Albert Parlow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albert Parlow
kompozytor, dyrektor muzyczny; kapelmistrz wojskowy
Data urodzenia 1 stycznia 1824
Miejsce urodzenia Torgelow
Data śmierci 27 czerwca 1888
Miejsce śmierci Wiesbaden
Tytuły i nagrody królewski dowódca muzyczny
Narodowość niemiecka

Albert Parlow (1824-1888) - kompozytor, dyrektor muzyczny, autor głównie tańców i muzyki marszowej.

Życiorys

Albert Parlow urodzony 1 stycznia 1824 w Torgelow – zm. 27 czerwca 1888 w Wiesbaden.

W roku 1844 został muzykiem wojskowym w Szczecinie, gdzie studiował teorię muzyki u swojego kapelmistrza regimentu; później studia muzyczne kontynuował w Berlinie u pedagoga muzycznego i kompozytora, Adolfa Bernharda Marxa.

Od 1852 był kapelmistrzem w marynarce wojennej. Później przeniósł się do 34 Regimentu Piechoty, początkowo w Moguncji, później w Rastat. Zyskał sławę krajową, a później i zagraniczną dzięki swoim podróżom koncertowym – między innymi wystąpił przed cesarzem Francji Napoleonem III. Zyskał tytuł królewskiego dowódcy muzycznego, a muzycy z jego kapeli wojskowej współpracowali po wojnie francusko-pruskiej 1870-1871 ze szczecińskim kapelmistrzem Carlem Adolfem Lorenzem w organizowaniu pierwszych publicznych koncertów symfonicznych w Szczecinie.

Popularność zyskał dzięki komponowanej muzyce wojskowej i popularnej – tańcom, marszom i uwerturom. Utworem Parlowa, który nie popadł po jego śmierci w zapomnienie jest wykonywana do dziś skoczna Amboss-Polka (Polka kowadłowa), gdzie rytm tańca podkreślany jest uderzeniami młotka w prawdziwe kowadło. Jest też Parlow autorem opracowania popularnych tańców węgierskich Brahmsa na orkiestrę dętą.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny, Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 146.IES64.png
Autor opracowania: Wojciech Kral