Olgierd Geblewicz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 13:01, 17 kwi 2014 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „{{Autor|” na „{{AutorP|”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olgierd Geblewicz
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
brak zdjecia
Data urodzenia 15 października 1972
Miejsce urodzenia Goleniów
Narodowość polska


Olgierd Geblewicz (ur. 1972) – polityk samorządowy, prawnik, ekonomista, urzędnik, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego od 7 grudnia 2010.

Życiorys

Urodził się 15 października 1972 roku w Goleniowie, tam ukończył szkołę podstawową i szkołę muzyczną I-go stopnia oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. W latach 1991-1997 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Bezpośrednio po studiach pracował w Oddział Regionalnym banku PKO BP w Szczecinie jako inspektor d/s planowania i realizacji szkoleń (1997-1998), równolegle studiując prawo pracy na studiach podyplomowych na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
W 1998 roku podjął pracę w goleniowskim przedsiębiorstwie „Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o."[1], zajmując się problematyką prawną i marketingiem. Równocześnie uzyskał dyplom magistra ekonomii w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu na Wydziale Zarządzania i Informatyki, kierunek – Zarządzanie Przedsiębiorstwem[2].
W 2006 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Warszawskim. 25 kwietnia 2007 roku objął stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie[3], które sprawował do 2010 roku. Obecnie zasiada w radzie Nadzorczej GWIK Sp. z o. o. w Goleniowie.

Działalność polityczna

 • 1991 – praca w wojewódzkim sztabie wyborczym Kongresu Liberalno – Demokratycznego.
 • 24 stycznia 2001 członek Platformy Obywatelskiej RP. Zastępcą przewodniczącego Zarządu PO Powiatu Goleniowskiego i zastępcą przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego PO Regionu Zachodniopomorskiego.
 • 2002 współpraca przy założeniu stowarzyszenia „Gmina dla Obywatela”. Przewodniczący komitetu wyborczego „Gmina dla Obywatela”. Pełnomocnikiem PO na teren Gminy Goleniów oraz szef sztabu wyborczego PO powiatu goleniowskiego w wyborach parlamentarnych.
 • 2002-2006 radny miejski w Goleniowie. Przewodniczący Komisji Budżetu i przewodniczący klubu radnych „Gmina dla Obywatela” (następnie Koło Goleniowskie PO);
  • delegat gminy Goleniów na Zgromadzenie „Euroregionu Pomerania”,
  • przewodniczący komisji doraźnych rady miasta d/s opracowania Statutu Goleniów i d/s opracowania procedury budżetowej; praca w różnych zespołach roboczych Rady Miasta Goleniów.
 • 2006 wybór do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego[4], w którym m.in.:
  • przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Międzynarodowej oraz Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska,
  • przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej.
 • 2 grudnia 2008-29 listopada 2010 Przewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego III kadencji[5].
 • 2009 członek Zarządu Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (BSSSC)[6] z ramienia Polski.
 • 2010 ponowny wybór do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego[7], a 29 listopada 2010 roku powołany przez radnych sejmiku na urząd Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Odznaczenia

 • 21 września 2012 roku Olgierd Geblewicz został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce.
 • Nagroda „Konfederatka – Przyjaciel pracodawcy” przyznana w kategorii samorządy terytorialne. Marszałek Olgierd Geblewicz otrzymał nagrodę „za stworzenie warunków umożliwiających zrównoważony rozwój regionu oraz pomoc udzielaną lokalnemu środowisku biznesowemu. Za rozumienie roli oświaty, nauki, ochrony zdrowia i inwestycji infrastrukturalnych oraz efektywne ich wspieranie”. – przyznana przez organizację Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.[8].

Rodzina

Żona Agnieszka (ekonomistka), dwie córki: Zuzanna i Antonina.

Zainteresowania

 • Muzyka (gra na gitarze i fortepianie)
 • Sport (pływanie, żeglarstwo)

Przypisy

 1. Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o.. [Przeglądany 18 czerwca 2011]
 2. Nowe wybory powiatowych władz PO. W: Dziennik Nowogardzki 04.04.2006 [online]. [Przeglądany 19 czerwca 2009]
 3. Historia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. [Przeglądany 18 czerwca 2011]
 4. Serwis PKW – Wybory 2006
 5. Olgierd Geblewicz nowym przewodniczącym zachodniopomorskiego sejmiku. W: Money.pl 02.12.2008 [online].[Przeglądany 19 czerwca 2011]
 6. Konferencja Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego. W: Bałtyk jest w Polsce [online]. [Przeglądany 18 czerwca 2011]
 7. Serwis PKW – Wybory 2010
 8. Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W: BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego [online]. [Przeglądany 2 grudnia 2013].

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Władysław Husejko
Herb wojewodztwo.png Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
2010 -
Herb wojewodztwo.png Następca
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Banaszak