisarzy. Sam od 1992 roku należał do szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, gdzie pełnił funkcję sekretarza w latach 1992-1996, a od 1996 roku wiceprezesa. Był pomysłodawcą i pierwszym redaktorem naczelnym szczecińskiego dwumiesięcznika kulturalnego „Pogranicza” powstałego w 1994 roku.

Z jego inicjatywy ruszyły przygotowania do stworzenia przewodnika encyklopedycznego Literatura na Pomorzu Zachodnim. Zmarł jednak tragicznie 24 marca 1999 roku w Szczecinie na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym, nie doczekał więc publikacji tej książki. Pochowany jest na cmentarzu w Łobzie.

Wspomnienia o Mirosławie Lalaku ukazały się w numerze 3/1999 „Pograniczy”. Pisali o nim m.in. Erazm Kuźma, Piotr Michałowski, Dariusz Śnieżko, Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki, Dariusz Bitner i Grażyna Borkowska.

Twórczość

  • 1991Między historią a biografią. O prozie Stanisława Rembeka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin
  • 2004Niepokojąca reszta. Szkice krytyczne, wybrał, opracował i wstępem opatrzył A. Skrendo, Wydawnictwo 13 Muz, Szczecin

Prace redakcyjne

  • 1991Autor i jego wcielenia. Szkice o roli autora w literaturze, pod red. E. Kuźmy i M. Lalaka. Wydawnictwo Glob, Szczecin
  • 1992Wizje końca świata w literaturze. Materiały z konferencji Obrazy Końca Świata w Literaturze zorganizowanej w dn. 23-25 kwietnia 1990 roku w Szczecinie, pod red. M. Lalaka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin
  • 1993Z problemów podmiotowości w literaturze polskiej XX wieku, pod red. M. Lalaka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin

Przypisy

  1. Literatura na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku. Przewodnik encyklopedyczny, pod red. I. Iwasiów i E. Kuźmy, Szczecin 2003, s. 228.
  2. Tamże, s.228-229.


Linki

Spis artykułów Mirosława Lalaka w bazie PUBLI.

Bibliografia

  • A. Sulikowski, Z perspektywy koszar. Wspomnienie o Mirku Lalaku, „Przegląd Uniwersytecki” 1999 nr 8-12.
  • P. Michałowski, Mirosław Lalak (15 sierpnia 1955 - 24 marca 1999), „Pamiętnik Literacki” 90/4, s. 233-239.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Krzysztof Lichtblau