Pomnik Jana Czekanowskiego (Szczecin): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Pomnik Jana Czekanowskiego.jpg|200px|thumb|right|pomnik Jana Czekanowskiego]]
+
{{Pomnik infobox
'''Pomnik Jana Czekanowskiego''' - pomnik pioniera polskiej afrykanistyki, prof. [[Jan Czekanowski|Jana Czekanowskiego]] (1882-1965), który został odsłonięty [[19 maja|19 maja]] [[2012]] roku w [[Park Andersa|Parku Andersa]] przez przewodniczącego Komisji Kultury Rady miasta Jędrzeja Wijasa w obecności prof. Edwarda Włodarczyka, rektora elekta US. Sponsorami, dzięki którym powstał pomnik są Urząd Miasta Szczecina, Uniwersytet Szczeciński, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz osoby prywatne. Uroczystości odsłonięcia towarzyszyła mini wystawa zdjęć z wyprawy "[[w:Kazimierz Nowak|Afryka Nowaka"]].
+
|pomnik_nazwa        = Pomnik Jana Czekanowskiego
 +
|pomnik_grafika      = Pomnik Jana Czekanowskiego.jpg
 +
|grafika_opis        =
 +
|autor                = Youssoufou Toure
 +
|lokalizacja          = [[Plac im. Generała Władysława Andersa]]
 +
|data_powstania      = [[19 maja]] [[2012]]
 +
|materiał            = mosiądz
 +
}}
  
Monument wykonał brązownik Yousoufa Toure z Burkina Faso o pseudonimie „Derme". Jan Czekanowski został uwieczniony w mundurze z epoki i siedzi na kufrze podróżnym, na którym zamiast nalepek hotelowych umieszczone zostały loga sponsorów pomnika..
+
'''Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie''' – pomnik wybitnego polskiego antropologa, afrykanisty, prof. [[Jan Czekanowski| Jana Czekanowskiego]] (1882-1965), uczestnika słynnej ekspedycji księcia Adolfa Meklemburskiego do środkowej Afryki (1906-1907), zmarłego w [[Szczecin]]ie w [[1965]] roku.
 +
 
 +
==Historia powstania==
 +
 
 +
Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w [[2012]] roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej.
 +
Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z jego powstaniem był Jacek Łapott. Projekt przygotowany przez Annę Łapott, zrealizowany został w pracowni Youssoufou Toure zwanego Rasta w stolicy Burkina Faso w Ougadougou. 
 +
 
 +
==Opis pomnika==
 +
 
 +
Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego siedzącego na kufrze podróżnym, odpoczywającego w trakcie ekspedycji do Afryki. Na kufrze umieszczono plakiety z logosami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, [[Muzeum Narodowe w Szczecinie|Muzeum Narodowego]] w Szczecinie, Stowarzyszenia Afryka Nowaka, Wydziału Humanistycznego US, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Znalazły się na nim również napisy: „Jan Czekanowski 1882-1965” oraz „50 lat Afryki w Szczecinie 1962-2012”. <br />
 +
 
 +
Pomnik został wykonany w technice zwanej „odlewem na wosk tracony”. Gliniany rdzeń pokryto starannie woskiem, w którym wyrzeźbiono wszelkie detale, następnie całość obłożono kolejną warstwą gliny. Tak przygotowany model pocięto na 19 kawałków (z czego postać składała się z 8, a kufer z 11), które osobno wypalono (w celu usunięcia wosku) i odlano z mosiądzu. Na koniec wszystkie części starannie zespawano, a całość wypolerowano i miejscami poczerniono wykorzystując roztwór nadmanganianu potasu zgodnie z modą panującą wśród odlewników w Ougadougou. <br />
 +
<br />
 +
Ważący 190 kg pomnik, został przetransportowany drogą lotniczą ze stolicy Burkina Faso do Frankfurtu, skąd samochodem ciężarowym okrężną trasą przez Warszawę trafił do [[Szczecin]]a. <br />
 +
 
 +
Odsłonięty został [[19 maja]] [[2012]] roku w Parku gen. Władysława Andersa przez prof. Edwarda Włodarczyka, rektora US oraz przewodniczącego Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina Jędrzeja Wijasa. <br />
 +
 
 +
Pomnik ufundowany został ze środków uzyskanych od instytucji naukowych i publicznych (Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin), stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka) oraz osób prywatnych.
 +
 
 +
Jest to pierwszy pomnik – dzieło sztuki afrykańskiego odlewnictwa prezentowane w przestrzeni publicznej w Polsce.
 +
 
 +
==Bibliografia==
 +
 
 +
*Łapott Jacek, Buchalik Lucjan, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, „Afryka” 2012, nr 36 s. 117-126, ISSN-1234-0278.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
{{AutorP|[[User:Ewa Prądzyńska|Ewa Prądzyńska]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:Sylwia Wesołowska|Sylwia Wesołowska]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Pomniki]]
 +
[[Kategoria:Szczecin]]
 +
{{DEFAULTSORT:Szczecin}}
 +
 
 +
[[Kategoria:Pomeranica zredagowane 2017]]

Aktualna wersja na dzień 16:58, 14 lut 2018

Pomnik Jana Czekanowskiego
Pomnik Jana Czekanowskiego
Autor Youssoufou Toure
Lokalizacja Plac im. Generała Władysława Andersa
Data powstania 19 maja 2012
Materiał mosiądz
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – pomnik wybitnego polskiego antropologa, afrykanisty, prof. Jana Czekanowskiego (1882-1965), uczestnika słynnej ekspedycji księcia Adolfa Meklemburskiego do środkowej Afryki (1906-1907), zmarłego w Szczecinie w 1965 roku.

Historia powstania

Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w 2012 roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej. Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z jego powstaniem był Jacek Łapott. Projekt przygotowany przez Annę Łapott, zrealizowany został w pracowni Youssoufou Toure zwanego Rasta w stolicy Burkina Faso w Ougadougou.

Opis pomnika

Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego siedzącego na kufrze podróżnym, odpoczywającego w trakcie ekspedycji do Afryki. Na kufrze umieszczono plakiety z logosami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Stowarzyszenia Afryka Nowaka, Wydziału Humanistycznego US, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Znalazły się na nim również napisy: „Jan Czekanowski 1882-1965” oraz „50 lat Afryki w Szczecinie 1962-2012”.

Pomnik został wykonany w technice zwanej „odlewem na wosk tracony”. Gliniany rdzeń pokryto starannie woskiem, w którym wyrzeźbiono wszelkie detale, następnie całość obłożono kolejną warstwą gliny. Tak przygotowany model pocięto na 19 kawałków (z czego postać składała się z 8, a kufer z 11), które osobno wypalono (w celu usunięcia wosku) i odlano z mosiądzu. Na koniec wszystkie części starannie zespawano, a całość wypolerowano i miejscami poczerniono wykorzystując roztwór nadmanganianu potasu zgodnie z modą panującą wśród odlewników w Ougadougou.

Ważący 190 kg pomnik, został przetransportowany drogą lotniczą ze stolicy Burkina Faso do Frankfurtu, skąd samochodem ciężarowym okrężną trasą przez Warszawę trafił do Szczecina.

Odsłonięty został 19 maja 2012 roku w Parku gen. Władysława Andersa przez prof. Edwarda Włodarczyka, rektora US oraz przewodniczącego Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina Jędrzeja Wijasa.

Pomnik ufundowany został ze środków uzyskanych od instytucji naukowych i publicznych (Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin), stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka) oraz osób prywatnych.

Jest to pierwszy pomnik – dzieło sztuki afrykańskiego odlewnictwa prezentowane w przestrzeni publicznej w Polsce.

Bibliografia

  • Łapott Jacek, Buchalik Lucjan, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, „Afryka” 2012, nr 36 s. 117-126, ISSN-1234-0278.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Prądzyńska