Początki mennictwa na Pomorzu Zachodnim

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Początki mennictwa na Pomorzu Zachodnim
Początki mennictwa na Pomorzu Zachodnim
Denar Kazimierza II (regent Warcisław Świętoborzyc), 1187-1190, mennica Demmin (Dymin), srebro, ø 17,3 mm
Wymiary {{{wymiary}}}

Początki mennictwa na Pomorzu Zachodnim

Oficjalne mennictwo pomorskie rozwinęło się na początku lat siedemdziesiątych XII w. Dwaj książęta, Bogusław I i Kazimierz I, najpewniej w Usedom (Uznam), rozpoczęli bicie monet.
W pierwszej, denarowej fazie, obejmującej lata 11701190, funkcjonowało sześć mennic: Kamień (Kammin), Szczecin, Demmin (Dymin), Usedom (Uznam), Prenzlau (Przęcław), Kołobrzeg (Kolberg), później rozszerzono produkcję na większą liczbę warsztatów. Na rozpoczęcie mennictwa decydujący wpływ miało m.in. tworzenie się kościelnej hierarchii w księstwie. Duchowni, należący do elity miejscowej władzy, odgrywali uprzywilejowaną rolę zarówno w organizacji państwa, jak i w obrocie przywilejami. Zwraca uwagę częste występowanie na wczesnych emisjach książęcych wyobrażeń biskupów, świętych czy symboli kościelnych. Mennictwo z tego okresu było zdecentralizowane i pod względem wyobrażeń mało zróżnicowane. Stemple denarów, wzorowane na monetach zachodnich sąsiadów, przynoszą przy nielicznych wyobrażeniach różnorodność napisów. W legendach umieszczone zostały imiona władców, nazwy mennic, bądź imiona mincerzy. W wyobrażeniach dominuje symbol krzyża i budowli, na nielicznych wizerunki głowy, postaci i budowli.
Po stosunkowo krótkim pierwszym etapie, kolejny charakteryzował się wzrostem liczby mennic książęcych i prawie całkowitą anonimowością monet. W drugiej połowie XIII w. na rynku pojawiły się masowo beznapisowe brakteaty (denary jednostronne), a następnie również beznapisowe denary. Typologiczna różnorodność wiązała się z periodyczną wymianą starych monet na nowe (renovatio monetae), która dzięki niekorzystnemu kursowi pozwalała władcy czerpać dodatkowy zysk z mennictwa. Z analizy wyobrażeń wynika, że monety powstały w okresie ok. 12501325. Brak napisów uniemożliwia przyporządkowanie ich do konkretnych władców. Te nieliczne, z umieszczonymi w legendach imionami lub inicjałami, przypisuje się do Barnima I (ok. 1275), Barnima II (ok. 1295), Barnima I i Bogusława IV (12761278), Eryka I (13941459) czy Kazimierza VI (14281434). Pod względem ikonograficznym władzę reprezentowały znane wizerunki gryfa, lilii, popiersia czy głowy.

Zobacz też

GaleriaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Genowefa Horoszko