Władysław Drobny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria:Pomeranica - do sprawdzenia" na "")
 
(Nie pokazano 18 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
+
__NOTOC__
{{WEdycji}}
 
 
{{Osoba infobox
 
{{Osoba infobox
 
|osoba=Władysław Drobny
 
|osoba=Władysław Drobny
|grafika_osoba=
+
|grafika_osoba=Władysław Drobny.jpg
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
 
|funkcja=pedagog
 
|funkcja=pedagog
Linia 10: Linia 9:
 
|smierc_data=[[2 lutego]] [[1989]]
 
|smierc_data=[[2 lutego]] [[1989]]
 
|smierc_miejsce=[[Szczecin]]
 
|smierc_miejsce=[[Szczecin]]
|miejsce_spoczynku=Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 96A-3-7)
+
|miejsce_spoczynku=[[Cmentarz Centralny]]
|lokalizacja_grobu=
+
|lokalizacja_grobu= (kw. 96A-3-7)
 
|lata_dzialalnosci=
 
|lata_dzialalnosci=
 
|tytuly=
 
|tytuly=
 
|narodowosc=polska
 
|narodowosc=polska
|pseudonim=
+
|pseudonim=Bronisław Listwan
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
}}'''Władysław Drobny (1900-1989)''' – polonista, pedagog, organizator szczecińskiej oświaty,działacz społeczny.
+
}}'''Władysław Drobny (1900-1989)''' – polonista, pedagog, organizator szczecińskiej oświaty, działacz społeczny.
 +
==Życiorys==
 +
Władysław Drobny urodził się [[22 maja]] [[1900]]  roku we wsi Grzechynia  niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku [[1913]] ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku [[1921]] w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach.
 +
 
 +
W [[1923]] roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach [[1922]]-[[1923]] był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku [[1925]] ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  W roku [[1931]] na tej samej uczelni obronił doktorat. W latach [[1931]]-[[1938]] był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym [[1938]]/[[1939]] sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.
 +
 
 +
Uczestnik  kampanii wrześniowej [[1939]] roku. W kampanii francuskiej [[1940]] roku  był żołnierzem 2. Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała [[w:Bronisław Prugar-Ketling|Bronisława Prugara-Ketlinga]]. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach [[1940]]-[[1944]] dyrektorem  gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych.  Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał  polskie książki. Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.
  
==Życiorys==
+
Od [[1946]] roku związany ze [[Szczecin]]em. W latach [[1946]]-[[1948]] był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od [[1947]] do [[1949]] roku był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał  na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach [[1954]]-[[1970]] był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim, kształcił  kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym. W latach [[1968]]-[[1970]] wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. [[1 września]] [[1970]] roku przeszedł na emeryturę.  
Władysław Drobny urodził się 22 maja 1900  roku we wsi  Grzechynia  niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku 1913 ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku 1921 w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach. W 1923 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach 1922-1923 był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku 1925 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  W roku 1931 na tej samej uczelni obronił doktorat.  W latach 1931-1938 był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym 1938/1939 sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.
 
Uczestnik  kampanii wrześniowej 1939 r. W kampanii francuskiej 1940 r.  był żołnierzem 2 Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała Bronisława Prugara - Ketlinga. Po kapitulacji Francji  przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach 1940-1944 dyrektorem  gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych.  Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał  polskie książki.  Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.
 
Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W latach 1946-1948 był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od 1947 do 1949 r. był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał  na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 1954-1970 był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim w Szczecinie, kształcił  kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym studium. W latach 1968-1970 wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Szczecinie. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. 1 września 1970 r. przeszedł na emeryturę.
 
Był aktywnym działaczem społecznym,  członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP,  członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu  publikacji  z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
 
Zmarł 2 lutego 1989 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 96A-3-7).
 
W 1999 roku  nominowany na Pomorzanina Naszych Czasów  w  plebiscycie  „Głosu Szczecińskiego”.  Kandydat do tytułu Szczecinianina Stulecia w plebiscycie  szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.
 
  
==Wybrane publikacje==
+
Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP, członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu  publikacji  z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
  
+
Zmarł [[2 lutego]] [[1989]] roku w Szczecinie. Został pochowany na [[Cmentarz Centralny|Cmentarzu Centralnym]] (kw. 96A-3-7).  
Wypisy polskie. Geneva : Pomoc Jeńcom YMCA. Wszechświat. Komitet Zw. Młodzieży Chrześc. w Genewie, 1942. (opublikowane pod pseud. Bronisław Listwan)
 
Die Internierten- Schullager in der Schweiz, erweiterter Separatdruck aus der „Neuen Zürcher Zeitung”, 1946, nr 834
 
Szkolnictwo polskie w Szwajcarii okresie  1940-1945, „Głos Nauczycielski”, 1946
 
Notatki z dziejów szkolnictwa polskiego w Szwajcarii w czasie II wojny światowej („Przegląd Historyczno-Oświatowy”, 1962, 1)
 
Studium wstępne Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie (PZP 1970, 4)
 
Z dziejów oświaty polskiej na emigracji w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, 1971, z. 4.
 
Karabin i książka: Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944.  Warszawa: Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej,  1973
 
Z dziejów oświaty polskiej na obczyźnie w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, nr 23. Prace Wydziału Humanistycznego nr 7, 1978.
 
  
Walka bez oręża: polskie obozy uniwersyteckie dla internowanych w Szwajcarii w latach 1940-1946.  Warszawa ; Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985.  
+
W [[1999]] roku  nominowany na ''Pomorzanina Naszych Czasów'' w plebiscycie  „Głosu Szczecińskiego”. Kandydat do tytułu ''Szczecinianina Stulecia'' w plebiscycie szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.
  
Praca Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej : dziennik bezpartyjny : organ instytucyj, związków, stowarzyszeń m. Włocławka oraz powiatów: włocławskiego, nieszawskiego i lipnowskiego . [red. Władysław Drobny]. Włocławek : Kujawska Spółka Wydawnicza, 1929-1930.
+
==Publikacje (wybór)==
Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975 : pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej ; [kom. red. Władysław Drobny et al.] ; Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd Główny. Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych. Filia w Szczecinie. Szczecin, 1979.
+
[[Plik:W. Drobny Karabin i książka.jpg|200px|right|thumb| ''Karabin i książka'',1973]]
 +
*Wypisy polskie. Geneva : Pomoc Jeńcom YMCA. Wszechświat. Komitet Zw. Młodzieży Chrześc. w Genewie, 1942. (Opublikowane pod pseud. Bronisław Listwan).
 +
*Die Internierten- Schullager in der Schweiz, erweiterter Separatdruck aus der „Neuen Zürcher Zeitung” 1946, nr 834.
 +
*Szkolnictwo polskie w Szwajcarii okresie  1940-1945. „Głos Nauczycielski” 1946.
 +
*Notatki z dziejów szkolnictwa polskiego w Szwajcarii w czasie II wojny światowej. „Przegląd Historyczno-Oświatowy” 1962, nr 1.
 +
*Studium Wstępne Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. "Przegląd Zachodniopomorski" 1970, nr 4.
 +
*Z dziejów oświaty polskiej na emigracji w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1971, z. 4.
 +
*Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej 1973.
 +
*Opieka nad dziećmi i młodzieżą. W: Pionierskie lata oświaty szczecińskiej 1945-1948. Pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 1975.
 +
*Z dziejów oświaty polskiej na obczyźnie w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1978, nr 23. Prace Wydziału Humanistycznego nr 7.
 +
*Walka bez oręża. Polskie obozy uniwersyteckie dla internowanych w Szwajcarii w latach 1940-1946. Warszawa, Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1985.
 +
*Praca Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej : dziennik bezpartyjny : organ instytucyj, związków, stowarzyszeń m. Włocławka oraz powiatów: włocławskiego, nieszawskiego i lipnowskiego. Red. Władysław Drobny. Włocławek: Kujawska Spółka Wydawnicza 1929-1930.
 +
*Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej, kom. red. Władysław Drobny et al. Szczecin: Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd Główny. Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych. Filia w Szczecinie 1979.
  
 
==Nagrody==
 
==Nagrody==
 
*Nagroda  Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z okazji 25. rocznicy wyzwolenia Szczecina (1970)
 
*Nagroda  Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z okazji 25. rocznicy wyzwolenia Szczecina (1970)
 
*II nagroda w konkursie „Moja praca na Ziemi Szczecińskiej” zorganizowanym przez Okręgową Komisję Historyczną ZNP w Szczecinie (1973)
 
*II nagroda w konkursie „Moja praca na Ziemi Szczecińskiej” zorganizowanym przez Okręgową Komisję Historyczną ZNP w Szczecinie (1973)
 
 
==Odznaczenia==
 
==Odznaczenia==
 
*  Złoty Krzyż Zasługi (1957)
 
*  Złoty Krzyż Zasługi (1957)
Linia 57: Linia 59:
 
* Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Sportu (1972)
 
* Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Sportu (1972)
 
*Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973)
 
*Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973)
 +
==Bibliografia==
 +
*[[Jerzy Brinken|Brinken Jerzy]]. Władysław Drobny. W: Pionierskie lata oświaty szczecińskiej 1945-1948. Red. [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]]. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1975, s. 251-253.
 +
*Drobny Władysław. Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1973.
 +
*Pomorzanin Naszych Czasów. Oprac. red. Krystyna Pohl. Szczecin: Głos Szczeciński [2001], s. [75].
 +
*[[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Turek-Kwiatkowska Lucyna]]. Władysław Drobny. W: [[Encyklopedia Szczecina]]. T. 1. Red. [[Tadeusz Białecki]]. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999, s. 207. ISBN 83-87341-45-2.
 +
*Twardochleb Bogdan. Władysław Drobny. W: Szczecinianie stulecia. Oprac. Joanna Dżaman. Łódź: „Piątek Trzynastego” 2000, s. 39. ISBN 83-87735-63-9.
 +
*Z dziejów oświaty Pomorza Zachodniego 1945-2002. Praca zbiorowa pod red. Czesława Plewki. Szczecin: Kuratorium Oświaty, Wydawnictwo „Dokument”, 2003. ISBN 83-89341-01-8.
 +
*Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Praca zbiorowa  pod red. [[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Lucyny Turek-Kwiatkowskiej]]. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1979.
 +
==Linki zewnętrzne==
 +
*[http://aleph.ksiaznica.szczecin.pl/F?func=find-b&request=W%C5%82adys%C5%82aw+Drobny&find_code=WAU&adjacent=N&local_base=KPS01 Publikacje Władysława Drobnego w katalogu Książnicy Pomorskiej.]
 +
*[http://212.14.41.4/F?func=find-b&request=W%C5%82adys%C5%82aw+Drobny&find_code=WRD&adjacent=N&local_base=BPZ01 Władysław Drobny w Bibliografii Pomorza Zachodniego.]
 +
{{AutorP|[[User:Aldona|Urszula Wenta]]}}
 +
{{RedaktorP|[[User:I.strzelecka|Izabela Strzelecka]]}}
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
  
 
+
[[Kategoria:Pomeranica - Biografie]]
==Bibliografia==
+
[[Kategoria:Pomeranica - Nauczyciele]]
*Drobny W. Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1973.
+
[[Kategoria:Szczecin]]
*Pionierskie lata oświaty szczecińskiej. Red. L. Turek-Kwiatkowska. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 1975.
+
{{DEFAULTSORT:Drobny Władysław}}
*Pomorzanin Naszych Czasów. Oprac. red. K. Pohl. Szczecin: Głos Szczeciński [2001].
 
*Turek-Kwiatkowska L. Władysław Drobny. W: Encyklopedia Szczecina. T. 1. Red. T. Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński 1999, s. 207. ISBN 83-87341-452.
 
*Twardochleb B. Władysław Drobny. W: Szczecinianie stulecia. Oprac. J. Dżaman. Łódź: „Piątek Trzynastego” 2000, s. 39. ISBN 83-87735-63-9.
 
*Z dziejów oświaty Pomorza Zachodniego 1945-2002. Praca zbiorowa pod red. Cz. Plewki. Szczecin: Kuratorium Oświaty, Wydawnictwo „Dokument” 2003. ISBN 83-89341-01-8.
 
*Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Praca zbiorowa  pod red. L. Turek-Kwiatkowskiej. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej 1979.
 

Aktualna wersja na dzień 10:03, 28 paź 2016

Władysław Drobny
pedagog
brak zdjecia
Data urodzenia 22 maja 1900
Miejsce urodzenia Grzechynia
Data śmierci 2 lutego 1989
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny
Narodowość polska
Pseudonim Bronisław Listwan

Władysław Drobny (1900-1989) – polonista, pedagog, organizator szczecińskiej oświaty, działacz społeczny.

Życiorys

Władysław Drobny urodził się 22 maja 1900 roku we wsi Grzechynia niedaleko Makowa Podhalańskiego. W roku 1913 ukończył Szkołę Ludową w Makowie Podhalańskim. Maturę zdał w roku 1921 w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Wadowicach.

W 1923 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Gimnazjum im. J. Długosza we Włocławku. W latach 1922-1923 był komendantem hufca ZHP Kraków-Podgórze. W roku 1925 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1931 na tej samej uczelni obronił doktorat. W latach 1931-1938 był nauczycielem w Gimnazjum im. Karola Miarki w Żorach. W roku szkolnym 1938/1939 sprawował funkcję dyrektora Gimnazjum i Liceum w Turku nad Stryjem.

Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. W kampanii francuskiej 1940 roku był żołnierzem 2. Dywizji Strzelców Pieszych pod dowództwem generała Bronisława Prugara-Ketlinga. Po kapitulacji Francji przedostał się do Szwajcarii. Był organizatorem, a w latach 1940-1944 dyrektorem gimnazjum i liceum dla internowanych żołnierzy w miasteczku Wetzikon, w kantonie Zurych. Współpracował z Muzeum Polskim w Rapperswilu, skąd pozyskiwał polskie książki. Przeniesiony do Meilen, został przydzielony do sztabu dywizji w charakterze referenta spraw szkolnych. Następnie przebywał w obozie w Winterthur, gdzie gromadził materiały dotyczące szkolnictwa i życia kulturalnego w obozach dla internowanych żołnierzy.

Od 1946 roku związany ze Szczecinem. W latach 1946-1948 był naczelnikiem Wydziału Opieki na Dzieckiem w Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego, organizował m.in. pomoc dla sierot wojennych. Od 1947 do 1949 roku był dyrektorem Studium Wstępnego przy Szkole Inżynierskiej. Wykładał na kursach przygotowawczych na studia w Szkole Prawniczej Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 1954-1970 był wykładowcą i kierownikiem Wydziału Filologii Polskiej w I Studium Nauczycielskim, kształcił kadry pedagogiczne również na wydziale zaocznym. W latach 1968-1970 wykładał m.in. gramatykę opisową języka polskiego w Wyższej Szkole Nauczycielskiej. Według opinii studentów był surowym i wymagającym pedagogiem, życzliwym i niezwykle punktualnym człowiekiem. 1 września 1970 roku przeszedł na emeryturę.

Był aktywnym działaczem społecznym, członkiem Zarządu Okręgu i Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, delegatem na zjazdy krajowe ZNP, członkiem Głównego Sądu Organizacyjnego ZNP, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczył Sekcji Pionierów Oświaty Szczecińskiej i Okręgowej Komisji Historycznej ZNP. Brał udział w dwóch kadencjach Komisji Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był członkiem Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego i Rady Naukowej Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Szczecińskiego. Autor i członek komitetu redakcyjnego ponad osiemdziesięciu publikacji z historii oświaty i szkolnictwa polskiego, szczególnie rozwoju oświaty w okresie międzywojennym, na obczyźnie w czasie II wojny światowej oraz szkolnictwa na Ziemiach Odzyskanych.

Zmarł 2 lutego 1989 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 96A-3-7).

W 1999 roku nominowany na Pomorzanina Naszych Czasów w plebiscycie „Głosu Szczecińskiego”. Kandydat do tytułu Szczecinianina Stulecia w plebiscycie szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP Szczecin.

Publikacje (wybór)

Karabin i książka,1973
 • Wypisy polskie. Geneva : Pomoc Jeńcom YMCA. Wszechświat. Komitet Zw. Młodzieży Chrześc. w Genewie, 1942. (Opublikowane pod pseud. Bronisław Listwan).
 • Die Internierten- Schullager in der Schweiz, erweiterter Separatdruck aus der „Neuen Zürcher Zeitung” 1946, nr 834.
 • Szkolnictwo polskie w Szwajcarii okresie 1940-1945. „Głos Nauczycielski” 1946.
 • Notatki z dziejów szkolnictwa polskiego w Szwajcarii w czasie II wojny światowej. „Przegląd Historyczno-Oświatowy” 1962, nr 1.
 • Studium Wstępne Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. "Przegląd Zachodniopomorski" 1970, nr 4.
 • Z dziejów oświaty polskiej na emigracji w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1971, z. 4.
 • Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej 1973.
 • Opieka nad dziećmi i młodzieżą. W: Pionierskie lata oświaty szczecińskiej 1945-1948. Pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 1975.
 • Z dziejów oświaty polskiej na obczyźnie w czasie II wojny światowej. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie 1978, nr 23. Prace Wydziału Humanistycznego nr 7.
 • Walka bez oręża. Polskie obozy uniwersyteckie dla internowanych w Szwajcarii w latach 1940-1946. Warszawa, Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1985.
 • Praca Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej : dziennik bezpartyjny : organ instytucyj, związków, stowarzyszeń m. Włocławka oraz powiatów: włocławskiego, nieszawskiego i lipnowskiego. Red. Władysław Drobny. Włocławek: Kujawska Spółka Wydawnicza 1929-1930.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej, kom. red. Władysław Drobny et al. Szczecin: Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarząd Główny. Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych. Filia w Szczecinie 1979.

Nagrody

 • Nagroda Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z okazji 25. rocznicy wyzwolenia Szczecina (1970)
 • II nagroda w konkursie „Moja praca na Ziemi Szczecińskiej” zorganizowanym przez Okręgową Komisję Historyczną ZNP w Szczecinie (1973)

Odznaczenia

 • Złoty Krzyż Zasługi (1957)
 • Złota Odznaka Gryfa Pomorskiego (1959)
 • Złota Odznaka ZNP (1959)
 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1965)
 • Tytuł honorowy Zasłużonego Nauczyciela PRL (1966)
 • Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury (1970)
 • Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Sportu (1972)
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej (1973)

Bibliografia

 • Brinken Jerzy. Władysław Drobny. W: Pionierskie lata oświaty szczecińskiej 1945-1948. Red. Lucyna Turek-Kwiatkowska. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1975, s. 251-253.
 • Drobny Władysław. Karabin i książka. Polskie Liceum w Szwajcarii 1940-1944. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1973.
 • Pomorzanin Naszych Czasów. Oprac. red. Krystyna Pohl. Szczecin: Głos Szczeciński [2001], s. [75].
 • Turek-Kwiatkowska Lucyna. Władysław Drobny. W: Encyklopedia Szczecina. T. 1. Red. Tadeusz Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999, s. 207. ISBN 83-87341-45-2.
 • Twardochleb Bogdan. Władysław Drobny. W: Szczecinianie stulecia. Oprac. Joanna Dżaman. Łódź: „Piątek Trzynastego” 2000, s. 39. ISBN 83-87735-63-9.
 • Z dziejów oświaty Pomorza Zachodniego 1945-2002. Praca zbiorowa pod red. Czesława Plewki. Szczecin: Kuratorium Oświaty, Wydawnictwo „Dokument”, 2003. ISBN 83-89341-01-8.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego na Pomorzu Szczecińskim w latach 1945-1975. Praca zbiorowa pod red. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1979.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Urszula Wenta