Plac Orła Białego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 15: Linia 15:
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Plac w XVIII wieku stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie, czemu sprzyjało pobudowanie tu wielu monumentalnych budowli ([[Pałac Joński]], [[Pałac pod Globusem]], [[Pałac Klasycystyczny]]). Piękno Placu podkreślała również [[Rzeźba Flory]], która pierwotnie znajdowała się w obrębie Pałacu pod Globusem oraz [[Fontanna Orła Białego]], od której pochodzi obecna nazwa Placu.
+
Plac w XVIII wieku stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie, czemu sprzyjało pobudowanie tu wielu monumentalnych budowli ([[Pałac Joński]], [[Pałac pod Globusem]], [[Pałac Klasycystyczny]]). Piękno placu podkreślała również [[Rzeźba Flory]], która pierwotnie znajdowała się w obrębie [[Pałac pod Globusem|Pałacu pod Globusem]] oraz [[Fontanna Orła Białego]], od której pochodzi obecna nazwa Placu.
  
Ulice odchodzące od placu to: [[Staromłyńska]], [[Łaziebna]], [[Staromiejska]], [[Koński Kierat]] i [[Grodzka]] przylegająca do placu od południowej strony. W pobliżu znajduje się także [[Katedra św. Jakuba w Szczecinie]] (przed II wojną światową była ona oddzielona od Placu szeregiem kamienic).  
+
Ulice odchodzące od placu to: [[Staromłyńska]], [[Łaziebna]], [[Staromiejska]], [[Koński Kierat]] i [[Grodzka]] przylegająca do placu od południowej strony. W pobliżu znajduje się także [[Bazylika archikatedralna św. Jakuba]] (przed II wojną światową była ona oddzielona od Placu szeregiem kamienic).  
  
Przez plac prowadzą jednostronnie dwie linie autobusowe: 52 i 76. Przed wojną ulica [[Staromłyńska|Staromłyńską]] kursowały tramwaje linii 4 i 7.
+
Przez plac prowadzą jednostronnie dwie linie autobusowe: 52 i 76. Przed wojną ulicą [[Staromłyńska|Staromłyńską]] kursowały tramwaje linii 4 i 7.
 
{{DEFAULTSORT:Orła Białego}}
 
{{DEFAULTSORT:Orła Białego}}
 
[[kategoria:Stare Miasto (ulice)]]
 
[[kategoria:Stare Miasto (ulice)]]
 
[[Kategoria:Place i ronda]]
 
[[Kategoria:Place i ronda]]
{{zwiki}}
 

Wersja z 21:10, 20 lip 2013

Plac Orła Białego
Śródmieście
Plac Orła Białego
Plac Orła Białego
  Nazwa pełna Orła Białego
  Nazwa niemiecka Roßmarkt
  Osiedle Stare Miasto
  Dzielnica Śródmieście
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.

Plac Orła Białego (do 1945 niem. Roßmarkt) - plac zwany był Rynkiem Końskim bowiem w jego połudnowo-zachodniej części, już w średniowieczu, znajdował się młyn koński.

Historia

Plac w XVIII wieku stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie, czemu sprzyjało pobudowanie tu wielu monumentalnych budowli (Pałac Joński, Pałac pod Globusem, Pałac Klasycystyczny). Piękno placu podkreślała również Rzeźba Flory, która pierwotnie znajdowała się w obrębie Pałacu pod Globusem oraz Fontanna Orła Białego, od której pochodzi obecna nazwa Placu.

Ulice odchodzące od placu to: Staromłyńska, Łaziebna, Staromiejska, Koński Kierat i Grodzka przylegająca do placu od południowej strony. W pobliżu znajduje się także Bazylika archikatedralna św. Jakuba (przed II wojną światową była ona oddzielona od Placu szeregiem kamienic).

Przez plac prowadzą jednostronnie dwie linie autobusowe: 52 i 76. Przed wojną ulicą Staromłyńską kursowały tramwaje linii 4 i 7.