Pożegnanie statku (film): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Maciejewicz_Pozegnanie1.jpg|450px|thumb|right|[[s/s „Kapitan K. Maciejewicz”]] (lata 70.)]]
+
[[Plik:Maciejewicz_Pozegnanie1.jpg|450px|thumb|right|s/s „Kapitan K. Maciejewicz” (lata 70.)]]
'''Pożegnanie statku''' '''(1982)''' – historia parowca [[s/s „Kapitan K. Maciejewicz”]], który ponad 50 lat pełnił służbę na morzach świata, w tym 30 pod polską banderą.
+
'''Pożegnanie statku''' '''(1982)''' – historia parowca s/s „Kapitan K. Maciejewicz”, który ponad 50 lat pełnił służbę na morzach świata, w tym 30 pod polską banderą.
  
Wybudowany w 1929 roku niemieckiej stoczni Bremer Vulkan AG w Bremie dla francuskiego armatora, w latach 1930-1951 pod nazwą s/s „Wisconsin” pływał na linii Nowy Jork – Hawr oraz do portów Zatoki Meksykańskiej. Nabyty w 1951 roku przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni, otrzymał nazwę s/s „Fryderyk Chopin”. W 1954 roku został przejęty przez przedsiębiorstwo [[Dalekomorskie Bazy Rybackie]] ze Szczecina i zaadoptowany na rybacki statek-bazę. W 1957 roku statek przemianowano na [[s/s Kaszuby]]. W 1973 roku statek przekwalifikowano z rybackiego na hulk, dostosowując go po nieznacznych przeróbkach na siedzibę [[Liceum Morskie|Morskiego]] w Szczecinie. Statek zacumowano przy [[Wały Chrobrego|Wałach Chrobrego]] w Szczecinie i nadano mu imię [[s/s „Kapitan K. Maciejewicz”]]. Uroczyste pożegnanie weterana odbyło się 18 kwietnia 1982 roku.
+
Wybudowany w 1929 roku niemieckiej stoczni Bremer Vulkan AG w Bremie dla francuskiego armatora, w latach 1930-1951 pod nazwą s/s „Wisconsin” pływał na linii Nowy Jork – Hawr oraz do portów Zatoki Meksykańskiej. Nabyty w 1951 roku przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni, otrzymał nazwę s/s „Fryderyk Chopin”. W 1954 roku został przejęty przez przedsiębiorstwo [[Dalekomorskie Bazy Rybackie]] ze [[Szczecin|Szczecina]] i zaadoptowany na rybacki statek-bazę. W 1957 roku statek przemianowano na s/s Kaszuby. W 1973 roku statek przekwalifikowano z rybackiego na hulk, dostosowując go po nieznacznych przeróbkach na siedzibę [[Liceum Morskie|Liceum Morskiego]] w [[Szczecin|Szczecinie]]. Statek zacumowano przy [[Wały Chrobrego|Wałach Chrobrego]] w [[Szczecin|Szczecinie]] i nadano mu imię s/s „Kapitan K. Maciejewicz”. Uroczyste pożegnanie weterana odbyło się 18 kwietnia 1982 roku.
  
Kilka lat po realizacji filmu, w [[1985]] roku statek wypłynął w swój ostatni rejs do szwedzkiej stoczni celem zezłomowania. W [[1990]] roku w Szczecinie, u zachodniego wylotu [[Trasa Zamkowa|Trasy Zamkowej]], w formie [[Maszt ze statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”|pomnika]] ustawiono maszt ze statku.
+
Kilka lat po realizacji filmu, w 1985 roku, statek wypłynął w swój ostatni rejs do szwedzkiej stoczni celem zezłomowania. W 1990 roku w [[Szczecin|Szczecinie]], u zachodniego wylotu [[Trasa Zamkowa|Trasy Zamkowej]], w formie pomnika ustawiono zachowany maszt ze statku.
  
W filmie udział wzięli m.in. Bogdan Strelczyk - fotoreporter, operator filmowy, rybak dalekomorski, autor unikatowych zdjęć statku z wczesnych lat sześćdziesiątych, kpt. [[Andrzej Huza]] - pierwszy dyrektor Liceum Morskiego w Szczecinie, kpt. Jan Priver - ostatni dowódca statku [[s/s „Kapitan K. Maciejewicz”]],  
+
W filmie udział wzięli m.in. Bogdan Strelczyk - fotoreporter, operator filmowy, rybak dalekomorski, autor unikatowych zdjęć statku z wczesnych lat sześćdziesiątych, kpt. Andrzej Huza - pierwszy dyrektor Liceum Morskiego w [[Szczecin|Szczecinie]], kpt. Jan Priver - ostatni dowódca statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”,  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Informacje o filmie ==
 
== Informacje o filmie ==
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
* Film ''Pożegnanie statku'' (Proszczanije s sydnom) reprezentował Telewizję Polską na Miedzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 roku.
+
* Film ''Pożegnanie statku'' (Proszczanije s sudnom) reprezentował Telewizję Polską na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 roku
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 +
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
 
* Materiały ze zbiorów [[User:Andriusza|Andrzeja Androchowicza]]
 
* Materiały ze zbiorów [[User:Andriusza|Andrzeja Androchowicza]]

Aktualna wersja na dzień 21:42, 24 sie 2018

s/s „Kapitan K. Maciejewicz” (lata 70.)

Pożegnanie statku (1982) – historia parowca s/s „Kapitan K. Maciejewicz”, który ponad 50 lat pełnił służbę na morzach świata, w tym 30 pod polską banderą.

Wybudowany w 1929 roku niemieckiej stoczni Bremer Vulkan AG w Bremie dla francuskiego armatora, w latach 1930-1951 pod nazwą s/s „Wisconsin” pływał na linii Nowy Jork – Hawr oraz do portów Zatoki Meksykańskiej. Nabyty w 1951 roku przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni, otrzymał nazwę s/s „Fryderyk Chopin”. W 1954 roku został przejęty przez przedsiębiorstwo Dalekomorskie Bazy Rybackie ze Szczecina i zaadoptowany na rybacki statek-bazę. W 1957 roku statek przemianowano na s/s Kaszuby. W 1973 roku statek przekwalifikowano z rybackiego na hulk, dostosowując go po nieznacznych przeróbkach na siedzibę Liceum Morskiego w Szczecinie. Statek zacumowano przy Wałach Chrobrego w Szczecinie i nadano mu imię s/s „Kapitan K. Maciejewicz”. Uroczyste pożegnanie weterana odbyło się 18 kwietnia 1982 roku.

Kilka lat po realizacji filmu, w 1985 roku, statek wypłynął w swój ostatni rejs do szwedzkiej stoczni celem zezłomowania. W 1990 roku w Szczecinie, u zachodniego wylotu Trasy Zamkowej, w formie pomnika ustawiono zachowany maszt ze statku.

W filmie udział wzięli m.in. Bogdan Strelczyk - fotoreporter, operator filmowy, rybak dalekomorski, autor unikatowych zdjęć statku z wczesnych lat sześćdziesiątych, kpt. Andrzej Huza - pierwszy dyrektor Liceum Morskiego w Szczecinie, kpt. Jan Priver - ostatni dowódca statku s/s „Kapitan K. Maciejewicz”,

Informacje o filmie

Dyplom udziału filmu Pożegnanie statku w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Rydze (1984)Ciekawostki

  • Film Pożegnanie statku (Proszczanije s sudnom) reprezentował Telewizję Polską na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Jurmale (Łotwa) w październiku 1984 rokuŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz