Ulrich Bettac

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 17:48, 16 lis 2015 autorstwa JoKo (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " '''Ulrich Bettac (1897-1959)''' - aktor '''STRONA W BUDOWIE''' == Życiorys: == Ulrich Bettac urodził się w Szczecinie 2 maja 1897 roku, był synem urzędnika Adol...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ulrich Bettac (1897-1959) - aktor

STRONA W BUDOWIE

Życiorys:

Ulrich Bettac urodził się w Szczecinie 2 maja 1897 roku, był synem urzędnika Adolfa Bettac i jego żony Amalii z domu Riechert.

Rodzina Bettac pojawiła się w Szczecinie w połowie XVIII wieku, byli francuskimi hugenotami, którzy ojczyznę opuści po odwołaniu przez Ludwika XIV w 1685 edyktu nantejskiego. Przodkowie Ulricha handlowali winem, byli kupcami i rzemieślnikami. Nigdy nie porzucili religii Kalwina. W Kościele ewangelicko-reformowanym ochrzczony został też Ulrich Ewald Berthold.

Sztuki aktorskiej uczył się w szkole działającej przy Deutsche Theater w Berlinie. Grał w teatrach Oldenburga, Frankfurtu nad Menem i Berlina. W końcu lat 20 XX wieku przeniósł się do Austrii. Przez rok kierował najważniejszą sceną Wiednia, Burgtheater. 
Był aktorem i reżyserem. Rzadko występował w filmach epoki kina niemego. W latach 30 XX wieku zagrał w „Die Geliebte von Paris” (1936), w „Die grosse und kleiste Liege” (1937). 
Po wojnie w zasadzie w filmach nie grał. Udzielał się społecznie i towarzysko, przewodniczył akcji „Künstler helfen Künstler”, a za swa działalność aktorską otrzymywał liczne nagrody państwowe. 


Zmarł w Wiedniu w 1959.