Wojciech Soiński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:10, 19 kwi 2013 autorstwa Busol (dyskusja | edycje) (zamienił w treści „" ” na „” ”)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Wojciech Ludwik Soiński (ur. 24 maja 1948 w Szczecinie) – prawnik, sędzia i radca prawny, działacz opozycji w okresie PRL, były wicewojewoda szczeciński.

Życiorys

W 1970 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a trzy lata później aplikację sądową. Orzekał jako asesor i następnie sędzia w szczecińskim Sądzie Rejonowym.

W 1980 został członkiem „Solidarności". Przewodniczył regionalnemu komitetowi założycielskiemu związku w sekcji pracowników wymiaru sprawiedliwości. Zasiadał następnie w centralnych władzach NSZZ „S” Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości. Był delegatem na I Krajowy Zjada Delegatów „Solidarności” w Gdańsku.

W lutym 1982 z przyczyn politycznych usunięty ze stanowiska sędziego. Od maja do grudnia tego samego roku pozostawał internowany. Po zwolnieniu do 1990 pracował jako radca prawny, głównie w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych. Działał także w podziemiu, m.in. publikując w czasopismach drugiego obiegu.

Od 1990 do 1995 pełnił funkcję wicewojewody szczecińskiego, następnie przez cztery lata kierował szczecińskim biurem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Od 1999 ponownie wykonuje zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii.

Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2000).

Bibliografia