Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
+
__NOTOC__{{Plama}}
'''Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt"''' - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w [[1966]] roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.
+
'''Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt"''' - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w [[1966]] roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.Gospodarzami przeglądu są trzy szczecińskie teatry: [[Teatr Współczesny]], [[Teatr Lalek „Pleciuga”|Teatr Lalek „Pleciuga”]] i [[Teatr Kana]]. Dyrektorem festiwalu jest [[Anna Garlicka]].
  
Gospodarzami przeglądu trzy szczecińskie teatry: [[Teatr Współczesny]], [[Teatr Lalek Pleciuga]] i [[Teatr Kana]].  
+
Spotkania mają na celu eksponowanie najnowszych nurtów i poszukiwań polskiego teatru. Kontrapunkt konfrontuje dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów. Poza nagrodami festiwalowego jury główną nagrodę festiwalu – Grand Prix – przyznaje publiczność. Festiwal prezentuje różnorodną stylistykę i formę teatralnej wypowiedzi. W spotkaniach uczestniczą także naukowcy i teoretycy teatru - przeglądowi towarzyszy sesja naukowa, której plonem wydawane tomy pokonferencyjne dokumentujące jej przebieg. Od kilku edycji część imprezy odbywa się w Niemczech: w Schloss Bröllinie, Pasewalku i Greifswaldzie. Od [[2007]] r. Kontrapunkt gości też w Berlinie. Przedstawienia odbywające się w ramach festiwalu prezentowane są w różnych miejscach w Szczecinie, m.in. starej lokomotywowni, niewykończonych biurowcach, neobarokowej [[Willa Lentza|willi Lentza]] oraz niemal we wszystkich szczecińskich instytucjach kultury. Oprócz teatru festiwal proponuje także koncerty (w tym prezentacje muzyki eksperymentalnej we współpracy z wydawnictwem musica genera festival), spotkania z osobowościami teatru, projekcje filmowe, promocje nowych wydawnictw, a także galerie wystawowe. Podczas imprezy odbywa się także międzynarodowy plener fotograficzny, a jego efekty prezentowane są na wystawach towarzyszących imprezie.
 +
==Nagrody Kontrapunktu==
 +
===Rok 2012===
 +
* GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI - spektakl „Basard!” w reżyserii i choreografii Paula Selwyna Nortona i wykonaniu DudaPaiva Company.
 +
* Główna Nagroda Jury - twórczynie i wykonawczynie spektaklu „CHÓR KOBIET: Magnificat” z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, koncept, libretto, reżyseria Marta Górnicka – za radykalną, innowacyjną formę teatralną, która pozwoliła uwolnić ukryty głos polskich kobiet.
 +
* Nagroda [[Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego|Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego]] – twórcy i wykonawcy spektaklu „Męczennik” z Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina, tekst i reżyseria Marius von Mayenburg – za przenikliwą próbę ustalenia relacji między religią a racjonalizmem we współczesnej Europie.
 +
* Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina - twórcy i wykonawcy spektaklu „Safe Absence. Humanoid Trilogy Episode 2” grupy T.r.a.s.h. z Holandii, koncepcja i choreografia Kristel van Issum i Guilherme Miotto – za dziką, nieokiełznaną energię i nową formułę genderowego tańca.
 +
* Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - twórcy i wykonawcy spektaklu „Jackson Pollesch” z TR Warszawa, tekst i reżyseria René Pollesch – za postawienie ważnego pytania o status artysty w ponowoczesnym społeczeństwie.
 +
* Nagroda im. [[Zygmunt Duczyński|Zygmunta Duczyńskiego]] dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Marius von Mayenburga, autor sztuki „Męczennik” – za wielowarstwową opowieść o ludziach schwytanych w kleszcze dogmatów.
 +
* Nagroda Promocyjna im. [[Kazimierz Krzanowski|Kazimierza Krzanowskiego]] - Sylwia Chutnik, Magda Fertacz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorki tekstu do przedstawienia „III Furie” z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy – za rewizję mitu matki Polki.
 +
* Nagrody Jury: Eva Meckbach, odtwórczyni roli nauczycielki biologii Eriki Roth w przedstawieniu „Męczennik” – za wyrazisty portret pedagoga biorącego odpowiedzialność za rzeczywistość oraz Stephanie Cumming i Luke Baio, spektakl „Talking Head” z Teatru Liquid Loft z Wiednia – za obraz technologicznej hiperrzeczywistości, w którą jesteśmy coraz bardziej uwikłani.
 +
* Nagroda dziennikarzy - teatr Liquid Loft za twórcze wykorzystanie multimediów w przedstawieniu „Talking Head”.
  
Dyrektorem festiwalu jest [[Anna Garlicka]].
+
===Rok 2011===
 +
* Grand Prix – „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyna
 +
* Główna Nagroda Jury - „Die Heimkehr des Odysseus” (Powrót Odysa), reż. D. Marton
 +
* Nagroda Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina - „Turandot”, reż. P. Passini
 +
* Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej -  „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. M. Liber
 +
* Nagroda im. [[Zygmunt Duczyński|Zygmunta Duczyńskiego]] dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Bożena Keff za tekst „Utwór o Matce i Ojczyźnie”
 +
* Nagroda Promocyjna im. [[Kazimierz Krzanowski|Kazimierza Krzanowskiego]] - Teatr Konsekwentny z Warszawy za spektakl „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk
 +
* Nagrody Jury: dla Danuty Szaflarskiej za rolę w spektaklu „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyny z TR Warszawa oraz dla Justyny Łagowskiej za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. J. Klata z Teatru Polskiego we Wrocławiu
 +
* Nagroda dziennikarzy - Anna Smołowik za wielopostaciowość kreacji aktorskiej w spektaklu „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk<br />
 +
 
 +
===Rok 2010===
 +
* GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI -  spektakl „Lipiec”, reż. Iwan Wyrypajew, wyk. Karolina Gruszka.
 +
* Nagroda Promocyjna im. [[Kazimierz Krzanowski|Kazimierza Krzanowskiego]] - wykonawczyni tekstu „Lipiec” I. Wyrypajewa, za wprowadzenie nas w szaleństwo. Dla Karoliny Gruszki.
 +
* Nagroda im. [[Zygmunt Duczyński|Zygmunta Duczyńskiego]] dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu – za projekt, scenariusz i grę w „Ciemnej materii”, i stworzenie z tej ciemnej materii – ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej. Dla Kate McIntosh.
 +
* Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina – za szczególną wrażliwość na obraz, dźwięk i ruch. Dla Liquid Loft – twórców przedstawienia „Posing Projekt B – Sztuka uwodzenia”.
 +
* Nagroda [[Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego|Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego]] – za twórczą odwagę zaatakowania mitu. Dla przedstawienia „Niech żyje wojna!!!” z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha.
 +
* Nagroda Ministra Kultury – za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki. Dla spektaklu „Dritte Generation” [Trzecia generacja] w reż. Yael Ronen, koprodukcji Schaubühne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009.
 +
* Nagroda dziennikarzy - za poetyckość kreacji aktorskiej w przedstawieniu „Lipiec” I. Wyrypajewa z Teatru na Woli w Warszawie KAROLINIE GRUSZCE.
 +
 
 +
==Zobacz też==
 +
* [[Teatr Współczesny]]
 +
* [[Teatr Kana|Ośrodek Teatralny Kana]]
 +
* [[Teatr Lalek „Pleciuga”]]
  
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==
*[http://www.kontrapunkt.pl/ Oficjalna strona Kontrapunktu]
+
* [http://www.kontrapunkt.pl/ Oficjalna strona Kontrapunktu]
 
+
{{Autor|[[User:End|Kinga Konieczny]]}}
[[Kategoria:Festiwale]]
+
[[Kategoria:Etap III 09 Marka Szczecina]]
 +
[[Kategoria:Marka Szczecina]]
 +
[[Kategoria:Festiwale i przeglądy teatralne]]

Aktualna wersja na dzień 00:14, 5 gru 2014

Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1966 roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.Gospodarzami przeglądu są trzy szczecińskie teatry: Teatr Współczesny, Teatr Lalek „Pleciuga” i Teatr Kana. Dyrektorem festiwalu jest Anna Garlicka.

Spotkania mają na celu eksponowanie najnowszych nurtów i poszukiwań polskiego teatru. Kontrapunkt konfrontuje dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów. Poza nagrodami festiwalowego jury główną nagrodę festiwalu – Grand Prix – przyznaje publiczność. Festiwal prezentuje różnorodną stylistykę i formę teatralnej wypowiedzi. W spotkaniach uczestniczą także naukowcy i teoretycy teatru - przeglądowi towarzyszy sesja naukowa, której plonem są wydawane tomy pokonferencyjne dokumentujące jej przebieg. Od kilku edycji część imprezy odbywa się w Niemczech: w Schloss Bröllinie, Pasewalku i Greifswaldzie. Od 2007 r. Kontrapunkt gości też w Berlinie. Przedstawienia odbywające się w ramach festiwalu prezentowane są w różnych miejscach w Szczecinie, m.in. starej lokomotywowni, niewykończonych biurowcach, neobarokowej willi Lentza oraz niemal we wszystkich szczecińskich instytucjach kultury. Oprócz teatru festiwal proponuje także koncerty (w tym prezentacje muzyki eksperymentalnej we współpracy z wydawnictwem musica genera festival), spotkania z osobowościami teatru, projekcje filmowe, promocje nowych wydawnictw, a także galerie wystawowe. Podczas imprezy odbywa się także międzynarodowy plener fotograficzny, a jego efekty prezentowane są na wystawach towarzyszących imprezie.

Nagrody Kontrapunktu

Rok 2012

 • GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI - spektakl „Basard!” w reżyserii i choreografii Paula Selwyna Nortona i wykonaniu DudaPaiva Company.
 • Główna Nagroda Jury - twórczynie i wykonawczynie spektaklu „CHÓR KOBIET: Magnificat” z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, koncept, libretto, reżyseria Marta Górnicka – za radykalną, innowacyjną formę teatralną, która pozwoliła uwolnić ukryty głos polskich kobiet.
 • Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – twórcy i wykonawcy spektaklu „Męczennik” z Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina, tekst i reżyseria Marius von Mayenburg – za przenikliwą próbę ustalenia relacji między religią a racjonalizmem we współczesnej Europie.
 • Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina - twórcy i wykonawcy spektaklu „Safe Absence. Humanoid Trilogy Episode 2” grupy T.r.a.s.h. z Holandii, koncepcja i choreografia Kristel van Issum i Guilherme Miotto – za dziką, nieokiełznaną energię i nową formułę genderowego tańca.
 • Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - twórcy i wykonawcy spektaklu „Jackson Pollesch” z TR Warszawa, tekst i reżyseria René Pollesch – za postawienie ważnego pytania o status artysty w ponowoczesnym społeczeństwie.
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Marius von Mayenburga, autor sztuki „Męczennik” – za wielowarstwową opowieść o ludziach schwytanych w kleszcze dogmatów.
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - Sylwia Chutnik, Magda Fertacz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorki tekstu do przedstawienia „III Furie” z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy – za rewizję mitu matki Polki.
 • Nagrody Jury: Eva Meckbach, odtwórczyni roli nauczycielki biologii Eriki Roth w przedstawieniu „Męczennik” – za wyrazisty portret pedagoga biorącego odpowiedzialność za rzeczywistość oraz Stephanie Cumming i Luke Baio, spektakl „Talking Head” z Teatru Liquid Loft z Wiednia – za obraz technologicznej hiperrzeczywistości, w którą jesteśmy coraz bardziej uwikłani.
 • Nagroda dziennikarzy - teatr Liquid Loft za twórcze wykorzystanie multimediów w przedstawieniu „Talking Head”.

Rok 2011

 • Grand Prix – „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyna
 • Główna Nagroda Jury - „Die Heimkehr des Odysseus” (Powrót Odysa), reż. D. Marton
 • Nagroda Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina - „Turandot”, reż. P. Passini
 • Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. M. Liber
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Bożena Keff za tekst „Utwór o Matce i Ojczyźnie”
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - Teatr Konsekwentny z Warszawy za spektakl „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk
 • Nagrody Jury: dla Danuty Szaflarskiej za rolę w spektaklu „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyny z TR Warszawa oraz dla Justyny Łagowskiej za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. J. Klata z Teatru Polskiego we Wrocławiu
 • Nagroda dziennikarzy - Anna Smołowik za wielopostaciowość kreacji aktorskiej w spektaklu „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk

Rok 2010

 • GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI - spektakl „Lipiec”, reż. Iwan Wyrypajew, wyk. Karolina Gruszka.
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - wykonawczyni tekstu „Lipiec” I. Wyrypajewa, za wprowadzenie nas w szaleństwo. Dla Karoliny Gruszki.
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu – za projekt, scenariusz i grę w „Ciemnej materii”, i stworzenie z tej ciemnej materii – ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej. Dla Kate McIntosh.
 • Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina – za szczególną wrażliwość na obraz, dźwięk i ruch. Dla Liquid Loft – twórców przedstawienia „Posing Projekt B – Sztuka uwodzenia”.
 • Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – za twórczą odwagę zaatakowania mitu. Dla przedstawienia „Niech żyje wojna!!!” z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha.
 • Nagroda Ministra Kultury – za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki. Dla spektaklu „Dritte Generation” [Trzecia generacja] w reż. Yael Ronen, koprodukcji Schaubühne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009.
 • Nagroda dziennikarzy - za poetyckość kreacji aktorskiej w przedstawieniu „Lipiec” I. Wyrypajewa z Teatru na Woli w Warszawie KAROLINIE GRUSZCE.

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny