Pomorzany: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(→‎Historia: nie linkujemy do dat)
Linia 57: Linia 57:
  
 
== Wspólnoty religijne ==
 
== Wspólnoty religijne ==
* [[Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie]] w przebudowanej zabytkowej wieży ciśnień z [[1865]] r.  
+
* [[Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie]] w przebudowanej zabytkowej wieży ciśnień z 1865 r.  
 
* [[Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie]] z XV wieku odbudowany w latach 70.
 
* [[Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie]] z XV wieku odbudowany w latach 70.
 
* [[Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie|Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP]]
 
* [[Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie|Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP]]

Wersja z 23:00, 17 lut 2011

Pomorzany
Pomorzany
Widok na Pomorzany
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Zachód
Nazwa niemiecka Pommerensdorf
Populacja 22 186
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Pomorzany 2010-05.png

Szablon:Zwiki2 Pomorzany (niem. Pommerensdorf) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w rejonie Zachód, nad Odrą.

Według danych z 4 maja 2010 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 22 186 osób[1].

Położenie

Pomorzany są podzielone na dwie części: część położoną na wzniesieniu (najwyższe osiąga 40 m n.p.m.]]), którą tworzą dwa osiedla: zachodnie Wzgórze Hetmańskie i wschodnie: Pomorzany właściwe oraz część położoną na nizinie, nad rzeką. Granicę pomiędzy osiedlami wyznaczają tory linii kolejowej łączącej dworzec Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. Przez wiele lat po II wojnie światowej Pomorzany były słabo zaludnione. Rozbudowa osiedla nastąpiła w końcu lat 60. XX wieku w części Wzgórze Hetmańskie. Osiedle położone we wschodniej części powstało w latach 70. i 80.

Graniczy z:

Historia

Północna część Pomorzan (niem. Pommerensdorfer Anlagen) na północ od linii obecnych ulic: 9 MajaSmolańskiejSzczawiowejBydgoskiej została włączona w granice miasta w 1865 r., natomiast południowa część w czasie tworzenia Wielkiego Szczecina, w 1939 r. Niemiecka nazwa miasta dosłownie oznacza "Pomorska Wieś", obecna jest jej zniekształconym spolszczeniem.

Pierwszy pociąg przez Pomorzany przejechał 15 sierpnia 1843 r., kiedy to połączono Berlin ze Szczecinem. Kolejna linia kolejowa zbudowana została w 1898 r., połączyła ona Szczecin Główny z Policami przez stację "Szczecin Pomorzany" ("Stettin-Pommerensdorf"), w 1910 została wydłużona do Trzebieża Szczecińskiego, zamknięta 1 października 2002 r. W 1899 r. otwarta została wąskotorowa linia do Casekow (w Niemczech), stacja "Pommerensdorf Kleinbahnhof" była jej końcową, została rozebrana w 1945 r. przecięta granicą państwową. W 1931 r. powstała kolejna linia, odnoga linii Szczecin GłównySzczecin Gumieńce przez nieczynną w ruchu pasażerskim stację "Szczecin Wzgórze Hetmańskie" (istnieje tam także Lokomotywownia EZT). Ostatnia linia połączyła 5 lat później Szczecin z Dąbiem przez południowe Międzyodrze. W ten sposób Pomorzany stały się jednym z większych stacji węzłowych w Szczecinie.

Gospodarka

Samorząd mieszkańców

Rada Osiedla Pomorzany liczy 21 członków. W wyborach do Rady Osiedla Pomorzany 20 maja 2007 roku nie odbyło się głosowanie na kandydatów z powodu ich zbyt małej liczby, mimo że przedłużono zgłaszanie o 3 dni. Na podstawie ordynacji wyborczej za wybranych członków rady osiedla miejska komisja wyborcza uznała 21 zarejestrowanych kandydatów[2]na podstawie (§22 ust.3)[3]. W wyborach do rady osiedla 13 kwietnia 2003 udział wzięło 628 głosujących, co stanowiło frekwencję 3,22%[4].

Samorząd osiedla Pomorzany został ustanowiony w 1990 roku[5].

Komunikacja

Na Pomorzanach znajduje się pętla linii tramwajowych (nr 3, 4, 6, 11 i 12) i autobusowych (nr: 53), które łączą je z innymi osiedlami. Głównymi ulicami są: Milczańska, al. Powstańców Wielkopolskich, Mieszka I, Budziszyńska i Chmielewskiego. Niżej położoną część oddziela od osiedli ciąg ulic Tama Pomorzańska i Szczawiowa, przy których znajdują się punkty widokowe. Nad Odrą znajduje się przystań żeglarska.

Oświata

Wspólnoty religijne

Zobacz też

Przypisy


Linki zewnętrzne