Pomnik poległych w I wojnie światowej (Marianowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:00, 28 paź 2016 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Marianowie, 2014.

Upamiętnienie mieszkańców Marianowa (niem. Marienfliess), pow. stargardzki, znajdujące się przy rozwidleniu dróg w centrum wsi, zostało odsłonięte w 1925 roku. Ustawiony na wysokiej czterostopniowej podstawie sześcienny cokół, a na nim prostopadłościenny postument zamknięty płytką impostową, zwieńczony był pierwotnie rzeźbą hełmu ułożonego na wieńcu liści prawdopodobnie laurowych (obecnie na tym miejscu ustawiony jest betonowy krzyż łaciński). Na ścianach bocznych postumentu półplastyczne wieńce z liści lauru przewiązane wstęgami. We wtórnej niszy wykonanej w ścianie frontowej figura św. Józefa. Pierwotnie na ścianie tylnej znajdował się Krzyż Żelazny i inskrypcja „DEN TOTEN ZUM/ GEDÄCHTNIS/ DEN LEBENDEN/ ZUR MAHNUNG/1914-1918”, inskrypcja znajduje się także na ścianie frontowej „SEINEN GEFALLEN/ HELDEN/ DAS DANKBARE/ MARIENFLIESS”. Listy 48 poległych wyryte są na ścianach cokołu. Wszystkie napisy są czytelne tylko częściowo, gdyż znajdują się pod warstwami farby, którą pomalowano pomnik w 2010 roku, kiedy wymieniono także jego ogrodzenie. Elementem upamiętnienia były nasadzone przy pomniku trzy dęby.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Marianowie, przed 1945.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej. Miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T. 2, Stargard 2002, s.223-238.
  • Karta ewidencji upamiętnień I wojny światowej nr 382, opracowana przez K. Wójcik, L. Walasek, 2003; archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Majewski Marcin. Gmina Marianowo. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak