Pomoc:Poradnik autora: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 39 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{zwiki3|tytuł_wiki=Wikipedia:Poradnik_autora_Wikipedii}}
 
== Użytkownicy ==
 
Istnieją następujące grupy użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina
 
  
=== Osoby niezarejestrowane ===
+
==Logowanie==
Takie osoby mogą przeglądać zawartość Internetowej Encyklopedii Szczecina. Nie mogą dodawać ani zmieniać haseł. Nie mogą przesyłać plików.
 
  
=== Użytkownicy zarejestrowani ===
+
Przed wszelkimi edycjami należy się zalogować.
Aby zostać "pełnoprawnym" użytkownikiem, z możliwością tworzenia i edytowania artykułów należy się '''[[Pomoc:Rejestracja i logowanie|zarejestrować]]'''. Po wybraniu pseudonimu, tzw. ''loginu'' oraz hasła można się zalogować do Internetowej Encyklopedii Szczecina. Pozwala to na kontakt z innymi użytkownikami, a dodatkowo każda dokonana zmiana automatycznie podpisywana jest pseudonimem użytkownika. Pomaga to znacznie we współpracy z innymi użytkownikami. Uwaga ! Dopiero po potwierdzeniu rejestracji (czyli odpowiedzeniu na email aktywacyjny) uzyskujemy możliwość tworzenia i edycji haseł.
+
Jeśli u góry ekranu nie wyświetla się nasz login to znaczy, że nie jesteśmy zalogowani.
 +
Więcej informacji znajduje się w sekcji: [[Pomoc:Rejestracja i logowanie]]
  
'''Uprawnienia:''' Istnieją strony, które są zablokowane również dla zarejestrowanych użytkowników  - są to głównie strony technicznie bardzo ważne dla poprawnego działania Internetowej Encyklopedii Szczecina (np. strona główna czy szablony).
+
== Tworzenie nowego hasła ==
  
=== Redakcja ===
+
Przed przystąpieniem do tworzenia nowego hasła warto przeszukać istniejące artykuły czy nie istnieje już hasło które chcemy opracować a można je rozbudować. W tym celu wpisujemy żądaną nazwę do wyszukiwarki encyklopedii i klikamy w łącze „Utwórz stronę '''nazwa strony szukanej''' na tej wiki."
Redaktorzy to grupa użytkowników posiadająca wyższe uprawnienia, do oznaczania artykułów jako '''przejrzanych''', czyli wolnych od wandalizmów i zgodnych z podstawowymi zasadami edytowania artykułów, oraz usuwania i zmiany nazwy stron - "zwykli" użytkownicy mogą tylko tworzyć strony. W chwili obecnej każdy zarejestrowany użytkownik może edytować artykuły, ale zmiany nie są wyświetlane natychmiast - muszą one być zatwierdzone przez [[Pomoc:Administracja|Redaktorów]]. Rozwiązanie takie (tzw. [[Pomoc:Wersje oznaczone|wersje przejrzane]]) zostało wprowadzone, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo wyświetlania wulgaryzmów czy innych "uszkodzeń" artykułów.
 
  
=== Administratorzy ===
+
Otworzy się okno tworzenia nowego hasła, gdzie zgodnie z zasadami opisanymi poniżej oraz wytycznymi redakcji tworzymy hasło.
Są to osoby odpowiedzialne za organizacyjną i techniczną stronę funkcjonowania Internetowej Encyklopedii Szczecina. Administratorzy mają również prawo do blokowania innych użytkowników jeśli okaże się, że wprowadzają oni głupie wpisy, wulgaryzmy lub celowo usuwają istotne fragmenty tekstu lub grafiki.
+
W przypadku zapisanej/istniejącej strony u góry znajduje się przycisk '''Edytuj''' - należy w niego kliknąć, co spowoduje otwarcie okna edycji.
  
Kontakt z Administracją i Redaktorami można uzyskać tu: [[Pomoc:Administracja]]
+
Po wprowadzeniu tekstu należy kliknąć w przycisk '''Pokaż podgląd''' aby zobaczyć dokonane zmiany przed ostatecznym zapisaniem. Po kliknięciu w „Pokaż podgląd” ukaże nam się ekran z naszą edycją.
 +
Jeśli popełniliśmy błąd, to należy znów użyć pola edycji, poprawić dany błąd i znów wcisnąć przycisk „Pokaż pogląd". Proces ten można powtarzać wielokrotnie, dopóki nie osiągniemy ostatecznej, zadowalającej wersji.
  
== Struktura stron ==
+
Należy pamiętać, aby co jakiś czas zapisywać swoją pracę.
Internetowa Encyklopedia Szczecina to nie tylko artykuły encyklopedyczne, chociaż stanowią one oczywiście główną jej zawartość. Na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się kilka typów stron i artykułów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne dla zwykłego czytelnika, a które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania serwisu. Bardzo ważnym jest, aby zapamiętać, że:
 
  
'''Każda strona składa się z 2 części:'''
+
== Kontrola nad hasłem ==
    '''a) treści właściwej'''
+
Aby otrzymywać informację o tym, że w „naszym” haśle dokonano zmian należy dodać je do „obserwowanych” - opcja dostępna na liście rozwijalnej przy „wyświetl historię".
    '''b) strony dyskusji'''
 
oraz odpowiadającym im
 
    '''c) historii zmian treści właściwej'''
 
    '''d) historii zmian strony dyskusji'''
 
  
Dostęp do tych części znajduje się u góry każdej strony - także przy stronach pomocy oraz stronach użytkowników.
+
== Linki wewnętrzne ==
 
+
Linki to jeden z najważniejszych elementów ułatwiających posługiwanie się encyklopedią. Dzięki nim możemy dowolnie przenosić się do różnych haseł które pojawiają się w opracowanym tekście.
=== Co to jest strona treści? ===
+
Linki wewnętrzne dodaje się przez użycie podwójnych nawiasów kwadratowych.  
Strona treści zawiera tekst, który zazwyczaj interesuje czytelnika. Dla przykładu jeśli otworzona jest strona artykułu encyklopedycznego, to część '''Artykuł''' zawiera po prostu treść artykułu encyklopedycznego, ilustracje, itd.
+
  To jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].
 
 
=== Co to jest strona dyskusji? ===
 
Strona dyskusji ('''Dyskusja'''), jest to specjalna podstrona ściśle przyłączona do strony treści głównej. Na stronie dyskusji można np. rozważać kwestie sporne, przedstawione w samym artykule. Dyskusja nie jest częścią artykułu, ani nie zawiera żadnej dodatkowej treści użytecznej dla czytelnika. Strony dyskusji to w pewnym sensie strony techniczne, pozwalające na zgromadzenie informacji dodatkowych, przydatnych w dalszej edycji i rozbudowie artykułu, itp.
 
 
 
Na przykład, różne źródła różnie podają rok urodzenia osoby której hasło dotyczy. Informacje takie można zgromadzić właśnie na stronie dyskusji artykułu i następnie wspólnie z innymi Wikipedystami zastanowić się jak te informacje wykorzystać w samym artykule.
 
 
 
Innym przykładem może być sytuacja, gdy znajdziemy jakiś błąd w artykule - można go wówczas zgłosić właśnie na stronie dyskusji danego artykułu.
 
 
 
Po wybraniu zakładki '''Dyskusja''' link '''Wyświetl historię''' odnosi się do podstrony dyskusji, a nie do artykułu. Na stronach dyskusji pojawia się też dodatkowa zakładka '''Dodaj temat''' (pomiędzy "Edytuj" a "Wyświetl historię"), która ułatwia rozpoczęcie nowego wątku dyskusji.
 
 
 
=== Wyświetl historię ===
 
Strona ta pozwala na bardzo szybkie sprawdzenie jakie zmiany zostały wprowadzone przez kogo i kiedy. Każda, nawet najmniejsza zmiana jest rejestrowana (np. usunięcie przecinka). Co więcej, zapisywane są również WSZYSTKIE wcześniejsze wersje pliku (od samego początku utworzenia Internetowej Encyklopedii Szczecina. Dlatego też można ZAWSZE wrócić do jednej z wcześniejszych wersji - nawet po całkowitym wykasowaniu zawartości. Z tego względu można bezpiecznie '''śmiało edytować''' dowolną stronę, bez obawy, że coś zepsujemy.
 
 
 
Część "Wyświetl historię" ma jeszcze jedną ogromną zaletę - pozwala na bardzo szybkie odnalezienie osoby bezmyślnie (lub umyślnie) niszczącej artykuły i zablokowanie takiego szkodnika.
 
 
 
=== Opcje  ===
 
Na prawo od zakładki "Wyświetl historię" znajduje się mały trójkącik. Wystarczy najechać na niego myszką a pojawi się lista opcji pozwalających na operacje na danej stronie. Dla administratorów pojawia się również możliwość przeniesienia/zmiany nazwy, usunięcia lub zablokowania edycji strony.
 
 
 
=== Strony użytkowników ===
 
Swoją własną stronę użytkownika można otworzyć przez kliknięcie w nazwę swojego loginu u góry strony (skrót ten jest oznaczony małą ikonką "ludzika")
 
Na swojej stronie użytkownika można podać garść informacji o sobie. Strona użytkownika nie jest jednak prywatną stroną internetową - nie należy tam umieszczać informacji nie związanych z Internetową Encyklopedią Szczecina, a już na pewno nie wolno wklejać żadnych materiałów niezgodnych z wolną licencją. W przeciwnym wypadku może się to skończyć nawet zablokowaniem konta.
 
 
 
=== Dyskusje stron użytkowników ===
 
Dyskusje stron użytkowników używane są do komunikacji z innymi użytkownikami. Jeśli np. dodaliśmy jedno zdanie do jakiegoś artykułu, a ktoś inny to zdanie usunął to możemy wejść na stronę dyskusji tego użytkownika (link do tej strony można znaleźć przez "Wyświetl historię") i poprzez kliknięcie w "Dodaj temat" na górze strony dyskusji użytkownika dodać nowy wątek w jego dyskusji z zapytaniem dlaczego nasze zdanie zostało usunięte.
 
 
 
'''Na stronach dyskusji PODPISUJEMY SIĘ wstawiając 4 znaki "tylda" <nowiki>~~~~</nowiki>'''
 
 
 
=== Strony specjalne ===
 
Istnieją również strony specjalne, których nie można edytować, więc nie mają swoich stron "Dyskusja" ani "Wyświetl historię". Są to strony techniczne, które są generowane automatycznie przez mechanizmy Internetowej Encyklopedii Szczecina.
 
 
 
== Wyszukiwanie hasła ==
 
Przed rozpoczęciem edycji hasła musimy wiedzieć, czy dane hasło już istnieje. W tym celu możemy użyć wyszukiwarki, która znajduje się po prawej górnej stronie ekranu.
 
 
 
Wyszukiwarkę można użyć w dwóch trybach: '''Przejdź''' i '''Szukaj'''.
 
 
 
Tryb "Przejdź" jest domyślny. Po wpisaniu nazwy danego hasła, np. "Piotr Zaremba" i wciśnięciu Enter (lub kliknięciu w ikonkę lupy) system wyszukuje odpowiedni artykuł i jeśli istnieje hasło o identycznej nazwie jak ta wpisana w wyszukiwarce, to strona tego hasło zostanie automatycznie otworzona.
 
 
 
Jeśli takiej strony nie ma, to system automatycznie przejdzie w tryb "Szukaj" i znajdzie artykuły zawierające takie (lub podobne) słowo.
 
 
 
Tryb "Szukaj" można użyć z pominięciem trybu "Przejdź". W tym celu wystarczy wpisać daną frazę, poczekać aż system wyświetli listę podpowiedzi, i wybrać ostatnią opcję "zawierające..."
 
 
 
== Edycja ==
 
Jeśli u góry ekranu nie wyświetla się nasz login to znaczy, że nie jesteśmy zalogowani.
 
Przed wszelkimi edycjami należy się zalogować
 
 
 
=== Zaczynamy edytować ===
 
Próby i ćwiczenia edycji można podjąć w [http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Krok_pierwszy_-_edytowanie&action=edit&section=new interaktywnym Samouczku w Wikipedii], lub bezpośrednio w '''[[Pomoc:Brudnopis|brudnopisie Internetowej Encyklopedii Szczecina]].
 
 
 
Na górze każdej strony znajduje się przycisk '''Edytuj''' - należy w niego kliknąć, co spowoduje otwarcie okna edycji.
 
 
 
''Uwaga dla Czytelnika - w brudnopisie mogą "ćwiczyć" inne osoby i dlatego może zawierać jakąś treść inną niż opisana tutaj. Można bezpiecznie wykasować całą zawartość (poza pierwszą linią) i '''śmiało próbować'''.''
 
 
 
 
 
Wpiszmy zatem następującą treść:
 
 
 
== Tytuł nowej sekcji ==
 
&nbsp;
 
To jest moja pierwsza edycja na Internetowej Encyklopedii Szczecina.
 
&nbsp;
 
<nowiki>A to jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].</nowiki>
 
 
 
Następnie należy kliknąć w przycisk '''Pokaż podgląd''' aby zobaczyć dokonane zmiany przed ostatecznym zapisaniem. Po kliknięciu w "Pokaż podgląd" ukaże nam się ekran z naszą edycją.
 
 
 
Jeśli popełniliśmy błąd, to należy znów użyć pola edycji, poprawić dany błąd i znów wcisnąć przycisk "Pokaż pogląd". Proces ten można powtarzać wielokrotnie, dopóki nie osiągniemy ostatecznej, zadowalającej wersji.
 
 
 
Jeśli nasza edycja została wykonana w treści artykułu to nie podpisujemy swoich edycji, ani swoim imieniem, nazwiskiem ani nawet loginem. W szczególnych przypadkach w artykułach umieszczone są informacje na temat autora opracowania przy wykorzystaniu szablonu {{s:Autor}}. Wszystkie informacje o tym kto wykonał daną edycję znajdują się w historii artykułu.
 
 
 
=== Przycisk "Zapisz" ===
 
Kiedy jesteśmy usatysfakcjonowani wszystkimi wprowadzonymi przez nas zmianami możemy w końcu zapisać plik. Należy wtedy:
 
'''Wypełnić pole opisu zmian.'''
 
(''Pole to informuje innych o charakterze dokonanych zmian i jest bardzo użyteczne dla kontrolowania, czy ktoś nie próbował [[Pomoc:Wandalizm|zwandalizować]] artykułu.'')
 
 
 
A następnie:
 
 
 
'''Kliknąć w przycisk "Zapisz".'''
 
 
 
Jak widać artykuł wrócił do swojego normalnego wyglądu i
 
wprowadzona przez nas zmiana jest od razu widoczna!
 
 
 
=== Skomplikowane strony ===
 
W ten sposób edytuje się WSZYSTKIE strony na Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oczywiście należy trochę poznać składnię kodu (np. co oznaczają kwadratowe nawiasy [ ] ) aby móc w pełni swobodnie edytować każdy artykuł. Niemniej jednak, gdziekolwiek zauważymy literówkę, lub błąd ortograficzny, to możemy '''śmiało poprawiać''' w każdym artykule.
 
 
 
Jeśli jakiś fragment edytowanego tekstu wygląda dla nas niezrozumiale (np. pełno w nim znaczków [, |, } itd.) to wówczas po prostu można zostawić go tak jak jest i edytować ten fragment, który rozumiemy.
 
 
 
Na wielu stronach umieszczone są tzw. [[Pomoc:Szablony|infoboksy]], które zawsze wstawiane są na początku tekstu, co dla nowych użytkowników może wyglądać dość skomplikowanie. Należy się jednak nie przejmować i przewinąć pole edycji do tekstu który chcemy edytować.
 
Źródła i przypisy|źródłami]] dla których zawsze będzie początek w postaci <nowiki><ref></nowiki> oraz koniec <nowiki></ref></nowiki>. Tak podane źródło może zająć nawet kilka linijek tekstu, które mogą być wstawione w środku zdania lub pomiędzy dwoma wyrazami.
 
 
 
Nawet jeśli coś całkowicie popsujemy (co sprawdzamy zawsze na '''podglądzie''') to wystarczy nie zapisywać strony (można po prostu kliknąć w zakładkę "Artykuł" o góry strony, albo ją po prostu zamknąć) i otworzyć na nowo - wówczas wszystko wróci do stanu sprzed rozpoczęcia edycji. Dodatkowo istnieją proste mechanizmy umożliwiające Redaktorom i Administracji cofnięcie zmian - nie należy więc bać się edytowania artykułów.
 
 
 
== Linki ==
 
Linki - są to skróty do innych stron, zarówno do innych podstron na Internetowej Encyklopedii Szczecina - tzw. '''linki wewnętrzne''', lub też do innych stron gdzieś w internecie - tzw. '''linki zewnętrzne'''.
 
 
 
Podczas edycji, linki wstawiamy używając w odpowiedni sposób kombinacji nawiasów kwadratowych '''[ ]'''.  
 
 
 
Linki używane są, ponieważ ogromnie ułatwiają poruszanie się po Internetowej Encyklopedii Szczecina i odnajdywanie haseł, które połączone są ze sobą tematycznie. Jednolity tekst bez linków wewnętrznych wygląda dość nudnie - z drugiej strony nie może ich być również zbyt wiele. Linki mają bowiem pomagać w zrozumieniu danego hasła, a nie być wstawiane tylko po to, aby tam były.
 
 
 
=== Linki wewnętrzne ===
 
Linki wewnętrzne dodaje się przez użycie podwójnych nawiasów kwadratowych. W naszej pierwsze edycji powyżej znajduje się takie zdanie:
 
  A to jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].
 
 
które podczas edycji wyglądało tak:
 
które podczas edycji wyglądało tak:
   <nowiki>A to jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].</nowiki>
+
   <nowiki>To jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].</nowiki>
  
Jak więc łatwo zauważyć, jeśli weźmiemy jakieś słowo lub frazę w kwadratowe nawiasy, jak np. <nowiki>[[Piotr Zaremba]]</nowiki>, to spowoduje to, że Internetowa Encyklopedia Szczecina automatycznie utworzy link do odpowiedniego hasła.
+
Jak więc łatwo zauważyć, jeśli weźmiemy jakieś słowo lub frazę w kwadratowe nawiasy, jak np. <nowiki>[[Piotr Zaremba]]</nowiki>, to spowoduje to, że Encyklopedia automatycznie utworzy link do odpowiedniego hasła.
  
 
W języku polskim często zdarza się jednak, że słowa są odmieniane, np. przez przypadki. Jeśli dodana jest tylko końcówka to link można utworzyć w taki sposób:
 
W języku polskim często zdarza się jednak, że słowa są odmieniane, np. przez przypadki. Jeśli dodana jest tylko końcówka to link można utworzyć w taki sposób:
Linia 143: Linia 36:
 
Jeśli jednak ze słowa nie da się wyodrębnić jego wersji podstawowej (lub jeśli został dodany przedrostek), to wówczas link tworzy się w taki sposób (pierwsza część to '''zawsze''' nazwa artykułu, druga część to '''zawsze''' wersja do wyświetlenia):
 
Jeśli jednak ze słowa nie da się wyodrębnić jego wersji podstawowej (lub jeśli został dodany przedrostek), to wówczas link tworzy się w taki sposób (pierwsza część to '''zawsze''' nazwa artykułu, druga część to '''zawsze''' wersja do wyświetlenia):
 
   <nowiki>[[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]</nowiki>
 
   <nowiki>[[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]</nowiki>
Co zostanie wyświetlone jako: [[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]. Znaczek pomiędzy obydwiema wyrazami (bez żadnych odstępów!) to pionowa kreska "|". W zależności od rodzaju klawiatury może się ona znajdować w różnych miejscach, ale najczęściej jest ona na tym samym klawiszu co "\", zazwyczaj w okolicach klawisza Enter (czasem również w okolicy litery "Z"):
+
Co zostanie wyświetlone jako: [[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]. Znaczek pomiędzy obydwiema wyrazami (bez żadnych odstępów!) to pionowa kreska |". W zależności od rodzaju klawiatury może się ona znajdować w różnych miejscach, ale najczęściej jest ona na tym samym klawiszu co \", zazwyczaj w okolicach klawisza Enter (czasem również w okolicy litery „Z"):
  
 
Pierwsza część może się składać z jednego lub kilku słów, a część do wyświetlenia może być całkowicie dowolna. Możemy więc zastosować taką kombinację:
 
Pierwsza część może się składać z jednego lub kilku słów, a część do wyświetlenia może być całkowicie dowolna. Możemy więc zastosować taką kombinację:
Linia 152: Linia 45:
  
 
Jeśli dany artykuł nie istnieje to pojawi się czerwony link. Jeśli więc napiszemy:
 
Jeśli dany artykuł nie istnieje to pojawi się czerwony link. Jeśli więc napiszemy:
   <nowiki>[[nieistniejący artykuł o mostach|mosty]]</nowiki>
+
   <nowiki>[[Król Szczecina]]</nowiki>
to efekt będzie taki: [[nieistniejący artykuł o mostach|mosty]]. Czerwony link można zinterpretować na dwa sposoby: albo popełniliśmy błąd w odwoływaniu się do już istniejącej strony albo też faktycznie artykuł jeszcze nie został stworzony.
+
to efekt będzie taki: [[Król Szczecina]]. Czerwony link można zinterpretować na dwa sposoby: albo popełniliśmy błąd w odwoływaniu się do już istniejącej strony albo też faktycznie artykuł jeszcze nie został stworzony.
  
Można oczywiście i należy również tworzyć linki do dat i liczb, które, będą miały w przyszłości "swoje" artykuły w Kalendarium Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oto kilka przykładów:
+
Można oczywiście i należy również tworzyć linki do dat i liczb, które, także są „artykułami” w Kalendarium Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oto kilka przykładów:
 
  <nowiki>[[1945]]</nowiki> = [[1945]]
 
  <nowiki>[[1945]]</nowiki> = [[1945]]
 
  <nowiki>[[5 lipca]]</nowiki> = [[5 lipca]]
 
  <nowiki>[[5 lipca]]</nowiki> = [[5 lipca]]
 
  <nowiki>[[35 listopada]]</nowiki> = [[35 listopada]] (link jest czerwony bo przecież nie ma takiej daty)
 
  <nowiki>[[35 listopada]]</nowiki> = [[35 listopada]] (link jest czerwony bo przecież nie ma takiej daty)
  
=== Przekierowania ===
+
== Linki zewnętrzne ==
Jeśli kilka określeń odnosi się do tego samego znaczenia, to wówczas często stosuje się tzw. przekierowania (z angielskiego ''redirect''). Przekierowanie to jest specjalny artykuł na Wikipedii, którego zadaniem jest właśnie "przekierowanie" czytelnika do docelowego artykułu. Przekierowanie nie ma żadnych kategorii lub wersji językowych i składa się tylko z jednej linijki tekstu:
+
Hasła w Internetowej Encyklopedii Szczecina mogą zawierać w sobie odnośniki do artykułów lub innych opracowań dostępnych w Internecie. Na przykład, w artykule o [[Teatr Lalek „Pleciuga"|Teatrze Lalek „Pleciuga"]] (aby uzyskać ten niebieski wewnętrzny link musieliśmy zastosować konstrukcję  <nowiki>[[Teatr Lalek „Pleciuga"|Teatrze Lalek „Pleciuga"]]</nowiki>) dobrze byłoby dodać link do oficjalnej strony internetowej tej instytucji. Linki zewnętrzne tworzy się używając pojedyncze nawiasy kwadratowe:
<nowiki>#REDIRECT[[Artykuł docelowy]]</nowiki>
+
  <nowiki>[http://pleciuga.pl/ Teatr Lalek „Pleciuga"]</nowiki>
lub
+
Co zostanie wyświetlone jako: [http://pleciuga.pl/ Teatr Lalek „Pleciuga"]
<nowiki>#PATRZ[[Artykuł docelowy]]</nowiki>
 
 
 
Przykładowo, przekierowanie z określenia '''Bismarckturm''' do docelowego artykułu '''Wieża Bismarcka''' zostało utworzone przez stworzenie nowej strony zatytułowanej "Bismarckturm" której całą zawartością jest tylko:
 
 
 
<nowiki>#REDIRECT[[Wieża Bismarcka]]</nowiki>
 
 
 
=== Linki zewnętrzne ===
 
Jeśli istnieje jakiś artykuł, to często w internecie znajdują się dodatkowe informacje na ten temat. Na przykład, w artykule o [[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książąt Pomorskich]] (aby uzyskać ten niebieski wewnętrzny link musieliśmy zastosować konstrukcję  <nowiki>[[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książąt Pomorskich]]</nowiki>) dobrze byłoby dodać link do oficjalnej strony internetowej tej instytucji. Linki zewnętrzne tworzy się używając pojedyncze nawiasy kwadratowe:
 
  <nowiki>[http://www.zamek.szczecin.pl Zamek Książąt Pomorskich]</nowiki>
 
Co zostanie wyświetlone jako: [http://www.zamek.szczecin.pl Zamek Książąt Pomorskich]
 
 
Jak łatwo zauważyć, przy każdym linku zewnętrznym pojawia się specjalny znaczek na końcu linku informujący nas, że jest to odwołanie poza Internetową Encyklopedię Szczecina.
 
Jak łatwo zauważyć, przy każdym linku zewnętrznym pojawia się specjalny znaczek na końcu linku informujący nas, że jest to odwołanie poza Internetową Encyklopedię Szczecina.
  
 
Można również stosować następujące kombinacje (bez nawiasów):
 
Można również stosować następujące kombinacje (bez nawiasów):
  <nowiki>http://www.zamek.szczecin.pll</nowiki>
+
  <nowiki>http://pleciuga.pl/</nowiki>
co zostanie wyświetlone jako: http://www.zamek.szczecin.pl
+
co zostanie wyświetlone jako: http://pleciuga.pl/
  
 
Oraz (z nawiasami, ale bez opisu):
 
Oraz (z nawiasami, ale bez opisu):
  <nowiki>[http://www.zamek.szczecin.pl]</nowiki>
+
  <nowiki>[http://pleciuga.pl/]</nowiki>
co zostanie pokazane jako:  [http://www.zamek.szczecin.pl]
+
co zostanie pokazane jako:  [http://pleciuga.pl/]
  
Linki zewnętrzne umieszcza się na końcu artykułu w specjalnej sekcji zatytułowanej '''Linki zewnętrzne'''.  
+
Linki zewnętrzne umieszcza się na końcu artykułu w specjalnej sekcji zatytułowanej '''Linki zewnętrzne'''.
  
=== Linki do haseł na polskiej Wikipedii ===
+
Ważne: na końcu adresu linku, a przed nazwą linku powinna być spacja.
Jeśli w treści artykułu pojawi się wyrażenie które wykracza poza zakres tematyczny Internetowej Encyklopedii Szczecina jednak jego poznanie pozwoli na pełniejsze zrozumienie opisywanego zagadnienia zaleca się aby umieścić link do odpowiedniego hasła w polskiej Wikipedii.
 
Linki do polskiej Wikipedii tworzy się poprzez dodanie do linku wewnętrznego przedrostka "w:". Przykładowo link do informacji "o [[w:Dorzecze Odry|dorzeczu Odry]]..." należy opisać następująco.  
 
  
<nowiki>O [[w:Dorzecze Odry|dorzeczu Odry]]...</nowiki>
+
== Sekcje artykułu ==
 
+
Dla podniesienia czytelności hasła należy podzielić artykuł na sekcje. Wynika to zarówno ze standardów tworzenia haseł jak i potrzeby wydzielenia poszczególnych bloków treści.
Jak widać takie linki oznaczone są symbolem Wikipedii - dużą literą W.
+
Sekcje tworzymy wprowadzając tekst poprzedzony odpowiednią ilością „znaków równości". W Internetowej Encyklopedii Szczecina stosujemy zazwyczaj nagłówki drugiego i trzeciego poziomu. W uzasadnionych przypadkach można stosować także czwartego
{{ambox|tekst=Linki do Wikipedii należy stosować tylko tam gdzie jest to niezbędne i nie należy linkować podstawowych informacji}}
+
<pre><nowiki>
 
+
== Nagłówek 2 ==  
W takim wypadku: [[w:Port|Porty]] w [[w:Dorzecze Odry|dorzeczu Odry]] - odnośnik do definicji portu jest niepotrzebny.
+
=== Nagłówek 3 ===  
 
 
=== Strony ujednoznaczniające ===  
 
'''Strona ujednoznaczniająca''' to strona Internetowej Encyklopedii Szczecina, która zawiera linki (odnośniki) do stron precyzujących poszczególne znaczenia danego hasła (i tylko takie linki). Na przykład [[Gryfia]] może oznaczać zarówno [[Wyspa Gryfia|wyspę]], jak i [[Szczecińska Stocznia Remontowa "Gryfia"|stocznię]]. Ponieważ są to zupełnie różne tematy, informacje o nich znajdują się w 2 różnych artykułach i czytelnicy nie zawsze muszą być nieświadomi tego, że istnieje jakieś "inne zastosowanie" tej nazwy, lub po prostu nie wiedzieć, pod jakim tytułem znajduje się artykuł o nim, dlatego stworzono strony ujednoznaczniające.
 
 
 
Strona taka ma tytuł będący wspólną nazwą wszystkich artykułów, np. [[Gryfia]].
 
 
 
Stronę ujednoznaczniającą tworzymy poprzez wstawienie na niej szablonu {{s|disambig}}i podanie linków (odnośników) do poszczególnych stron:
 
 
 
{{disambig}}
 
 
 
'''Nie robimy linków z przecinkami, myślnikami itp. w nazwie, tylko z nawiasami'''.
 
 
 
Format strony ujednoznaczniającej powinien być następujący:
 
 
 
{| class="wikitable" width=40%
 
|- bgcolor="F8F8FF"
 
|<code><nowiki>
 
{{disambig}}</nowiki><br /><nowiki>
 
* [[Wyspa Gryfia]]</nowiki><br /><nowiki>
 
* [[Szczecińska Stocznia Remontowa "Gryfia"]]</nowiki><br /><nowiki>
 
* ...</nowiki><br /><nowiki>
 
== Zobacz też ==</nowiki><br /><nowiki>
 
* wpis3</nowiki><br /><nowiki>
 
* wpis4</nowiki><br /><nowiki>
 
* ...
 
</nowiki></code>
 
|}
 
 
 
== Kategorie ==
 
Na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest kilka tysięcy haseł, w których łatwo się pogubić. Z tego też względu wszystkie strony są umieszczone w odpowiednich kategoriach. Kategoria jest rodzajem specjalnego linku wewnętrznego i umieszcza się ją na końcu artykułu poprzez dodanie odpowiedniego skrótu. Przykładowo, dla artykułu "Ulica Kaliny" odpowiednią kategorią jest np. '''Ulice Szczecina''':
 
 
 
Otwórzmy zatem hasło [[Ulica Kaliny]] i kliknijmy w '''Edytuj''' aby podejrzeć kod (nie musimy nic zmieniać w tekście, ale aby podejrzeć kod należy przejść do trybu edycji). Na końcu artykułu możemy znaleźć listę następujących kategorii:
 
 
 
<pre>
 
[[Kategoria:Ulice Szczecina]]
 
</pre>
 
 
 
Jeśli nie wiemy jaką kategorię dodać do nowo utworzonego hasła, to wówczas należy wpisać:
 
<nowiki>[[Kategoria:?]]</nowiki>
 
Kategoria zostanie wówczas dodana przez Redaktora w przyszłości. Jedno hasło może być przypisane do kilku kategorii. Dla przykładu hasło: [[Katastrofa tramwajowa na ulicy Wyszaka]] znajduje się w kilku kategoriach
 
 
 
== Formatowanie tekstu ==
 
Wygląd tekstu na Internetowej Encyklopedii Szczecina można formatować na kilka sposobów. Znaki formatowania (nawiasy kwadratowe, nawiasy klamrowe, kreski, kropki, itd) czasem nazywa się również '''wikikodem'''. Oto kilka przykładów wikikodu:
 
{| class="wikitable"
 
|'''Wikikod do umieszczenia podczas edycji'''
 
|'''Tekst wyświetlony w artykule'''
 
|-
 
|<pre><nowiki>''tekst pochylony''</nowiki></pre>
 
|''tekst pochylony''
 
|-
 
|<pre><nowiki>'''tekst pogrubiony'''</nowiki></pre>
 
|'''tekst pogrubiony'''
 
|-
 
|<pre><nowiki>'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''</nowiki></pre>
 
|'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''
 
|-
 
|<pre><nowiki>
 
= Nagłówek 1 = (rzadko stosowany)
 
 
 
== Nagłówek 2 == (często stosowany)
 
 
 
=== Nagłówek 3 === (często stosowany)
 
 
 
==== Nagłówek 4 ====
 
===== Nagłówek 5 =====
 
 
 
====== Nagłówek 6 ======
 
 
</nowiki></pre>
 
</nowiki></pre>
|
+
A wygląda to tak:<br/><br/>
<font size=6>Nagłówek 1</font>
 
----
 
 
 
 
<font size=5>Nagłówek 2</font>
 
<font size=5>Nagłówek 2</font>
 
----
 
----
 
 
<font size=4>Nagłówek 3</font>
 
<font size=4>Nagłówek 3</font>
  
<font size=3>'''Nagłówek 4'''</font>
+
== Formatowanie tekstu ==
 
+
Aby odpowiednio sformatować tekst należy użyć następującego kodu:
<font size=2>'''Nagłówek 5'''</font>
+
<br/>
 
+
===Tekst pochylony===
<font size=1>Nagłówek 6</font>
+
<pre><nowiki>''tekst pochylony''</nowiki></pre>
|-
+
''tekst pochylony''
|<pre><nowiki>
+
===Tekst pogrubiony===
Tekst normalny
+
<pre><nowiki>'''tekst pogrubiony'''</nowiki></pre>
 +
'''tekst pogrubiony'''
 +
===Tekst pochylony i pogrubiony===
 +
<pre><nowiki>'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''</nowiki></pre>
 +
'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''
 +
===Wcięcie tekstu===
 +
<pre><nowiki>
 
: wcięcie tekstu
 
: wcięcie tekstu
::: Wielokrotne wcięcie tekstu
 
 
</nowiki></pre>
 
</nowiki></pre>
|
+
 
Tekst normalny
 
 
: wcięcie tekstu
 
: wcięcie tekstu
::: Wielokrotne wcięcie tekstu
+
===Przejście do nowej linii===
|-
 
| lista punktowana
 
<pre><nowiki>
 
* element 1 listy punktowanej
 
* element 2 listy punktowanej
 
:* element 2.1 listy punktowanej
 
</nowiki></pre>
 
|
 
lista punktowana
 
* element 1 listy punktowanej
 
* element 2 listy punktowanej
 
** element 2.1 listy punktowanej
 
|-
 
| lista numerowana
 
<pre><nowiki>
 
# element 1 listy numerowanej
 
# element 2 listy numerowanej
 
:# element 2.1 listy numerowanej
 
</nowiki></pre>
 
|
 
lista numerowana
 
# element 1 listy numerowanej
 
# element 2 listy numerowanej
 
:# element 2.1 listy numerowanej
 
|-
 
|<pre><nowiki>
 
;Pojęcie 1 : Definicja pojęcia...
 
</nowiki></pre>
 
|
 
;Pojęcie 1 : Definicja pojęcia...
 
|-
 
|
 
<nowiki><pre></nowiki>
 
Tekst preformatowany
 
<nowiki></pre></nowiki>
 
|<pre>
 
Tekst preformatowany
 
</pre>
 
|-
 
|
 
<pre>
 
Pierwsza spacja w linii
 
daje efekt podobny do <nowiki><pre></nowiki>
 
</pre>
 
|
 
Pierwsza spacja w linii
 
daje efekt podobny do <nowiki><pre></nowiki>
 
|-
 
|
 
 
<pre>
 
<pre>
 
Pojedyncze przejście do
 
Pojedyncze przejście do
Linia 346: Linia 111:
 
rozpoczyna nowy akapit.
 
rozpoczyna nowy akapit.
 
</pre>
 
</pre>
|
+
 
 
Pojedyncze przejście do
 
Pojedyncze przejście do
 
nowej linii nic nie robi.
 
nowej linii nic nie robi.
Linia 354: Linia 119:
  
 
rozpoczyna nowy akapit.
 
rozpoczyna nowy akapit.
|-
+
===Wymuszenie nowej linii===
|
 
 
  Można <nowiki><br /></nowiki> wymusić przejście  
 
  Można <nowiki><br /></nowiki> wymusić przejście  
 
  do nowej linii <nowiki><br /></nowiki><nowiki><br /></nowiki> kilkukrotnie.
 
  do nowej linii <nowiki><br /></nowiki><nowiki><br /></nowiki> kilkukrotnie.
| Można <br /> wymusić przejście do nowej linii <br /><br /> kilkukrotnie.
+
 
|-
+
Można <br /> wymusić przejście do nowej linii <br /><br /> kilkukrotnie.
|
+
===Indeks górny i dolny===
 
  <nowiki>Indeks<sup>górny</sup></nowiki>
 
  <nowiki>Indeks<sup>górny</sup></nowiki>
 
  <nowiki>Indeks<sub>dolny</sub></nowiki>
 
  <nowiki>Indeks<sub>dolny</sub></nowiki>
|Indeks<sup>górny</sup><br/>
+
 
 +
Indeks<sup>górny</sup><br/>
 
Indeks<sub>dolny</sub>
 
Indeks<sub>dolny</sub>
|-
 
|
 
tabela
 
<nowiki>
 
{| class="wikitable"
 
|-
 
! Pierwsza kolumna tabeli
 
! Druga kolumna tabeli
 
! Trzecia kolumna tabeli
 
|-
 
| Tu coś wpiszemy
 
| i tu coś
 
| i tu jeszcze coś
 
|-
 
| 1
 
| 2
 
| 3
 
|}
 
  </nowiki>
 
<nowiki>{|</nowiki> oznacza początek tabeli<br/>
 
<nowiki>|-</nowiki> oznacza nowy wiersz<br/>
 
<nowiki>!</nowiki> oznacza opis kolumny<br/>
 
<nowiki>|</nowiki> oznacza nową kolumnę<br/>
 
<nowiki>|}</nowiki> - oznacza koniec tabeli<br/>
 
|
 
tabela
 
{| class="wikitable"
 
|-
 
! Pierwsza kolumna tabeli
 
! Druga kolumna tabeli
 
! Trzecia kolumna tabeli
 
|-
 
| Tu coś wpiszemy
 
| i tu coś
 
| i tu jeszcze coś
 
|-
 
| 1
 
| 2
 
| 3
 
|}
 
|-
 
|
 
Wyłączenie przetwarzania wiki-kodu:
 
<pre>
 
<nowiki><nowiki></nowiki>
 
[[Linki]], {{szablony}} <br /> i inne specjalne znaki
 
<nowiki></nowiki></nowiki>
 
</pre>
 
|
 
Tekst pomiędzy tagami <nowiki><nowiki></nowiki> zostanie wyświetlony bez przetwarzania:
 
<nowiki>
 
[[Linki]], {{szablony}} <br />i inne specjalne znaki
 
</nowiki>
 
|}
 
  
== Dodajemy grafiki ==
+
===Lista punktowana ===
Bardzo ważną opcją na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest możliwość (i zarazem łatwość) dodawania wszelkich grafik i obrazków do artykułów. Dodanie grafiki jest bardzo podobne do dodania zwykłego linku wewnętrznego, czyli używa się podwójnych nawiasów kwadratowych. Jest jednak jeden warunek - grafikę można dodać do tekstu tylko jeśli grafika jest już [[Pomoc:Zasady przesyłania plików|"załadowana"]] do Internetowej Encyklopedii Szczecina.
+
Listę podpunktów tworzymy umieszczając na początku linii gwiazdkę „*".
  
=== Dodajemy grafikę do artykułu ===
+
Przykładowy kod:
Musimy więc najpierw wiedzieć, gdzie znajduje się już istniejąca grafika. Najłatwiej jest skorzystać z artykułu, w którym dana grafika już się pojawiła. Wówczas kopiujemy tylko nazwę pliku i możemy taką grafikę wyświetlić w dowolnym innym artykule.
+
<pre><nowiki>
 +
* treść podpunktu pierwszego
 +
* treść podpunktu drugiego
 +
</nowiki></pre>
 +
Np.
 +
* treść podpunktu pierwszego
 +
* treść podpunktu drugiego
  
Przykładowo, jeśli wiemy, że na Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się następujący obrazek, o nazwie pliku "Przykład.jpg" to możemy go umieścić w dowolnym artykule przez wstawienie w żądanym miejscu takiego ciągu znaków:
+
=== Lista numerowana ===
  <nowiki>[[Plik:Przykład.jpg]]</nowiki>
+
Mówiąc o liscie numerowanej mam na myśli listę podpunktów rozpoczynających się automatycznie przypisanym numerem.
 
+
Przykładowy kod:
Co skutkuje wyświetleniem:
+
<pre><nowiki>
 +
# treść podpunktu pierwszego
 +
  # treść podpunktu drugiego
 +
</nowiki></pre>
  
[[Plik:Przykład.jpg]]
+
# treść podpunktu pierwszego
 +
# treść podpunktu drugiego
  
Można oczywiście zmienić rozmiar grafiki jeśli jest za duża (zazwyczaj nie stosuje się wyświetlania rozmiarów większych niż 400px):
+
=== Tworzenie przypisu ===
  <nowiki>[[Plik:Przykład.jpg|100px]]</nowiki>
+
Przykładowy kod:
 +
  <nowiki><ref>Treść przypisu</ref></nowiki>
 +
Wstawienie powyższego kodu pomiędzy wyrazami w tekście spowoduje, że w miejscu, gdzie został wstawiony pojawi się cyferka oznaczająca przypis. Numerowanie przypisów odbywa sięautomatycznie. Słowa „Treść przypisu” pojawią się w innym miejscu artykułu - na liście przypisów. 
  
[[Plik:Przykład.jpg|100px]]
+
=== Lista przypisów ===
 +
Przykładowy kod:
 +
<nowiki><references/></nowiki>
 +
Umieszczenie powyższego kodu w treści artykułu spowoduje, że w tym miejscu pojawi się automatycznie aktualizowana lista przypisów.
  
Zalecanym jest, aby grafika znajdowała się po prawej (''right'') części ekranu (można też umieścić ją po lewej=''left'' i w środku=''center''):
+
=== Przesyłanie pliku ===
 +
* Przesyłać pliki mogą tylko autorzy (zarejestrowani użytkownicy którzy zostali zweryfikowani).
 +
* Pliki przesyła się korzystając z [[Specjalna:Prześlij|formularza przesyłania plików]].
 +
* Po wybraniu pliku należy w polu opis uzupełnić informacje o autorze i licencji korzystając z szablonu [[:Szablon:Informacje|Informacje]] i dodać zdjęcie do odpowiedniej [[Pomoc:Kategorie i sortowanie|kategorii]]
 +
* Jeśli pojawi się potrzeba zmiany pliku należy skontaktować się z [[Pomoc:Administracja|administracją]].
  
<nowiki>[[Plik:Przykład.jpg|100px|right]]</nowiki>
+
===Dodawanie grafiki do artykułu===
  
[[Plik:Przykład.jpg|100px|right]]
+
Bardzo ważną opcją na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest możliwość (i zarazem łatwość) dodawania wszelkich grafik i obrazków do artykułów. Dodanie grafiki jest bardzo podobne do dodania zwykłego linku wewnętrznego, czyli używa się podwójnych nawiasów kwadratowych. Jest jednak jeden warunek - grafikę można dodać do tekstu tylko jeśli grafika jest już [[Pomoc:Zasady przesyłania plików|"załadowana"]] do encyklopedii.
  
Aby dodać opis do grafiki należy użyć następującej składni:
+
[[Plik:Przykład.jpg|thumb|Przykładowy opis obrazka]]
 +
Jeśli więc mamy już w encyklopedii obrazek, o nazwie „Przykład.jpg” to możemy go umieścić w dowolnym artykule przez wstawienie w żądanym miejscu takiego ciągu znaków:
  
  <nowiki>[[Plik:Przykład.jpg|100px|right|thumb|Jakiś rysunek]]</nowiki>
+
  <nowiki>[[Plik:Przykład.jpg|thumb|Przykładowy opis obrazka]]</nowiki>
  
[[Plik:Przykład.jpg|100px|right|thumb|Jakiś rysunek]]
+
Zalecanym jest, aby grafika znajdowała się po prawej (''right'') części ekranu. Jeśli jednak dla większej czytelności obraz powinien znaleźć się po lewje stronie należy w kodzie dodać warunek ''left''
 
+
  <nowiki>[[Plik:Przykład.jpg|thumb|left|Przykładowy opis obrazka]]</nowiki>
Użycie opcji "thumb" (co wywodzi się z języka angielskiego ''thumbnail'' - ''miniatura''), spowoduje, że tekst będzie "otaczał" grafikę, podczas gdy w konfiguracji bez "thumb" tekst pojawi się dopiero pod grafiką. W większości przypadków grafiki umieszcza się właśnie z opcją "thumb", ponieważ pozwala to na lepsze wykorzystanie miejsca w artykułach.
+
[[Plik:Przykład.jpg|thumb|left|Przykładowy opis obrazka]]
 
 
Pominięcie podania innych opcji poza "thumb" spowoduje wyświetlenie obrazka w "standardowym" rozmiarze 180 pikseli szerokości umieszczonego po prawej stronie, '''co jest zalecanym użyciem''':
 
  <nowiki>[[Grafika:Przykład.jpg|thumb|Tylko w opcji "thumb"]]</nowiki>
 
 
{{clear}}
 
{{clear}}
[[Plik:Przykład.jpg|thumb|Tylko w opcji "thumb"]]
 
<br clear=all>
 
 
== Galerie ==
 
Możliwe również jest (ale tylko tam gdzie to niezbędne), tworzenie galerii. Wpis:
 
<pre>
 
<gallery>
 
Plik:Widok_z_katedry1.JPG|Widok 1
 
Plik:Widok_z_katedry2.JPG|Widok 2
 
Plik:Widok_z_katedry3.JPG|Widok 3
 
</gallery>
 
</pre>
 
da efekt w postaci:
 
<gallery>
 
Plik:Widok_z_katedry1.JPG|Widok 1
 
Plik:Widok_z_katedry2.JPG|Widok 2
 
Plik:Widok_z_katedry3.JPG|Widok 3
 
</gallery>
 
'''Uwaga''' – nie należy poszczególnych grafik umieszczać w znacznikach <nowiki>[[]]</nowiki>.
 
 
Nie wszystkie grafiki dobrze się prezentują w tego typu galeriach. Raczej powinno się umieszczać w nich te, których wymiary są przystające do wymiarów samego okna galerii. również w przypadku galerii nie należy dawać zbyt rozbudowanych opisów. W niektórych przypadkach będzie to dawało niezbyt dobry efekt.
 
 
* [[w:Wikipedia:Uwagi_o_wstawianiu_obrazków|Więcej informacji na temat umieszczania obrazków]]
 
 
=== Użycie grafiki z innego źródła ===
 
Grafiki i materiały z innych źródeł mogą być używane gdy są udostępnione na wolnej licencji, która pozwala na komercyjne wykorzystywanie i dowolne tworzenie prac pochodnych lub gdy są udostępnione jako domena publiczna (np. przed datą śmierci autora).
 
 
Jeśli zachodzi chociażby cień podejrzenia, że tak nie jest, to należy się skonsultować z [[Pomoc:Administracja|administracją]].
 
 
== Zmiana nazwy artykułu ==
 
Na Internetowej Encyklopedii Szczecina nie ma możliwości zmiany nazwy raz utworzonej strony. Jeśli taka potrzeba zajdzie, to trzeba po prostu utworzyć nową stronę, przenieść całą zawartość, po czym usunąć starą. Dla dowolnej strony można to jednak wykonać automatycznie. Wystarczy otworzyć taką stronę, po czym kliknąć w link '''przenieś''' dostępny na górze (zakładka z trójkątem).
 
 
== Zabezpieczanie stron przed zmianami ==
 
Niektóre artykuły są bardziej popularne niż inne lub też są chętniej niszczone przez wandali. Takim przykładem jest [[Strona główna|strona główna Internetowej Encyklopedii Szczecina]]. Dlatego też Administratorzy mają prawo do zabezpieczania pewnych stron. Obecnie istnieją cztery główne poziomy zabezpieczeń.
 
 
Pierwszym poziomem zabezpieczenia są tzw.
 
:1. '''Strony przejrzane'''
 
Strony przejrzane jest to zabezpieczenie włączone na stałe dla wszystkich artykułów encyklopedycznych (ale nie innych, np. dyskusjach lub stronach użytkownika). Nowo utworzony artykuł musi zostać "przejrzany" przez Redaktora. Przejrzenie polega na przeczytaniu tekstu i upewnieniu się, że nie zawiera on oczywistych błędów gramatycznych, technicznych i czy nie zawiera wulgaryzmów. Tekst taki może zawierać błędy merytoryczne, bo przeglądający niekoniecznie będzie ekspertem z danej dziedziny. Wyświetlana jest wówczas zawsze ostatnia wersja przejrzana. Jeśli brak jest wersji przejrzanej, to wyświetlana jest całość tekstu i wszelkie nowe zmiany są widoczne w ostatecznym tekście.
 
 
Jeśli natomiast istnieje wersja przejrzana, to tylko taka zostanie wyświetlona. Zmiany wprowadzone przez użytkowników zostaną zapisane, ale nie będą wyświetlane. Nastąpi to dopiero po zatwierdzeniu ich przez Redaktora. Ma to miejsce dla każdej zmiany - nawet dodaniu jednego przecinka. Tym samym automatycznie unika się wandalizmów i głupich wpisów, bez ograniczania możliwości edytowania.
 
Poza tym, istnieją następujące "ręczne" poziomy zabezpieczeń:
 
:2. '''Strony bez zabezpieczeń''': każdy może edytować daną stronę. Taki status (w połączeniu z mechanizmem stron przejrzanych) mają domyślnie wszystkie nowo utworzone hasła.
 
:3. '''Strony całkowicie zabezpieczone''': tylko administratorzy i redaktorzy mogą edytować
 
 
Niezależnie od poziomu zabezpieczenia każdy użytkownik może kliknąć w link '''Tekst źródłowy''' - otworzy się wówczas okno edycji i można skopiować jego zawartość, ale nie można zapisać żadnych zmian w przypadku stron zabezpieczonych.
 
 
== Usuwanie artykułów ==
 
Artykuły mogą być usuwane tylko przez administratorów. Jeśli jednak nie-administrator zauważy jakiś artykuł do usunięcia, to może go zgłosić, albo przez skontaktowanie się z administratorem, albo też przez wstawienie odpowiedniej informacji do takiego artykułu.
 
 
=== Strona do usunięcia ===
 
Jeśli ktoś utworzył nowy artykuł, który nie jest zgodny z obecnie obowiązującymi zasadami na Internetowej Encyklopedii Szczecina, to taki artykuł może zostać usunięty. Powodem może być tutaj albo zbyt krótka treść, niezgodność z faktami, nieencyklopedyczność, lub inne okoliczności. Jeśli znajdziemy taki artykuł należy umieścić w nim szablon:
 
<nowiki>{{SDU}}</nowiki>
 
 
Co spowoduje wyświetlenie informacji:
 
 
{{SDU}}
 
 
Administratorzy na bieżąco śledzą artykuły oznaczone do usunięcia i sprawdzą zgłoszenie.
 
 
== Strony dyskusji użytkownika ==
 
Po zarejestrowaniu się (i zalogowaniu!) możemy się skontaktować z innym Wikipedystą używając jego strony dyskusji. Jeśli ktoś dopisze coś do strony dyskusji naszego konta, to następnym razem kiedy zalogujemy się do Internetowej Encyklopedii Szczecina na górze dowolnie otwartej strony ujrzymy informację o nowej wiadomości. Wystarczy wtedy kliknąć w "masz wiadomości" (lub jeszcze lepiej w "różnica z poprzednią wersją") aby odczytać wiadomość.
 
 
Jak łatwo zauważyć, osoba która do nas napisała podpisała się swoim loginem. Znajduje się tam również link do strony dyskusji tego użytkownika - można w niego kliknąć i odpisać. Należy pamiętać, że odpisujemy zawsze na stronie dyskusji tego, kto do nas napisał (a NIE na swojej). Jeśli bowiem napiszemy na swojej stronie, to my dostaniemy powiadomienie, a nie kto inny - po prostu nikt nie będzie wiedział, że próbowaliśmy odpisać.
 
 
Bardzo ważnym jest, że:
 
'''Na stronach dyskusji podpisujemy się.'''
 
 
Podpis wraz godziną i datą wstawia się przez zakończenie swojego wpisu czterema znakami tyldy czyli <nowiki>~~~~</nowiki>. Podpis można również wstawić używając paska narzędzi nad polem edycji.
 
 
Strony dyskusji są '''głównym kanałem komunikacji pomiędzy uzytkownikami''', dlatego też warto jak najszybciej opanować ten rodzaj porozumiewania się.
 
 
Z drugiej strony - Internetowa Encyklopedia Szczecina to nie jest forum internetowe, na którym można sobie dyskutować o dowolnych tematach. Wszelkie wpisy dodawane do stron dyskusji użytkowników muszą być zatem blisko powiązane z edycjami na Internetowej Encyklopedii Szczecina. Niedozwolonym jest na przykład spamowanie stron dyskusji użytkowników żadnymi reklamami, zachęcać ich do odwiedzenia innych stron czy wysyłać jakieś żarty, może się skończyć blokadą konta. Należy również pamiętać, że raz wpisana wiadomość może zostać na serwerach Internetowej Encyklopedii Szczecina na zawsze.
 
 
== Prośba o pomoc ==
 
Jeśli nie wiemy do kogo zwrócić się po pomoc, to najlepiej jest użyć odpowiedniego szablonu. W tym celu w dowolnym miejscu na swojej stronie użytkownika (lub na swojej stronie dyskusji - w tym przypadku można) należy wstawić następujący szablon:
 
 
<nowiki>{{Pomocy}}</nowiki>
 
 
lub też
 
 
<nowiki>{{Pomocy|Tutaj można podać dowolnie długi opis problemu}}</nowiki>
 
 
co w rezultacie da:
 
 
<div style="background-color: #f4f4ff; padding: 1em; margin: 10px; border: 1px silver solid; font-size: 92%; text-align: center;">
 
'''Potrzebuję pomocy!'''<br/>
 
{{#if:|<div style="background-color: #ffffff; border: 1px silver solid; text-align: center"></div>}}
 
<div style="font-size:x-small;">Jeśli uważasz, że problem został wyjaśniony, usuń szablon ze strony pytającego.</div></div>
 
albo analogicznie:
 
 
<div style="background-color: #f4f4ff; padding: 1em; margin: 10px; border: 1px silver solid; font-size: 92%; text-align: center;">
 
'''Potrzebuję pomocy!'''<br/>
 
{{#if:Tutaj można podać dowolnie długi opis problemu|<div style="background-color: #ffffff; border: 1px silver solid; text-align: center">Tutaj można podać dowolnie długi opis problemu</div>}}
 
<div style="font-size:x-small;">Jeśli uważasz, że problem został wyjaśniony, usuń szablon ze strony pytającego.</div></div>
 
 
Użycie tego szablonu jest ciągle monitorowane i wkrótce jakiś doświadczony Wikipedysta skontaktuje się z nami (najprawdopodobniej przez naszą stronę dyskusji).
 
 
Oczywiście zawsze można skontaktować się także korzystając ze strony [[Pomoc:Administracja|administracji]].
 
  
== Zobacz też ==
+
'''Przy tworzeniu pomocy korzystano z:'''
* [[Pomoc:Tworzenie nowych haseł|Tworzenie nowych haseł]]
+
* [http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Instrukcje_i_materia%C5%82y_szkoleniowe_dla_redaktor%C3%B3w Leksykon Kultury]  
* [[Pomoc:Standardy artykułów|Standardy artykułów]]
+
* [http://pl.wikipedia.org/wiki/Poradnik_autora_Wikipedii Poradnik autora wikipedii]
* [[Pomoc:Formatowanie tekstu|Formatowanie tekstu]]
+
[[Kategoria:Pomoc]]
* [[Pomoc:Tabele|Tabele]]
 
* [[Pomoc:Źródła i przypisy|Źródła i przypisy]]
 
* [[Pomoc:Szablony|Szablony]]
 
* [[Pomoc:Kategorie i sortowanie|Kategorie i sortowanie]]
 
* [[Pomoc:Wandalizm|Wandalizm]]
 
* [[Pomoc:Wersje oznaczone|Wersje oznaczone]]
 

Aktualna wersja na dzień 10:37, 7 cze 2013

Logowanie

Przed wszelkimi edycjami należy się zalogować.

Jeśli u góry ekranu nie wyświetla się nasz login to znaczy, że nie jesteśmy zalogowani. Więcej informacji znajduje się w sekcji: Pomoc:Rejestracja i logowanie

Tworzenie nowego hasła

Przed przystąpieniem do tworzenia nowego hasła warto przeszukać istniejące artykuły czy nie istnieje już hasło które chcemy opracować a można je rozbudować. W tym celu wpisujemy żądaną nazwę do wyszukiwarki encyklopedii i klikamy w łącze „Utwórz stronę nazwa strony szukanej na tej wiki."

Otworzy się okno tworzenia nowego hasła, gdzie zgodnie z zasadami opisanymi poniżej oraz wytycznymi redakcji tworzymy hasło. W przypadku zapisanej/istniejącej strony u góry znajduje się przycisk Edytuj - należy w niego kliknąć, co spowoduje otwarcie okna edycji.

Po wprowadzeniu tekstu należy kliknąć w przycisk Pokaż podgląd aby zobaczyć dokonane zmiany przed ostatecznym zapisaniem. Po kliknięciu w „Pokaż podgląd” ukaże nam się ekran z naszą edycją. Jeśli popełniliśmy błąd, to należy znów użyć pola edycji, poprawić dany błąd i znów wcisnąć przycisk „Pokaż pogląd". Proces ten można powtarzać wielokrotnie, dopóki nie osiągniemy ostatecznej, zadowalającej wersji.

Należy pamiętać, aby co jakiś czas zapisywać swoją pracę.

Kontrola nad hasłem

Aby otrzymywać informację o tym, że w „naszym” haśle dokonano zmian należy dodać je do „obserwowanych” - opcja dostępna na liście rozwijalnej przy „wyświetl historię".

Linki wewnętrzne

Linki to jeden z najważniejszych elementów ułatwiających posługiwanie się encyklopedią. Dzięki nim możemy dowolnie przenosić się do różnych haseł które pojawiają się w opracowanym tekście. Linki wewnętrzne dodaje się przez użycie podwójnych nawiasów kwadratowych.

To jest link do hasła Piotr Zaremba.

które podczas edycji wyglądało tak:

 To jest link do hasła [[Piotr Zaremba]].

Jak więc łatwo zauważyć, jeśli weźmiemy jakieś słowo lub frazę w kwadratowe nawiasy, jak np. [[Piotr Zaremba]], to spowoduje to, że Encyklopedia automatycznie utworzy link do odpowiedniego hasła.

W języku polskim często zdarza się jednak, że słowa są odmieniane, np. przez przypadki. Jeśli dodana jest tylko końcówka to link można utworzyć w taki sposób:

[[Majowe]]go

co zostanie wyświetlone jako: Majowego.

Jeśli jednak ze słowa nie da się wyodrębnić jego wersji podstawowej (lub jeśli został dodany przedrostek), to wówczas link tworzy się w taki sposób (pierwsza część to zawsze nazwa artykułu, druga część to zawsze wersja do wyświetlenia):

 [[Piotr Zaremba|Piotra Zaremby]]

Co zostanie wyświetlone jako: Piotra Zaremby. Znaczek pomiędzy obydwiema wyrazami (bez żadnych odstępów!) to pionowa kreska „|". W zależności od rodzaju klawiatury może się ona znajdować w różnych miejscach, ale najczęściej jest ona na tym samym klawiszu co „\", zazwyczaj w okolicach klawisza Enter (czasem również w okolicy litery „Z"):

Pierwsza część może się składać z jednego lub kilku słów, a część do wyświetlenia może być całkowicie dowolna. Możemy więc zastosować taką kombinację:

 [[Most im. Karola Świerczewskiego|most]]

co zostanie wyświetlone jako: most. Można również użyć dowolny inny napis:

 [[Most im. Karola Świerczewskiego|most przy Dziewokliczu]]

co w rezultacie da: most przy Dziewokliczu.

Jeśli dany artykuł nie istnieje to pojawi się czerwony link. Jeśli więc napiszemy:

 [[Król Szczecina]]

to efekt będzie taki: Król Szczecina. Czerwony link można zinterpretować na dwa sposoby: albo popełniliśmy błąd w odwoływaniu się do już istniejącej strony albo też faktycznie artykuł jeszcze nie został stworzony.

Można oczywiście i należy również tworzyć linki do dat i liczb, które, także są „artykułami” w Kalendarium Internetowej Encyklopedii Szczecina. Oto kilka przykładów:

[[1945]] = 1945
[[5 lipca]] = 5 lipca
[[35 listopada]] = 35 listopada (link jest czerwony bo przecież nie ma takiej daty)

Linki zewnętrzne

Hasła w Internetowej Encyklopedii Szczecina mogą zawierać w sobie odnośniki do artykułów lub innych opracowań dostępnych w Internecie. Na przykład, w artykule o Teatrze Lalek „Pleciuga" (aby uzyskać ten niebieski wewnętrzny link musieliśmy zastosować konstrukcję [[Teatr Lalek „Pleciuga"|Teatrze Lalek „Pleciuga"]]) dobrze byłoby dodać link do oficjalnej strony internetowej tej instytucji. Linki zewnętrzne tworzy się używając pojedyncze nawiasy kwadratowe:

[http://pleciuga.pl/ Teatr Lalek „Pleciuga"]

Co zostanie wyświetlone jako: Teatr Lalek „Pleciuga" Jak łatwo zauważyć, przy każdym linku zewnętrznym pojawia się specjalny znaczek na końcu linku informujący nas, że jest to odwołanie poza Internetową Encyklopedię Szczecina.

Można również stosować następujące kombinacje (bez nawiasów):

http://pleciuga.pl/

co zostanie wyświetlone jako: http://pleciuga.pl/

Oraz (z nawiasami, ale bez opisu):

[http://pleciuga.pl/]

co zostanie pokazane jako: [1]

Linki zewnętrzne umieszcza się na końcu artykułu w specjalnej sekcji zatytułowanej Linki zewnętrzne.

Ważne: na końcu adresu linku, a przed nazwą linku powinna być spacja.

Sekcje artykułu

Dla podniesienia czytelności hasła należy podzielić artykuł na sekcje. Wynika to zarówno ze standardów tworzenia haseł jak i potrzeby wydzielenia poszczególnych bloków treści. Sekcje tworzymy wprowadzając tekst poprzedzony odpowiednią ilością „znaków równości". W Internetowej Encyklopedii Szczecina stosujemy zazwyczaj nagłówki drugiego i trzeciego poziomu. W uzasadnionych przypadkach można stosować także czwartego

== Nagłówek 2 == 
=== Nagłówek 3 === 

A wygląda to tak:

Nagłówek 2


Nagłówek 3

Formatowanie tekstu

Aby odpowiednio sformatować tekst należy użyć następującego kodu:

Tekst pochylony

''tekst pochylony''

tekst pochylony

Tekst pogrubiony

'''tekst pogrubiony'''

tekst pogrubiony

Tekst pochylony i pogrubiony

'''''tekst pochylony i pogrubiony'''''

tekst pochylony i pogrubiony

Wcięcie tekstu

: wcięcie tekstu
wcięcie tekstu

Przejście do nowej linii

Pojedyncze przejście do
nowej linii nic nie robi.
Ale 

pusta linijka

rozpoczyna nowy akapit.

Pojedyncze przejście do nowej linii nic nie robi. Ale

pusta linijka

rozpoczyna nowy akapit.

Wymuszenie nowej linii

Można <br /> wymusić przejście 
do nowej linii <br /><br /> kilkukrotnie.

Można
wymusić przejście do nowej linii

kilkukrotnie.

Indeks górny i dolny

Indeks<sup>górny</sup>
Indeks<sub>dolny</sub>

Indeksgórny
Indeksdolny

Lista punktowana

Listę podpunktów tworzymy umieszczając na początku linii gwiazdkę „*".

Przykładowy kod:

 
 * treść podpunktu pierwszego
 * treść podpunktu drugiego

Np.

  • treść podpunktu pierwszego
  • treść podpunktu drugiego

Lista numerowana

Mówiąc o liscie numerowanej mam na myśli listę podpunktów rozpoczynających się automatycznie przypisanym numerem. Przykładowy kod:

 # treść podpunktu pierwszego
 # treść podpunktu drugiego
  1. treść podpunktu pierwszego
  2. treść podpunktu drugiego

Tworzenie przypisu

Przykładowy kod:

<ref>Treść przypisu</ref>

Wstawienie powyższego kodu pomiędzy wyrazami w tekście spowoduje, że w miejscu, gdzie został wstawiony pojawi się cyferka oznaczająca przypis. Numerowanie przypisów odbywa sięautomatycznie. Słowa „Treść przypisu” pojawią się w innym miejscu artykułu - na liście przypisów.

Lista przypisów

Przykładowy kod:

<references/>

Umieszczenie powyższego kodu w treści artykułu spowoduje, że w tym miejscu pojawi się automatycznie aktualizowana lista przypisów.

Przesyłanie pliku

  • Przesyłać pliki mogą tylko autorzy (zarejestrowani użytkownicy którzy zostali zweryfikowani).
  • Pliki przesyła się korzystając z formularza przesyłania plików.
  • Po wybraniu pliku należy w polu opis uzupełnić informacje o autorze i licencji korzystając z szablonu Informacje i dodać zdjęcie do odpowiedniej kategorii
  • Jeśli pojawi się potrzeba zmiany pliku należy skontaktować się z administracją.

Dodawanie grafiki do artykułu

Bardzo ważną opcją na Internetowej Encyklopedii Szczecina jest możliwość (i zarazem łatwość) dodawania wszelkich grafik i obrazków do artykułów. Dodanie grafiki jest bardzo podobne do dodania zwykłego linku wewnętrznego, czyli używa się podwójnych nawiasów kwadratowych. Jest jednak jeden warunek - grafikę można dodać do tekstu tylko jeśli grafika jest już "załadowana" do encyklopedii.

Przykładowy opis obrazka

Jeśli więc mamy już w encyklopedii obrazek, o nazwie „Przykład.jpg” to możemy go umieścić w dowolnym artykule przez wstawienie w żądanym miejscu takiego ciągu znaków:

[[Plik:Przykład.jpg|thumb|Przykładowy opis obrazka]]

Zalecanym jest, aby grafika znajdowała się po prawej (right) części ekranu. Jeśli jednak dla większej czytelności obraz powinien znaleźć się po lewje stronie należy w kodzie dodać warunek left

[[Plik:Przykład.jpg|thumb|left|Przykładowy opis obrazka]]
Przykładowy opis obrazkaPrzy tworzeniu pomocy korzystano z: