Zamek książąt szczecińskich (TV): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (zamienił w treści „Kategoria:UM60a” na „Kategoria:UM60a Kategoria:UM 2014”)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Myslenicki_Wojciech10a.jpg|300px|thumb|right|Obwoluta książki [[Wojciech Myślenicki|Wojciecha Myślenickiego]] (1969)]]
 
[[Plik:Myslenicki_Wojciech10a.jpg|300px|thumb|right|Obwoluta książki [[Wojciech Myślenicki|Wojciecha Myślenickiego]] (1969)]]
'''Zamek książąt szczecińskich''' '''(1971)''' – program telewizyjny z cyklu ''Szkice pomorskie''. Podstawą scenariusza była wydana w 1969 roku przez Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne w Szczecinie książka znanego szczecińskiego historyka [[Wojciech Myślenicki|Wojciecha Myślenickiego]]. W programie obok autora książki udział wzięli pracownicy Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie.  
+
'''Zamek książąt szczecińskich''' '''(1971)''' – program telewizyjny z cyklu ''Szkice pomorskie''. Podstawą scenariusza była wydana w 1969 roku przez Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne w [[Szczecin|Szczecinie]] książka znanego szczecińskiego historyka [[Wojciech Myślenicki|Wojciecha Myślenickiego]]. W programie obok autora książki udział wzięli pracownicy Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w [[Szczecin|Szczecinie]].  
  
[[Wojciech Myślenicki]] opowiadał o dziejach dynastii książąt szczecińskich i pomorskich oraz o latach świetności i zmierzchu ich siedziby - [[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książąt Pomorskich]] w Szczecinie. Zagadnienia związane z architekturą zamku, od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych (budowa obiektu, liczne zniszczenia na przestrzeni wieków i ich odbudowa), omówił historyk sztuki i kierownik Pracowni Historycznej Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie, dr Zbigniew Radacki. Dzieje wzgórza zamkowego oraz badania archeologiczne prowadzone na terenie kompleksu zamkowego przedstawił dr Eugeniusz Cnotliwy, kierownik Pracowni Archeologicznej PKZ. O pracach zabezpieczających zamek po zniszczeniach wojennych, o nowym przeznaczeniu odbudowanych wnętrz (m.in. Sala Bogusława X, sale wystawowe, krypty, kawiarnia, winiarnia), a także o planach dalszej renowacji zamku i jego przyszłym zagospodarowaniu, mówił inż. architekt [[Stanisław Latour]], główny projektant odbudowy szczecińskiego zamku. Kulturotwórczą rolę siedziby ksiażąt szczecińskich na przestrzeni wieków, ze specjalnym uwzględnieniem działalności muzycznej, przedstawił red. [[Zbigniew Pawlicki]].
+
[[Wojciech Myślenicki]] opowiadał o dziejach dynastii książąt szczecińskich i pomorskich oraz o latach świetności i zmierzchu ich siedziby - [[Zamek Książąt Pomorskich|Zamku Książąt Pomorskich]] w [[Szczecin|Szczecinie]]. Zagadnienia związane z architekturą zamku, od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych (budowa obiektu, liczne zniszczenia na przestrzeni wieków i ich odbudowa), omówił historyk sztuki i kierownik Pracowni Historycznej Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie, dr Zbigniew Radacki. Dzieje wzgórza zamkowego oraz badania archeologiczne prowadzone na terenie kompleksu zamkowego przedstawił dr Eugeniusz Cnotliwy, kierownik Pracowni Archeologicznej PKZ. O pracach zabezpieczających zamek po zniszczeniach wojennych, o nowym przeznaczeniu odbudowanych wnętrz (m.in. Sala Bogusława X, sale wystawowe, krypty, kawiarnia, winiarnia), a także o planach dalszej renowacji zamku i jego przyszłym zagospodarowaniu, mówił inż. architekt [[Stanisław Latour]], główny projektant odbudowy szczecińskiego zamku. Kulturotwórczą rolę siedziby książąt szczecińskich na przestrzeni wieków, ze specjalnym uwzględnieniem działalności muzycznej, przedstawił red. [[Zbigniew Pawlicki]].
  
 
Wypowiedzi prelegentów wzbogacono archiwalnymi zdjęciami i materiałami filmowymi oraz tekstami historycznymi, które czytał aktor [[Państwowe Teatry Dramatyczne|Państwowych Teatrów Dramatycznych]] w Szczecinie [[Bohdan Albert Janiszewski]].  
 
Wypowiedzi prelegentów wzbogacono archiwalnymi zdjęciami i materiałami filmowymi oraz tekstami historycznymi, które czytał aktor [[Państwowe Teatry Dramatyczne|Państwowych Teatrów Dramatycznych]] w Szczecinie [[Bohdan Albert Janiszewski]].  
Linia 61: Linia 61:
  
 
[[Kategoria:Programy telewizyjne]]
 
[[Kategoria:Programy telewizyjne]]
[[Kategoria:UM60a]]
 
 
[[Kategoria:UM 2014]]
 
[[Kategoria:UM 2014]]

Wersja z 15:34, 9 kwi 2017

Obwoluta książki Wojciecha Myślenickiego (1969)

Zamek książąt szczecińskich (1971) – program telewizyjny z cyklu Szkice pomorskie. Podstawą scenariusza była wydana w 1969 roku przez Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne w Szczecinie książka znanego szczecińskiego historyka Wojciecha Myślenickiego. W programie obok autora książki udział wzięli pracownicy Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie.

Wojciech Myślenicki opowiadał o dziejach dynastii książąt szczecińskich i pomorskich oraz o latach świetności i zmierzchu ich siedziby - Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zagadnienia związane z architekturą zamku, od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych (budowa obiektu, liczne zniszczenia na przestrzeni wieków i ich odbudowa), omówił historyk sztuki i kierownik Pracowni Historycznej Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Szczecinie, dr Zbigniew Radacki. Dzieje wzgórza zamkowego oraz badania archeologiczne prowadzone na terenie kompleksu zamkowego przedstawił dr Eugeniusz Cnotliwy, kierownik Pracowni Archeologicznej PKZ. O pracach zabezpieczających zamek po zniszczeniach wojennych, o nowym przeznaczeniu odbudowanych wnętrz (m.in. Sala Bogusława X, sale wystawowe, krypty, kawiarnia, winiarnia), a także o planach dalszej renowacji zamku i jego przyszłym zagospodarowaniu, mówił inż. architekt Stanisław Latour, główny projektant odbudowy szczecińskiego zamku. Kulturotwórczą rolę siedziby książąt szczecińskich na przestrzeni wieków, ze specjalnym uwzględnieniem działalności muzycznej, przedstawił red. Zbigniew Pawlicki.

Wypowiedzi prelegentów wzbogacono archiwalnymi zdjęciami i materiałami filmowymi oraz tekstami historycznymi, które czytał aktor Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie Bohdan Albert Janiszewski.Informacje o programieKsiążęta Pomorza Zachodniego

(rys. Maksymilian Szoc)Zamek szczeciński na przestrzeni latŹródła

  • Materiały ze zbiorów Andrzeja Androchowicza
  • Fotografie ze zbiorów Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
  • Fotografie ze zbiorów Muzeum Narodowego w SzczecinieIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz