Wanda Cieślak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 31: Linia 31:


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
* ''Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim'' (pod red. [[Tadeusz Białecki|Tadeusza Białeckiego]]), SDRP, [[Szczecin]]  
* ''Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim'' (pod red. [[Tadeusz Białecki|Tadeusza Białeckiego]]), SDRP, [[Szczecin]] 1996
* Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Cieślaka
* Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza CieślakaWersja z 17:26, 22 kwi 2017

Wanda Cieślak
fotoreporter prasowy
brak zdjecia
Data urodzenia 5 września 1930
Miejsce urodzenia Aulnay Sos-Boys (Francja)


Wanda Cieślak (ur. 1930) – fotoreporter prasowy

Życiorys

Wanda Cieślak z d. Świętoniowska urodziła się 5 września 1930 roku w Aulnay Sos-Boys we Francji. Do Polski przyjechała w 1939 roku. Okupację spędziła w Plesze­wie.

Ze Szczecinem związana jest od 1948 roku. Początkowo pracowała w 16 brygadzie Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Później została przeniesiona do Komendy Wojewódzkiej tej organizacji. Podczas prac brygad „SP” w Kluczewie poznała swojego przyszłego męża Stefana, z którym ślub wzięła w 1949 roku.

Jest dyplomowanym mistrzem fotografii. Tę pasję rozwinęła w 1960 roku, rozpoczynając pracę w charakterze fotoreportera w redakcji „Kuriera Szcze­cińskiego”. Później pracowała w „Głosie Szczecińskim”. Specjalizując się w tema­tyce rolniczej, podjęła współpracę z Wojewódzkim Zjedno­czeniem Państwowych Gospodarstw Rolnych w Szczecinie oraz z redakcjami „Chłopskiej Drogi” i „Spółdzielni Produkcyjnej”. Owocem tej współpracy były liczne wystawy fotograficzne poświęcone szczecińskiej wsi. Jest także autorką licznych zdjęć związanych z szeroko pojętą kulturą Szczecina - sylwetki twórców i artystów, zdjęcia ze spektakli itd.

Obecnie jest na emeryturze. Wolny czas nadal poświęca swojej pasji, fotografii. Głównie jednak zajmuje się porządkowaniem archiwaliów fotograficznych. W 2007 roku przekazała Książnicy Pomorskiej w Szczecinie obszerny zbiór negatywów i zdjęć, które wraz z mężem Stefanem (1920-2013), również znanym i cenionym fotoreporterem, wykonali w ciągu ponad pięćdziesięciu lat pracy w redakcjach „Kuriera” i „Głosu Szczecińskiego”.

Ma córkę Ewę i syna Tadeusza.

Bibliografia

  • Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, Szczecin 1996
  • Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza CieślakaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz