Szczecin Dąbie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 19: Linia 19:
 
|kolej.one.pl_id    =118
 
|kolej.one.pl_id    =118
 
}}{{koordynaty|53.391237|14.669795}}
 
}}{{koordynaty|53.391237|14.669795}}
'''Szczecin Dąbie''' (niem. ''Altdamm''), odległość od [[Szczecin Główny|Szczecina Głównego]]: 15 kmkilometraż liczony trasą przez [[Szczecin Dziewoklicz|Dziewoklicz]] (linia 351 wg D29) (dawniej 9,5 km). Dworzec i stacja węzłowa, najważniejsza na [[Prawobrzeże|Prawobrzeżu]]. Położona jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki [[Płonia (rzeka)|Płoni]] w [[Dąbie|Dąbiu]]. W okolicach stacji znajdują się 3 nastawnie: „SDB” (przy stacji) oraz „SDA” i „SDC”. Około 800 metrów za stacją tory rozgałęziają się w dwóch ważnych kierunkach: przez Goleniów do Świnoujścia oraz przez Stargard Szczeciński do Poznania Gł., Gdańska Gł. i Bydgoszczy Gł. W przeciwnym kierunku tory łączą stację z [[Szczecin Główny|Dworcem Głównym]] (przez [[Szczecin Port Centralny]] lub południowe [[Międzyodrze]]), ze stacją [[Szczecin Podjuchy]] oraz z [[Nieczynna linia do Słonecznego|nieczynną linią]] w kierunku [[Słoneczne|Osiedla Słonecznego]]. W latach 1846-1945 istniał także skrót do Portu Centralnego przez stację [[Szczecin Lotnisko]]. Pierwsze powojenne nazwy stacji to ''Dąbie Szczecińskie'' i ''Szczecin Dąb''. 2 kilometry za stacją znajduje się łącznica dla pociągów jadących z Goleniowa do Stargardu Szczecińskiego omijających stację (pomiędzy nastawniami SDC-SDA). Na dworcu zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe, pospieszne, InterCity oraz TLK. Obecnie znajdują się 2 perony zadaszone wiatą, na które prowadzi przejście nadziemne. Najbliższy przystanek ZDiTM „Dąbie Dworzec”.
+
'''Szczecin Dąbie''' (niem. ''Altdamm''). Dworzec i stacja węzłowa, najważniejsza na [[Prawobrzeże|Prawobrzeżu]]. Położona jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki [[Płonia (rzeka)|Płoni]] w [[Dąbie|Dąbiu]]. Odległość od [[Szczecin Główny|Szczecina Głównego]]: 15 km kilometraż liczony trasą przez [[Szczecin Dziewoklicz|Dziewoklicz]] (linia 351 wg D29) (dawniej 9,5 km). W okolicach stacji znajdują się 3 nastawnie: „SDB” (przy stacji) oraz „SDA” i „SDC”. Około 800 metrów za stacją tory rozgałęziają się w dwóch ważnych kierunkach: przez Goleniów do Świnoujścia oraz przez Stargard Szczeciński do Poznania Gł., Gdańska Gł. i Bydgoszczy Gł. W przeciwnym kierunku tory łączą stację z [[Szczecin Główny|Dworcem Głównym]] (przez [[Szczecin Port Centralny]] lub południowe [[Międzyodrze]]), ze stacją [[Szczecin Podjuchy]] oraz z [[Nieczynna linia do Słonecznego|nieczynną linią]] w kierunku [[Słoneczne|Osiedla Słonecznego]]. W latach 1846-1945 istniał także skrót do Portu Centralnego przez stację [[Szczecin Lotnisko]]. Pierwsze powojenne nazwy stacji to ''Dąbie Szczecińskie'' i ''Szczecin Dąb''. 2 kilometry za stacją znajduje się łącznica dla pociągów jadących z Goleniowa do Stargardu Szczecińskiego omijających stację (pomiędzy nastawniami SDC-SDA). Na dworcu zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe, pospieszne, InterCity oraz TLK. Obecnie znajdują się 2 perony zadaszone wiatą, na które prowadzi przejście nadziemne. Najbliższy przystanek ZDiTM „Dąbie Dworzec”.
  
 
Odległość od dworca do ważniejszych stacji w pobliżu:
 
Odległość od dworca do ważniejszych stacji w pobliżu:
Linia 83: Linia 83:
 
{{DEFAULTSORT:Dąbie}}
 
{{DEFAULTSORT:Dąbie}}
 
{{Stacje kolejowe w Szczecinie}}
 
{{Stacje kolejowe w Szczecinie}}
{{werif}}[[Kategoria:Stacje i przystanki kolejowe - do wyjaśnienia]]
 
 
[[Kategoria:Stacje i przystanki kolejowe]]
 
[[Kategoria:Stacje i przystanki kolejowe]]

Wersja z 13:38, 19 sie 2013

Szczecin Dąbie
Szczecin Dąbie
Stacja Szczecin Dąbie-widok dworca od strony ulicy
Wcześniejsze nazwy Altdamm; Dąbie Szczecińskie
Perony 3
Liczba krawędzi peronowych 4
Kasy czynne
Przejście nadziemne jest
Przejście podziemne brak
Osiedle Dąbie
Linie przechodzące przez stację
Linia 1: Linia kolejowa nr 351 Poznań Główny - Szczecin Główny
Linia 2: Linia kolejowa nr 401 Szczecin Dąbie - Świnoujście Port
Linia 3: Linia kolejowa nr 417 Szczecin Dąbie - Sobieradz
Linia 4: Linia kolejowa nr 428 Szczecin Dąbie - Szczecin Podjuchy
Linia 5: Linia kolejowa Szczecin Dąbie - Szczecin Port Centralny (rozebrana)
Szczecin Dąbie w kolej.one.pl

Geolokalizacja: 53.391237,14.669795

Szczecin Dąbie (niem. Altdamm). Dworzec i stacja węzłowa, najważniejsza na Prawobrzeżu. Położona jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki Płoni w Dąbiu. Odległość od Szczecina Głównego: 15 km kilometraż liczony trasą przez Dziewoklicz (linia 351 wg D29) (dawniej 9,5 km). W okolicach stacji znajdują się 3 nastawnie: „SDB” (przy stacji) oraz „SDA” i „SDC”. Około 800 metrów za stacją tory rozgałęziają się w dwóch ważnych kierunkach: przez Goleniów do Świnoujścia oraz przez Stargard Szczeciński do Poznania Gł., Gdańska Gł. i Bydgoszczy Gł. W przeciwnym kierunku tory łączą stację z Dworcem Głównym (przez Szczecin Port Centralny lub południowe Międzyodrze), ze stacją Szczecin Podjuchy oraz z nieczynną linią w kierunku Osiedla Słonecznego. W latach 1846-1945 istniał także skrót do Portu Centralnego przez stację Szczecin Lotnisko. Pierwsze powojenne nazwy stacji to Dąbie Szczecińskie i Szczecin Dąb. 2 kilometry za stacją znajduje się łącznica dla pociągów jadących z Goleniowa do Stargardu Szczecińskiego omijających stację (pomiędzy nastawniami SDC-SDA). Na dworcu zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe, pospieszne, InterCity oraz TLK. Obecnie znajdują się 2 perony zadaszone wiatą, na które prowadzi przejście nadziemne. Najbliższy przystanek ZDiTM „Dąbie Dworzec”.

Odległość od dworca do ważniejszych stacji w pobliżu:

Stacje sąsiadujące (czynne):

Bibliografia

Zobacz też

Szczecin Dąbie
Linia Linia kolejowa nr 351 Poznań Główny - Szczecin Główny (km linii: 198,491)
odległość: 6,434 km
Szczecin Zdunowo 500px-BSicon KBHFl.svg.png500px-BSicon STRq.svg.png500px-BSicon STRq.svg.png
500px-BSicon BHF legende.svg.png
odległość: 2,674 km
Linia Linia kolejowa nr 401 Szczecin Dąbie - Świnoujście Port (km linii: 0,000)
500px-BSicon BHF legende.svg.png
odległość: 2,32 km
Linia Linia kolejowa nr 417 Szczecin Dąbie - Sobieradz (km linii: 0,000)
500px-BSicon BHF legende.svg.png
odległość: 2,2 km
Linia Linia kolejowa nr 428 Szczecin Dąbie - Szczecin Podjuchy (km linii: 0,000)
500px-BSicon BHF legende.svg.png
odległość: 2,674 km
Linia Linia kolejowa Szczecin Dąbie - Szczecin Port Centralny (rozebrana) (km linii: 0,0)
500px-BSicon BHF legende.svg.png
odległość: 2,7 km