Zenon Kasprzak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 10:47, 26 lut 2021 autorstwa Sylwia Wesołowska (dyskusja | edycje) (→‎Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zenon Kasprzak
pedagog, działacz społeczny
brak zdjecia
Data urodzenia 27 marca 1940
Miejsce urodzenia Niechanów
Narodowość polska

Zenon Kasprzak (ur.1940) - koszaliński pedagog, działacz społeczny, pionier Koszalina. Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Życiorys

z Koszalinem związany jest od listopada 1945. Do Koszalina rodzina Kasprzaków przyjechała dobrowolnie w ramach powojennego osadnictwa. Ojciec Zenona Kasprzaka, Ludwik przywiózł ze sobą z Gniezna wyposażenie warsztatu rymarsko- tapicerskiego, który uruchomił przy ulicy 1 Maja. Swoją edukację Zenon rozpoczął we wrześniu 1947, w ówczesnej Publicznej Szkole Powszechnej Nr 1 przy ul. Zwycięstwa 117.[1]

Po ukończeniu pięcioletnich studiów polonistycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Zenon Kasprzak z dyplomem magistra historii literatury, powrócił w 1964 do Koszalina. Po przyjeździe do Koszalina na dobre związał się z II LO im. Władysława Broniewskiego jako nauczyciel języka polskiego, gdzie w 1996 doczekał emerytury. Potem, aż do 2001 związany był jeszcze jako nauczyciel, z I LO w Koszalinie.

Przez ponad ćwierć wieku, jako wizytator i nauczyciel języka polskiego, zajmował się doskonaleniem pracy polonistów w dawnym województwie koszalińskim. Pogłębiając swoją wiedzę, w 1978 ukończył studia podyplomowe w zakresie filologii polskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Jest autorem, współautorem i redaktorem wielu artykułów metodycznych, publikowanych w biuletynach i zeszytach metodycznych dla nauczycieli szkół średnich. Jest autorem wielu artykułów poświęconych Koszalinowi. Aktywny działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina ,pełniąc obecnie w nim funkcję wiceprezesa zarządu.

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi

Przypisy

  1. [1].

Bibliografia

  • Zenon Kasprzak w " Mnie to miasto od innych droższe..", II tom wspomnień koszalińskich Pionierów. Koszalin 2014. ISBN 978-83-87317-85-0Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski