Wiesław Wodecki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 22:14, 7 sty 2013 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Wiesław Wodecki''' '''(1927-2010)''' reżyser i scenarzysta telewizyjny, publicysta, pisarz == Życiorys == Wiesław Wodecki urodził się 9 października ...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Wodecki (1927-2010) reżyser i scenarzysta telewizyjny, publicysta, pisarz

Życiorys

Wiesław Wodecki urodził się 9 października 1927 w Pińczowie na Kielecczyźnie. W czasie wojny był żołnierzem AK. Od lipca 1945 roku mieszkał we Wrocławiu. Tu studiował m.in. polonistykę, historię, socjologię. Ukończył prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów dorabiał pisaniem do „Gazety Robotniczej” (ob. „Gazeta Wrocławska”). Z gazetą tą był związany do 2005 roku.

W latach sześćdziesiątych pracował w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie, w którym stworzył Teatr Telewizji. Wspólnie z Juliuszem Burskim zaadaptował i wyreżyserował cykl widowisk Wieczory z Conradem, za który otrzymał „Złoty Ekran”.

W 1969 roku powrócił do Wrocławia, gdzie w tamtejszym Ośrodku TV wyreżyserował wiele głośnych spektakli z repertuaru rosyjskiego i niemieckiego, m.in. Braci Lautensack. Był autorem i reżyserem głośnego widowiska Rzecz o zagładzie miasta („Złoty Ekran” 1970). Widowisko to było później grane w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (sto przedstawień).

Za działalność w „Solidarności” internowany podczas stanu wojennego. Po zwolnieniu na krótko wrócił do telewizji. Równocześnie zajął się twórczością literacką. Cześć książek opublikował w drugim obieu. Po przejściu na emeryturę kontynował współpracę z „Magazynem Tygodniowym Gazety Robotniczej”, gdzie zamieszczał felietony w cyklu Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego.


Twórczość literacka

  • Listy do Leona
  • Moskwa Plac Czerwony – 28 maja, godz. 19.30
  • Komando KZC-0423

Nowo-Twór. Szkice o Rosji.