Andrzej Tomczak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Tomczak
malarz, grafik, scenograf
brak zdjecia
Data urodzenia 11 listopada 1941
Miejsce urodzenia Żerków
Narodowość polska
Laureat1.png

Andrzej Tomczak – malarz, grafik, scenograf, autor tekstów poetyckich. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin w 2008 r.

Życie

Urodził się 11 listopada 1941 r. w Żerkowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuki). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest też autorem tekstów poetyckich. W swoim dorobku ma wiele realizacji z zakresu plakatu, ilustracji, grafiki książkowej, znaków, wystawiennictwa, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Współzałożyciel oraz wieloletni dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Grafiki Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Kierował Pracownią Projektowania Znaku i Identyfikacji Wizualnej w WSSU, później w Akademii Sztuki. Profesor, współtwórca Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik katedry grafiki projektowej. Honorowy obywatel Gminy Marianowo oraz Miasta i Gminy Golczewo. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość

Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach w kraju i zagranicą, m.in. na Litwie (Alytus), Łotwie (Ryga), Ukrainie (Mikołajewsk), w Bułgarii (Burgas), Ameryce (St. Louis, Boston, Chicago), Anglii (Midllesbrough, Cleveland), Niemczech (Schwerin, Bremenhaven, Glückstadt, Greifswald, Düsseldorf, Kolonia, Neuzelle, Rostock, Schloss Bröllin), Danii (Brande, Århus, Grenaa). Uczestnik i kurator wielu plenerów, warsztatów i sympozjów w kraju oraz zagranicą. Współtwórca i kurator artystyczny Międzynarodowych Spotkań Artystów w Marianowie. Pomysłodawca, kurator artystyczny i uczestnik międzynarodowego projektu „Marianowska Droga Krzyżowa”. Uczestnik międzynarodowego projektu Transit: „From where to where”.

Nagrody i odznaczenia

Laureat nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu, rysunku i ilustracji. Trzykrotny zdobywca Złotego Ex Librisu. Odznaczony:

  • Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków,
  • Złotą Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego
  • Odznaką Przyjaciel Dzieci.

Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2008 r.

Linki zewnętrzne

Akademia Sztuki w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny