Pomoc:Zasady: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 64 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{Strona Wikipedii}}
+
__NOTOC__
{{Nawigacja|zasady}}
+
== Główne zasady ==
'''Na tej stronie omówione są zasady, jakie przyjęte zostały w polskojęzycznej [[Wikipedia|Wikipedii]].''' Postępowanie zgodne z zasadami przyspiesza prace nad jej rozwojem, a także umożliwia unikanie konfliktów w trakcie prac nad edycją artykułów.
+
* '''treści publikujemy na licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0]'''
 +
:Internetowa Encyklopedia Szczecina jest wolnym od opłat źródłem informacji dostępnym (o ile nie zaznaczono inaczej) na zasadach Licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0]. <!--Poszczególne artykuły (o ile nie zaznaczono inaczej) nie mogą być uważane za własność pierwotnego ich autora – jego wkład jest bardzo istotny, ale od momentu umieszczenia go w ramach Internetowej Encyklopedii Szczecina stają się one dobrem wspólnym. Każdy ma prawo je zmieniać. Wszelkie zmiany w artykułach są weryfikowane i [[Pomoc:Wersje oznaczone|zatwierdzane]] przez [[Pomoc:Administracja|Redakcję]]-->
 +
* '''nie łam praw autorskich'''.
 +
:Włączanie do Internetowej Encyklopedii Szczecina materiałów objętych ochroną praw autorskich może zagrozić jej rozwojowi. W przypadku wątpliwości zwróć się do [[Pomoc:Administracja|Redakcji]]
 +
* '''artykuły opisuj na bazie wiarygodnych źródeł'''.
 +
:Wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, a także wszelkie cytaty, powinny posiadać odniesienie do [[Pomoc:Weryfikowalność|wiarygodnego, opublikowanego źródła]]. Nie przedstawiamy twórczości własnej.
 +
* '''szanuj innych użytkowników'''
 +
:Traktując innych twórców Internetowej Encyklopedii Szczecina z szacunkiem, przyczyniamy się do stworzenia grupy przyjaciół, których wspólnym celem jest zebranie w jednym miejscu i udostępnienie możliwie jak największej ilości wiarygodnych informacji poświęconych Szczecinowi.
 +
* '''Internetowa Encyklopedia Szczecina nie jest Wikipedią''' - mimo iż ma z nią wiele wspólnego to jednak zasady na niej obowiązujące odbiegają od tych którymi posługuje się Wikipedia.
 +
 
 +
== Więcej o kwestiach związanych z prawem autorskim ==
 +
 
 +
=== Obowiązki i twórców ===
 +
Jeśli tworzysz lub edytujesz w przestrzeni Internetowa Encyklopedia Szczecina, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC-BY-SA 3.0. Aby mieć do tego prawo, musisz:
 +
* mieć prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś)
 +
* tekst pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0].
  
Zasady osiągane są podczas dyskusji wśród społeczności wikipedystów, na zasadzie konsensusu, a w przypadkach skrajnych, gdy istnieje zarówno wielu zwolenników i przeciwników danego rozwiązania, pewne punkty zasad [[Pomoc:Metody podejmowania decyzji|poddawane są pod głosowanie]].
+
W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Internetowej Encyklopedii Szczecina – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC-BY-SA. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu na Internetowej Encyklopedii Szczecina umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci, .
  
Wszystkie opracowane do tej pory zasady zgromadzone zostały w kategorii [[:Kategoria:Zasady Wikipedii|Zasady Wikipedii]].
+
Same informacje nie są objęte prawem autorskim, dlatego dozwolone jest wykorzystanie informacji zawartych w innych źródłach (np. drukowanej encyklopedii), przetworzenie ich w sposób twórczy i zamieszczenie w Internetowej Encyklopedii Szczecina.
  
== Główne zasady Wikipedii ==
+
=== Prawa i obowiązki użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina ===
{{Seealso|Pomoc:Zasady w pigułce|Pomoc:Pięć filarów}}
+
Jeśli użytkownik Internetowej Encyklopedii Szczecina chce wykorzystać materiały w niej zawarte, może to zrobić zgodnie z [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0], czyli:
* '''treści publikujemy na licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0]'''
+
* dzieła, w których są wykorzystane, muszą same być objęte licencją [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0]
::[[Plik:CC-BY-SA icon orange.svg|75px]] Wikipedia jest wolną od opłat encyklopedią dostępną na zasadach Licencji [http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl CC-BY-SA 3.0]. Poszczególne artykuły nie mogą być uważane za własność pierwotnego ich autora – jego wkład jest bardzo istotny, ale od momentu umieszczenia go w ramach Wikipedii stają się one dobrem wspólnym. Każdy ma prawo je zmieniać – dlatego [[Pomoc:Śmiało modyfikuj strony|śmiało modyfikuj strony]]!
+
* należy zaznaczyć informacje o pochodzeniu pobranego materiału z Internetowej Encyklopedii Szczecina
*  '''Wikipedia jest encyklopedią'''
+
* należy podać autora opracowania (jeśli zaznaczono), lub listę autorów tych materiałów
::[[Plik:PL Wiki CWNJ ikona.svg|30px]] Artykuły opisujące tematy uznane za nieencyklopedyczne zgłaszane są do usunięcia. Zobacz '''[[Pomoc:czym Wikipedia nie jest|czym Wikipedia nie jest]]'''.
+
* należy umożliwić dostęp do „wolnej” treści pobranego materiału, czyli tekstu źródłowego. Zwykle wystarczy zamieszczenie linku do oryginalnego artykułu na http://encyklopedia.szczecin.pl
* '''unikaj stronniczości'''
+
 
::[[Plik:PL Wiki NPOV ikona.svg|30px]] Artykuły należy pisać z zachowaniem [[Pomoc:Neutralny punkt widzenia|neutralnego punktu widzenia]]. Znaczy to, że w artykułach, gdzie istnieje różnica opinii, poglądy odmienne powinny znaleźć swoje miejsce i powinny być potraktowane uczciwie.
+
=== Inne materiały objęte prawem autorskim ===
* '''nie łam praw autorskich'''
+
Internetowa Encyklopedia Szczecina zawiera również materiały tekstowe, dźwiękowe, graficzne, itp., które są objęte innymi licencjami, należą do [[Pomoc:Partnerzy|Partnerów projektu]], czy też należące do [[w:domena publiczna|domeny publicznej]], tj. gdy prawa autorskie do nich wygasły lub się ich zrzeczono. W takich przypadkach jest to wyraźnie zaznaczone, najczęściej w postaci jednego z szablonów wymienionych na stronie [[Pomoc:Zasady przesyłania plików]]. Jeśli to ty przesyłasz pliki do Internetowej Encyklopedii Szczecina '''koniecznie''' dołącz odpowiednią informację - [[Pomoc:Zasady przesyłania plików|szablon]], który jednoznacznie pozwoli innym użytkownikom na korzystanie z Twojej pracy.
::[[Plik:PL Wiki copyright ikona.svg|30px]] Włączanie do Wikipedii materiałów objętych ochroną praw autorskich może zagrozić rozwojowi pierwszej polskiej encyklopedii typu [[Otwarte oprogramowanie|open source]], którą każdy może rozpowszechniać. Więcej na ten temat można przeczytać w [[Pomoc:Prawa autorskie]].
+
 
* '''artykuły opisuj na bazie wiarygodnych źródeł'''
+
=== Co zrobić, jeśli znajdziesz przypadek naruszenia praw autorskich ===
::[[Plik:PL Wiki weryfikowalnosc ikona.svg|30px]] Wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, a także wszelkie cytaty, powinny posiadać odniesienie do [[Pomoc:Weryfikowalność|wiarygodnego, opublikowanego źródła]]. Nie przedstawiamy [[Pomoc:Nie przedstawiamy twórczości własnej|twórczości własnej]].
+
Niektóre przypadki podejrzenia naruszenia praw autorskich mogą być tylko fałszywymi alarmami. Może się okazać, że treść zamieścił sam autor oryginalnego tekstu i nie występuje w tym przypadku naruszenie praw autorskich. Zawsze lepiej zostawić odpowiednią notkę o tym na stronie ''Dyskusji'' artykułu, aby zapobiec następnym fałszywym alarmom.
* '''szanuj innych Wikipedystów'''
+
 
::[[Plik:PL Wiki pomoc ikona.svg|30px]] Traktując innych twórców Wikipedii z szacunkiem, przyczyniamy się do stworzenia grupy przyjaciół, których wspólnym celem jest napisanie encyklopedii. Zobacz [[Pomoc:Wikietykieta]].  Pamiętaj, że w Wikipedii głos wszystkich jest traktowany tak samo, nawet administratorów.  Każdy może zostać administratorem, jeśli jest zarejestrowany, wyraża taką chęć i zostanie zaakceptowany przez twórców Wikipedii.
+
Jeśli rzeczywiście doszło do naruszenia praw autorskich, któryś z administratorów usunie ten tekst i zamieści notatkę o tym na stronie ''Dyskusji''. Jeśli zezwolenie zostanie później uzyskane od autora, będzie można odtworzyć tekst artykułu.
 +
 
 +
W przypadkach osób nagminnie naruszających prawa autorskie możliwość edytowania Internetowej Encyklopedii Szczecina przez tę osobę może zostać zablokowana.
  
'''Dla osób, które już zapoznały się z podstawowymi zasadami, polecamy [[Pomoc:Test znajomości zasad|test znajomości zasad]]. Powodzenia!'''
+
=== Kopiowanie treści z Wikipedii ===
 +
Naszym zamiarem jest udostępnienie jak najpełniejszej wiedzy o Szczecinie. Jednym z etapów w dążeniu do tego celu jest uporządkowanie i rozszerzenie wiedzy dostępnej na Wikipedii. Mamy zamiar dokonać tego przenosząc (zgodnie z [[w:Pomoc:Kopiowanie_z_Wikipedii|zasadami kopiowania z Wikipedii]]) do Internetowej Encyklopedii Szczecina a następnie rozszerzając wiedzę zawartą w  dostępnych na Wikipedii hasłach. Motywacją do tego był fakt, że w momencie rozpoczęcia prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina hasło [[w:Piotr Zaremba (architekt)|Piotr Zaremba]] w polskiej Wikipedii zawierało kilka przypadkowych zdań. Nie mamy zamiaru zastępować ani dublować wiedzy - chcemy ją rozszerzyć. Mamy nadzieję, że ta „integracja” wiadomości w efekcie pozwoli - także w Wikipedii - umieścić hasła opracowane przez użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina.
  
 
== Dalsze zasady ==
 
== Dalsze zasady ==
* '''pliki przesłane na serwer polskiej Wikipedii powinny być wykorzystywane w artykułach'''
+
<!--* Śmiało modyfikuj strony (oczywiście te niezabezpieczone) - nie należy bać się edycji artykułów. Wszelkie zmiany w artykułach są weryfikowane i [[Pomoc:Wersje oznaczone|zatwierdzane]] przez [[Pomoc:Administracja|Redakcję]].
:: Zalecane jest przesyłanie plików na serwery [[commons:Commons:Pierwsze kroki|Wikimedia Commons]], magazyn ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii.  
+
* Zawsze wypełniaj opis zmian – dzięki temu inni będą poinformowani, jakich zmian dokonałeś.-->
* '''dyskutuj na stronach dyskusji'''
+
* Pliki wykorzystywane przy tworzeniu artykułów do Internetowej Encyklopedii Szczecina powinny być umieszczone na serwerze Internetowej Encyklopedii Szczecina - przy ich przesyłaniu koniecznie należy określić rodzaj licencji na jakiej mogą być wykorzystywane, korzystając z odpowiednich [[Pomoc:Szablony|szablonów licencji]].
:: Do prowadzenia dyskusji, która dotyczy treści artykułu, należy używać specjalnej strony na to przeznaczonej – każdy artykuł ma (lub może mieć, jeśli ktoś jej jeszcze nie utworzył) taką [[Pomoc:Przestrzeń nazw|powiązaną z nim specjalną stronę]]. By ją zobaczyć, kliknij na link {{tt|Dyskusja}} z menu u góry strony.
+
<!--* Dyskutuj na stronach dyskusji - każdy artykuł ma (lub może mieć, jeśli ktoś jej jeszcze nie utworzył) powiązaną z nim specjalną stronę która dotyczy treści artykułu. By ją zobaczyć, kliknij na link Dyskusja z menu u góry strony.-->
* '''uchwalone przez nas zalecenia znajdują się w kategorii [[:Kategoria:Zalecenia Wikipedii|Zalecenia Wikipedii]], zasady, nad którymi dyskutujemy, w kategorii [[:Kategoria:Propozycje zasad Wikipedii|Propozycje zasad Wikipedii]] a dyskusje nad zaleceniami w kategorii [[:Kategoria:Propozycje zaleceń Wikipedii|Propozycje zaleceń Wikipedii]]'''
+
* Świadome niszczenie artykułów to [[Pomoc:Wandalizm|wandalizm]] - takie edycje będą cofane, a sprawcy blokowani.
* '''[[Pomoc:Śmiało modyfikuj strony|śmiało modyfikuj strony]]'''
+
* Oznaczaj artykuły niezgodne z zasadami - gdy natkniesz się na stronę, która narusza rażąco zasady i nie wiesz, co z nią zrobić albo nie masz czasu się nią zajmować, zgłoś ten fakt [[Pomoc:Administracja|Redakcji]].
:: Nie należy bać się edycji artykułów. Ewentualne błędy można zgłaszać na stronie [[Pomoc:Zgłoś błąd w artykule|zgłoś błąd]] lub w [[Pomoc:Kawiarenka/Artykuły|kawiarence]].
+
* Nie należy wstawiać do Internetowej Encyklopedii Szczecina tekstów obcojęzycznych.
* '''świadome niszczenie artykułów to [[Pomoc:Wandalizm|wandalizm]] - takie edycje będą cofane, a sprawcy blokowani'''
+
* Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego.
* '''oznaczaj artykuły niezgodne z zasadami
+
* Brakujące hasła: Jeśli szukasz tematu do opisania przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze wskazujące na terminy nieobecne w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Mamy też odrębną kategorię stanowiącą [[:Kategoria:Hasła do opracowania|wykaz tematów wymagających opracowania]]. Zobacz też raport: ''[[Specjalna:Potrzebne_strony|Najpotrzebniejsze strony]]''.
:: Gdy natkniesz się na stronę, która narusza rażąco zasady i nie wiesz, co z nią zrobić albo nie masz czasu się nią zajmować, [[Pomoc:Szablony/Dyskusje|wstaw odpowiedni szablon]] na górze strony.
 
* '''zawsze wypełniaj [[Pomoc:Opis zmian|opis zmian]] – dzięki temu inni będą poinformowani, jakich zmian dokonałeś'''.
 
  
 
== Bardziej szczegółowe zasady i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę ==
 
== Bardziej szczegółowe zasady i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę ==
Oprócz przedstawionych powyżej powszechnie uznawanych zasad, proszę zaznajomić się z następującymi bardziej szczegółowymi zasadami i zaleceniami, które zostały zaproponowane przez różnych twórców Wikipedii.
+
Oprócz przedstawionych powyżej powszechnie uznawanych zasad, proszę zaznajomić się z proponowanymi bardziej szczegółowymi zasadami i zaleceniami.
 
 
=== Zasady savoir-vivre'u ===
 
{{main|Pomoc:Wikietykieta}}
 
* podpisuj swoje wpisy na [[Pomoc:Przestrzeń nazw|stronach dyskusyjnych]]
 
* dyskutuj kulturalnie i na temat, stosuj się do [[Pomoc:Wikietykieta|Wikietykiety]]
 
* bez ataków personalnych (a dyskusje osobiste lepiej toczyć za pośrednictwem poczty internetowej)
 
* rób podsumowania dyskusji (jeśli jest dłuższa)
 
* unikaj sformułowań osobowych i form rozkazujących wszędzie, gdzie to tylko możliwe (zamiast "musisz  napisać" – "należy napisać" bądź "o wiele lepiej jest, gdy...")
 
  
 
=== Zasady dotyczące treści artykułów ===
 
=== Zasady dotyczące treści artykułów ===
{{Seealso|Pomoc:Tworzenie nowych haseł|Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł}}
+
* wyjaśniaj trudniejsze terminy lub linkuj do Wikipedii
* wyjaśniaj trudniejsze terminy
 
 
* połącz swój wpis z dotychczasową treścią artykułu
 
* połącz swój wpis z dotychczasową treścią artykułu
 
* usuwaj bezsensowne wpisy
 
* usuwaj bezsensowne wpisy
 
* podaj definicję zagadnienia artykułu na samym jego początku
 
* podaj definicję zagadnienia artykułu na samym jego początku
* staraj się nie stosować zewnętrznych odnośników (w tym miejscu twórz artykuły Wikipedii)
 
 
* podawaj bibliografię i źródła informacji
 
* podawaj bibliografię i źródła informacji
 
* twórz odnośniki tylko wtedy, gdy kontekst tego wymaga
 
* twórz odnośniki tylko wtedy, gdy kontekst tego wymaga
Linia 63: Linia 69:
  
 
=== Zasady stylistyczne ===
 
=== Zasady stylistyczne ===
* zwracaj uwagę na ortografię i interpunkcję (jeżeli masz wątpliwości, zajrzyj np. na http://polszczyzna.pwn.pl/ )
+
* zwracaj uwagę na ortografię i interpunkcję (jeżeli masz wątpliwości, zajrzyj np. na [http://polszczyzna.pwn.pl/ http://polszczyzna.pwn.pl/] )
<!---* nie wstawiaj materiałów źródłowych verbatim (choćby były public domain)--->
 
* unikaj stosowania wstawek w innych językach
 
 
* tytuł hasła podawaj w pierwszym zdaniu i wyróżniaj pogrubioną czcionką
 
* tytuł hasła podawaj w pierwszym zdaniu i wyróżniaj pogrubioną czcionką
 
* nie nadużywaj kolorów
 
* nie nadużywaj kolorów
Linia 71: Linia 75:
 
* używaj krótkich list i niezbyt długich zdań
 
* używaj krótkich list i niezbyt długich zdań
 
* niech strona z artykułem będzie zrównoważona.
 
* niech strona z artykułem będzie zrównoważona.
<!---* umiejętnie używaj "miękkich" ''line breaks''--->
 
  
 
=== Nie zapomnij ===
 
=== Nie zapomnij ===
{{seealso|Pomoc:Interwiki|Pomoc:Kategorie}}
+
* nie zapomnij o przypisaniu opracowywanego tematu do przynajmniej jednej z istniejących [[Pomoc:Kategorie i sortowanie|kategorii]]
Jeżeli opracowujesz temat, który może mieć odpowiedniki w innych wersjach językowych Wikipedii, to po przekonaniu się, że istnieją, dodaj do swojego opracowania linki międzyjęzykowe, np.:<br />
 
<nowiki>[[de:Neues Thema]]</nowiki><br />
 
<nowiki>[[en:New Theme]]</nowiki><br />
 
<nowiki>[[ru: Новая Тема]]</nowiki>
 
 
 
Nie zapomnij też o przypisaniu opracowywanego tematu do przynajmniej jednej z istniejących kategorii, dla tego tematu właściwej, np.:<br />
 
<nowiki>[[Kategoria:Geologia]]</nowiki>
 
 
 
Jeżeli opracowywanym tematem jest biografia, to powyżej listy kategorii dodaj wiersz:<br />
 
<nowiki>{{DEFAULTSORT:Nazwisko, Imię}}</nowiki>
 
 
 
Dzięki temu na listach kategorii temat pojawi się na właściwym miejscu.
 
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
* [[Pomoc:Spis treści]]
+
* [[w:Prawo autorskie|Fragmenty prawa autorskiego]]
* [[Pomoc:Poradnik autora Wikipedii|Poradnik autora Wikipedii]]
+
* [[Pomoc:Poradnik autora|Poradnik autora]]
 
* [[Pomoc:Tworzenie nowych haseł|Tworzenie nowych haseł]]
 
* [[Pomoc:Tworzenie nowych haseł|Tworzenie nowych haseł]]
* [[Pomoc:Artykuły niezgodne z zasadami|Artykuły niezgodne z zasadami]]
+
{{DEFAULTSORT:Zasady}}
 
 
 
[[Kategoria:Pomoc]]
 
[[Kategoria:Pomoc]]

Aktualna wersja na dzień 11:15, 7 cze 2013

Główne zasady

Internetowa Encyklopedia Szczecina jest wolnym od opłat źródłem informacji dostępnym (o ile nie zaznaczono inaczej) na zasadach Licencji CC-BY-SA 3.0.
 • nie łam praw autorskich.
Włączanie do Internetowej Encyklopedii Szczecina materiałów objętych ochroną praw autorskich może zagrozić jej rozwojowi. W przypadku wątpliwości zwróć się do Redakcji
 • artykuły opisuj na bazie wiarygodnych źródeł.
Wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, a także wszelkie cytaty, powinny posiadać odniesienie do wiarygodnego, opublikowanego źródła. Nie przedstawiamy twórczości własnej.
 • szanuj innych użytkowników
Traktując innych twórców Internetowej Encyklopedii Szczecina z szacunkiem, przyczyniamy się do stworzenia grupy przyjaciół, których wspólnym celem jest zebranie w jednym miejscu i udostępnienie możliwie jak największej ilości wiarygodnych informacji poświęconych Szczecinowi.
 • Internetowa Encyklopedia Szczecina nie jest Wikipedią - mimo iż ma z nią wiele wspólnego to jednak zasady na niej obowiązujące odbiegają od tych którymi posługuje się Wikipedia.

Więcej o kwestiach związanych z prawem autorskim

Obowiązki i twórców

Jeśli tworzysz lub edytujesz w przestrzeni Internetowa Encyklopedia Szczecina, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC-BY-SA 3.0. Aby mieć do tego prawo, musisz:

 • mieć prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś)
 • tekst pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją CC-BY-SA 3.0.

W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Internetowej Encyklopedii Szczecina – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC-BY-SA. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu na Internetowej Encyklopedii Szczecina umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci, .

Same informacje nie są objęte prawem autorskim, dlatego dozwolone jest wykorzystanie informacji zawartych w innych źródłach (np. drukowanej encyklopedii), przetworzenie ich w sposób twórczy i zamieszczenie w Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Prawa i obowiązki użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina

Jeśli użytkownik Internetowej Encyklopedii Szczecina chce wykorzystać materiały w niej zawarte, może to zrobić zgodnie z CC-BY-SA 3.0, czyli:

 • dzieła, w których są wykorzystane, muszą same być objęte licencją CC-BY-SA 3.0
 • należy zaznaczyć informacje o pochodzeniu pobranego materiału z Internetowej Encyklopedii Szczecina
 • należy podać autora opracowania (jeśli zaznaczono), lub listę autorów tych materiałów
 • należy umożliwić dostęp do „wolnej” treści pobranego materiału, czyli tekstu źródłowego. Zwykle wystarczy zamieszczenie linku do oryginalnego artykułu na http://encyklopedia.szczecin.pl

Inne materiały objęte prawem autorskim

Internetowa Encyklopedia Szczecina zawiera również materiały tekstowe, dźwiękowe, graficzne, itp., które są objęte innymi licencjami, należą do Partnerów projektu, czy też należące do domeny publicznej, tj. gdy prawa autorskie do nich wygasły lub się ich zrzeczono. W takich przypadkach jest to wyraźnie zaznaczone, najczęściej w postaci jednego z szablonów wymienionych na stronie Pomoc:Zasady przesyłania plików. Jeśli to ty przesyłasz pliki do Internetowej Encyklopedii Szczecina koniecznie dołącz odpowiednią informację - szablon, który jednoznacznie pozwoli innym użytkownikom na korzystanie z Twojej pracy.

Co zrobić, jeśli znajdziesz przypadek naruszenia praw autorskich

Niektóre przypadki podejrzenia naruszenia praw autorskich mogą być tylko fałszywymi alarmami. Może się okazać, że treść zamieścił sam autor oryginalnego tekstu i nie występuje w tym przypadku naruszenie praw autorskich. Zawsze lepiej zostawić odpowiednią notkę o tym na stronie Dyskusji artykułu, aby zapobiec następnym fałszywym alarmom.

Jeśli rzeczywiście doszło do naruszenia praw autorskich, któryś z administratorów usunie ten tekst i zamieści notatkę o tym na stronie Dyskusji. Jeśli zezwolenie zostanie później uzyskane od autora, będzie można odtworzyć tekst artykułu.

W przypadkach osób nagminnie naruszających prawa autorskie możliwość edytowania Internetowej Encyklopedii Szczecina przez tę osobę może zostać zablokowana.

Kopiowanie treści z Wikipedii

Naszym zamiarem jest udostępnienie jak najpełniejszej wiedzy o Szczecinie. Jednym z etapów w dążeniu do tego celu jest uporządkowanie i rozszerzenie wiedzy dostępnej na Wikipedii. Mamy zamiar dokonać tego przenosząc (zgodnie z zasadami kopiowania z Wikipedii) do Internetowej Encyklopedii Szczecina a następnie rozszerzając wiedzę zawartą w dostępnych na Wikipedii hasłach. Motywacją do tego był fakt, że w momencie rozpoczęcia prac nad Internetową Encyklopedią Szczecina hasło Piotr Zaremba w polskiej Wikipedii zawierało kilka przypadkowych zdań. Nie mamy zamiaru zastępować ani dublować wiedzy - chcemy ją rozszerzyć. Mamy nadzieję, że ta „integracja” wiadomości w efekcie pozwoli - także w Wikipedii - umieścić hasła opracowane przez użytkowników Internetowej Encyklopedii Szczecina.

Dalsze zasady

 • Pliki wykorzystywane przy tworzeniu artykułów do Internetowej Encyklopedii Szczecina powinny być umieszczone na serwerze Internetowej Encyklopedii Szczecina - przy ich przesyłaniu koniecznie należy określić rodzaj licencji na jakiej mogą być wykorzystywane, korzystając z odpowiednich szablonów licencji.
 • Świadome niszczenie artykułów to wandalizm - takie edycje będą cofane, a sprawcy blokowani.
 • Oznaczaj artykuły niezgodne z zasadami - gdy natkniesz się na stronę, która narusza rażąco zasady i nie wiesz, co z nią zrobić albo nie masz czasu się nią zajmować, zgłoś ten fakt Redakcji.
 • Nie należy wstawiać do Internetowej Encyklopedii Szczecina tekstów obcojęzycznych.
 • Można tworzyć hasła tłumacząc je z obcojęzycznych wersji Wikipedii bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Nie zabieraj się jednak za to bez odpowiedniej znajomości języka obcego.
 • Brakujące hasła: Jeśli szukasz tematu do opisania przeglądaj hasła z interesującego Cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze wskazujące na terminy nieobecne w Internetowej Encyklopedii Szczecina. Mamy też odrębną kategorię stanowiącą wykaz tematów wymagających opracowania. Zobacz też raport: Najpotrzebniejsze strony.

Bardziej szczegółowe zasady i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę

Oprócz przedstawionych powyżej powszechnie uznawanych zasad, proszę zaznajomić się z proponowanymi bardziej szczegółowymi zasadami i zaleceniami.

Zasady dotyczące treści artykułów

 • wyjaśniaj trudniejsze terminy lub linkuj do Wikipedii
 • połącz swój wpis z dotychczasową treścią artykułu
 • usuwaj bezsensowne wpisy
 • podaj definicję zagadnienia artykułu na samym jego początku
 • podawaj bibliografię i źródła informacji
 • twórz odnośniki tylko wtedy, gdy kontekst tego wymaga
 • unikaj sformułowań, które szybko się zdezaktualizują
 • pisz w sposób jasny dla czytelnika
 • sprawdź, czy artykuł, który chcesz napisać, już istnieje
 • sprawdzaj swoje informacje.

Zasady stylistyczne

 • zwracaj uwagę na ortografię i interpunkcję (jeżeli masz wątpliwości, zajrzyj np. na http://polszczyzna.pwn.pl/ )
 • tytuł hasła podawaj w pierwszym zdaniu i wyróżniaj pogrubioną czcionką
 • nie nadużywaj kolorów
 • nie mnóż niepotrzebnie nagłówków
 • używaj krótkich list i niezbyt długich zdań
 • niech strona z artykułem będzie zrównoważona.

Nie zapomnij

 • nie zapomnij o przypisaniu opracowywanego tematu do przynajmniej jednej z istniejących kategorii

Zobacz też