Za świętym obrazem
Za świętym obrazem (1997) – w 1997 roku w redakcji „Kuriera Szczecińskiego” zjawił się mieszkaniec Szczecina, Marian Fijałkowski. Przyniósł on tajemnicze tableau pochodzące z 1916 roku, które przez przypadek znalazł za obrazem Matki Boskiej.
Sprawą zajął się ówczesny dziennikarz „Kuriera”, red. Stefan Janusiewicz. Odkrył on, że tableau przedstawia kadrę pedagogiczną i uczniów szkoły im. gen. Pawła Chrzanowskiego w Warszawie, pierwszej polskiej placówki szkolnej, którą założono na terenie Kongresówki po rewolucji 1905 roku. Na odwrocie zdjęcia widniał napis „Spotkamy się przy równej, wolnej i niepodległej” oraz data 1 sierpnia 1916 i podpisy: Władysław Dziewulski i Rościszewski.
Zaintrygowany znaleziskiem, red. Stefan Janusiewicz na łamach „Kuriera” opublikował artykuł o pamiątkowym zdjęciu. Po kilku miesiącach do redakcji szczecińskiego dziennika zgłosiły się pierwsze osoby, które podjęły się wyjaśnienia zagadki starego tableau.
Wraz z kamerą autor filmu dotarł do potomków osób widniejących i podpisanych na tableau. O uczniach dawnej szkoły Chrzanowskiego, dziś Liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, wspominali obecni nauczyciele oraz członkowie stowarzyszenia wychowanków szkoły.
Informacje o filmie
- scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
- zdjęcia: Leszek Foltyn, Piotr Varanka
- dźwięk: Zbigniew Jackowski, Tomasz Włosik
- montaż: Elżbieta Jackiewicz
- światło: Jacek Krystek, Jacek Specjalny
- kier. produkcji: Mirosław Rutkowski
- dane techn.: MV
- czas: 23’
- produkcja: TVP Wrocław 1997
Kadry z filmu
Podczas realizacji filmu - od lewej: Marian Fijałkowski, red. Stefan Janusiewicz, Andrzej Androchowicz, operator
Źródła
- Materiały ze zbiorów Andrzeja Androchowicza