Oskarżeni (teatr)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 11:22, 11 maj 2017 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎O spektaklu w prasie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okładka programu

Oskarżeni - program autorstwa Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Jareckiego w wykonaniu zespołu Teatrzyku na Wielkiej. Premiera odbyła się w styczniu 1963 roku w siedzibie teatru przy ul. Wielkiej 14 w Szczecinie.

  • wykonawcy: Elżbieta Gwiaździńska, Helena Jarmołowicz, Jadwiga Król, Kazimierz Kusiak, Damian Lewicki, Janusz Opałko, Danuta Orłowska, Roman Remelski, Jan ZabińskiZdjęcia ze spektakluO spektaklu w prasie

  • (...) Niektóre teksty podawa­no nazbyt dosłownie, czasem wpadając w ton wulgarności, nie obyło się też bez „szmoncesu”, ku taniej zabawie widowni, nie wszyscy przy tym amatorzy dostatecznie opanowali tekst. Na dobro zespołu zapisać jednak trzeba dużą sprawność w trudnym przeistaczaniu się w różnorodne postacie sceniczne, a także staranną i poprawną dykcję. Po oczyszczeniu przedstawiania z wymienionych wyżej niedostatków i wulgaryzacji, można będzie uznać „Oskarżonych” za sukces ambitnej placówki, jaką jest niewątpliwie Teatrzyk na Wielkiej (F.J., „Oskarżeni” na Wielkiej, „Kurier Szczeciński” 1963 nr 42, s. 4)
  • Oba spektakle sztuki „Oskarżeni”, które dał gościnnie w sali Klubu „Jupiter” istniejący przy WZSP w Szczecinie „Teatrzyk na Wielkiej”, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem u bydgoskiej publiczności. Zespołowi, który pracując od roku skupia zapalonych miłośników sztuki sceniczno-estradowej, istotnie należały się tak frenetyczne oklaski i kwiaty. Rzadko kiedy ma się okazję oglądać zespół amatorski, który osiąga tak wysoki poziom artystyczny. (...) Trudno byłoby kogoś specjalnie wyróżnić, bo poziom gry był - w czym jest niewątpliwie zasługa reżyserii Andrzeja Androchowicza - doskonale wyrównany. Jednakowoż specjalne słowa uznania należą się wykonawcom piosenek - Elżbiecie Gwiaździńskiej („To wszystko z nudów”) i Romanowi Remelskiemu („Polka kryminalna”). (JOTPE, Występ nieprzeciętnego zespołu, „Ilustrowany Kurier Polski” z dn. 19 marca 1963)

Inne programy Teatrzyku na WielkiejŹródła

Bibliografia

  • (wz), Jubileusz na Wielkiej. Od piosenek do „Zdrady”, „Wiadomości Zachodnie” z dn. 18 stycznia 1964

Inne

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz