Wiesław Wodecki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 23: Linia 23:
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
* w 1997 roku [[Andrzej Androchowicz]] zrealizował film dokumentalny [[Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego]] przedstawiający sylwetkę publicysty i reżysera
+
* w 1997 roku [[Andrzej Androchowicz]] zrealizował film dokumentalny ''[[Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego]]'' przedstawiający sylwetkę publicysty i reżysera
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>

Wersja z 22:29, 7 sty 2013

Wiesław Wodecki (1927-2010) reżyser i scenarzysta telewizyjny, publicysta, pisarz

Życiorys

Wiesław Wodecki urodził się 9 października 1927 w Pińczowie na Kielecczyźnie. W czasie wojny był żołnierzem AK. Od lipca 1945 roku mieszkał we Wrocławiu. Tu studiował m.in. polonistykę, historię, socjologię. Ukończył prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów dorabiał pisaniem do „Gazety Robotniczej” (ob. „Gazeta Wrocławska”). Z gazetą tą był związany do 2005 roku.

W latach sześćdziesiątych pracował w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie, w którym stworzył Teatr Telewizji. Wspólnie z Juliuszem Burskim zaadaptował i wyreżyserował cykl widowisk Wieczory z Conradem, za który otrzymał „Złoty Ekran”.

W 1969 roku powrócił do Wrocławia, gdzie w tamtejszym Ośrodku TV wyreżyserował wiele głośnych spektakli z repertuaru rosyjskiego i niemieckiego, m.in. Braci Lautensack. Był autorem i reżyserem głośnego widowiska Rzecz o zagładzie miasta („Złoty Ekran” 1970). Widowisko to było później grane w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (sto przedstawień).

Za działalność w „Solidarności” internowany podczas stanu wojennego. Po zwolnieniu na krótko wrócił do telewizji. Równocześnie zajął się twórczością literacką. Cześć książek opublikował w drugim obieu. Po przejściu na emeryturę kontynował współpracę z „Magazynem Tygodniowym Gazety Robotniczej”, gdzie zamieszczał felietony w cyklu Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego.


Twórczość literacka

  • 1984Listy do Leona - Przedświt, Warszawa
  • 1987Moskwa Plac Czerwony – 28 maja, godz. 19.30 - Oficyna Niepokornych, Wrocław
  • 1988Komando KZC-0423 - Oficyna Niepokornych, Wrocław (także Toronto 1990)
  • 1989Nowo-Twór. Szkice o Rosji - Oficyna Niepokornych, Wrocław
  • 19963 po 3 razy 60, wydane z Magazynu (felietony wspólnie z A. Malakiem i M. Burzyńskim)
  • 2006W Pińczowie dnieje (felietony)
  • 2008Herbata na żyletce (wspomnienia)
  • 2009Listy do ItyCiekawostki