Tydzień Kultury Studenckiej (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 15:45, 20 lut 2019 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tydzień Kultury Studenckiej - odbywający się co roku w maju w Koszalinie cykl imprez organizowanych przez samorząd studencki Politechniki Koszalińskiej, oraz organizacje studenckie . Ma miejsce wiele imprez rozrywkowych, oraz koncertów, skierowanych głównie do grona studenckiego. Oprócz walorów rozrywkowych, TKS stanowi jedno z najstarszych kulturalnych wydarzeń w Koszalinie, wpisując się także w Dni Koszalina.

Dni Kultury Studenckiej w Koszalinie

Historia i przebieg

W roku 2013 miała miejsce już 35 edycja Tygodnia Kultury Studenckiej, zwanego też potocznie juwenaliami. Stałym elementem jest pojedynek między prezydentem miasta a rektorem PK, polegający na zmaganiach w wybranej konkurencji rozrywkowo- sportowej. Towarzyszy temu symboliczne odebranie klucza do bram miasta przez brać studencką. Następuje też tradycyjnie przemarsz korowodu z Politechniki Koszalińskiej do osiedla akademickiego.

W roku 2013 TKS odbywał się na osiedlu akademickim i terenach podożynkowych. W namiotach odbywały się koncerty zespołów, towarzyszyły temu turnieje sportowe, bitwy w tańcu ulicznym, zmagania wydziałów (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, kręgle, bilard), pokazy tańca, kabaretów studenckich, przegląd twórczości akademickich. [1]

Znakiem rozpoznawczym TKS są śmieszne konkursy polegające np. na jedzeniu na czas fast foodów czy też spływ koszalińską Dzierżęcinką w najbardziej nietypowej konstrukcji wodnej- tzw. regaty na Dzierżęcince.

Tydzień kultury Studenckiej dotyczy także konferencji i spotkań, jak w roku 2011, gdy miała miejsce IV Konferencja Kół naukowych Uczelni Technicznych i VIII Konferencja młodych pracowników naukowych i studentów, organizowana na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. [2] W roku 2008 jedną z gwiazd był zespół Oddział Zamknięty i Lady Pank – odbył się koncert główny w amfiteatrze z okazji Dnia Unii Europejskiej i Dnia Zwycięstwa.

Mimo pojedynczych, negatywnych zdarzeń[3], generalnie cieszą się one niezmiennym zainteresowaniem i wpisują się w klimat studenckiego Koszalina.


Przypisy

Bibliografia

  • Buczak, Eugeniusz. Koszalin współczesny. Koszalin: SPK, 1998. ISBN 83-905699-1-4.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski