Andreas Grantzin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andreas Grantzin
pastor
brak zdjecia
Karta tytułowa kazania A. Grantzina na śmierć Jerzego III z charakterystycznym ozdobnikiem szczecińskich funeraliów tego okresu – trumną na marach
Data urodzenia przed 1589
Miejsce urodzenia Lębork
Data śmierci 8 marca 1620
Miejsce śmierci Darłowo
Lata działalności 15991620
Narodowość niemiecka


Andreas Grantzin (także Granzin) (przed 1589–1620) – teolog protestancki, kaznodzieja książąt pomorskich

Życiorys

Andreas Grantzin pochodził z Lęborka. W 1589 roku podjął naukę w Pedagogium Książęcym w Szczecinie. Edukację kontynuował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a następnie powrócił w swoje rodzinne strony, tj. na wschodnie rubieże księstwa pomorskiego, i osiadł w Słupsku. Został tam archidiakonem (1599), a następnie pastorem (1600). W roku 1602 był już pastorem w Darłowie, a od 1605 roku podpisywał się dodatkowo jako kaznodzieja dworski. Z Darłowem, gdzie za czasów jego posługi rezydował książę Bogusław XIV, był związany do końca życia. 27 marca 1617 roku został wezwany do pobliskiego Bukowa, gdzie odebrał spowiedź i towarzyszył w ostatnich godzinach życia księciu Jerzemu II (III). Uczestniczył także w uroczystościach pogrzebowych Jerzego, które odbyły się w Szczecinie. Obszerny druk funeralny, wydany z tej okazji w szczecińskiej oficynie Johanna Dubera, otwierają dwa niemieckojęzyczne kazania Grantzina. Pierwsze z nich zostało wygłoszone 24 maja 1617 roku, po dotarciu uroczystego konduktu ze zwłokami Gryfity do Szczecina. Drugie – w kościele zamkowym 26 maja, a więc w dniu pogrzebu władcy. Grantzin pozostawił po sobie także kilka innych kazań pogrzebowych wydanych drukiem, w tym kazanie upamiętniające zmarłego w 1605 roku w poddarłowskim Neuhausen księcia Kazimierza VII. W 1615 roku wydał z kolei druk upamiętniający zaślubiny księcia Bogusława XIV z księżniczką Elżbietą.

Wybrane dzieła

Bibliografia

Źródła archiwalne

Źródła drukowane

  • Die Personalien und Leichen-Processionen der Herzoge von Pommern und ihrer Angehörigen aus den Jahren 1560 bis 1663, gesamm. v. U. Graf Behr Negendank-Semlow, J. v. Bohlen-Bohlendorf, Halle 1869, s. 151, 161.

Literatura

  • Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart, Teil 2, bearb. v. E. Müller, Stettin 1912, s. 323-324.




Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: dr hab. Agnieszka Borysowska