Pożegnanie statku (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
* Film ''Pożegnanie statku'' (Proszczanije s sydnom) reprezentował Telewizję Polską na Miedzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 roku.
+
* Film ''Pożegnanie statku'' (Proszczanije s sydnom) reprezentował Telewizję Polską na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 roku.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 +
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
 
* Materiały ze zbiorów [[User:Andriusza|Andrzeja Androchowicza]]
 
* Materiały ze zbiorów [[User:Andriusza|Andrzeja Androchowicza]]

Wersja z 13:12, 6 lis 2015

Pożegnanie statku (1982) – historia parowca s/s „Kapitan K. Maciejewicz”, który ponad 50 lat pełnił służbę na morzach świata, w tym 30 pod polską banderą.

Wybudowany w 1929 roku niemieckiej stoczni Bremer Vulkan AG w Bremie dla francuskiego armatora, w latach 1930-1951 pod nazwą s/s „Wisconsin” pływał na linii Nowy Jork – Hawr oraz do portów Zatoki Meksykańskiej. Nabyty w 1951 roku przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni, otrzymał nazwę s/s „Fryderyk Chopin”. W 1954 roku został przejęty przez przedsiębiorstwo Dalekomorskie Bazy Rybackie ze Szczecina i zaadoptowany na rybacki statek-bazę. W 1957 roku statek przemianowano na s/s Kaszuby. W 1973 roku statek przekwalifikowano z rybackiego na hulk, dostosowując go po nieznacznych przeróbkach na siedzibę Morskiego w Szczecinie. Statek zacumowano przy Wałach Chrobrego w Szczecinie i nadano mu imię s/s „Kapitan K. Maciejewicz”. Uroczyste pożegnanie weterana odbyło się 18 kwietnia 1982 roku.

Kilka lat po realizacji filmu, w 1985 roku statek wypłynął w swój ostatni rejs do szwedzkiej stoczni celem zezłomowania. W 1990 roku w Szczecinie, u zachodniego wylotu Trasy Zamkowej, w formie pomnika ustawiono maszt ze statku.

W filmie udział wzięli m.in. Bogdan Strelczyk - fotoreporter, operator filmowy, rybak dalekomorski, autor unikatowych zdjęć statku z wczesnych lat sześćdziesiątych, kpt. Andrzej Huza - pierwszy dyrektor Liceum Morskiego w Szczecinie, kpt. Jan Priver - ostatni dowódca statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”,

Informacje o filmie

Dyplom udziału filmu Pożegnanie statku w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Rydze (1984)Ciekawostki

  • Film Pożegnanie statku (Proszczanije s sydnom) reprezentował Telewizję Polską na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 roku.ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz