Andrzej Winnicki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Winnicki
muzyk, kompozytor
brak zdjecia
Data urodzenia 26 stycznia 1956
Miejsce urodzenia Szczecin


Andrzej Winnicki (ur. 1956) – pianista jazzowy, kompozytor, współzałożyciel zespołu Breakwater

Życiorys

Andrzej Bronisław Winnicki urodził się 26 stycznia 1956 roku w Szczecinie. Jest synem Bronisława Winnickiego i Anieli z d. Kuryluk, którzy do Szczecina przyjechali ze Zbaraża. Rodzony brat matki, Karol Kuryluk, był ministrem kultury i sztuki w latach 1956-1958.

Od najmłodszych lat interesował się muzyką, szczególnie jazzem. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie, a w wieku trzynastu lat na fortepianie. W latach 1971-1975 uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Równocześnie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie akordeonu (1976).

W 1976 roku jako lider sygnowanego własnym nazwiskiem kwintetu zadebiutował na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (2 kwietnia). W 1977 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, zostając jednym z sześciu finalistów konkursu. Ponownie na wrocławskim festiwalu wystąpił w 1978, tym razem jako lider grupy Antidotum. Dwukrotnie uczestniczył w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, gdzie szkolił się w klasie fortepianu pod kierunkiem Jana Jarczyka.

Jesienią 1978 roku wraz z saksofonistą Krzysztofem Medyną, który powrócił do Szczecina po dwuletnim pobycie w Szwecji, założył kwintet jazzowy Breakwater. Został współliderem zespołu i kompozytorem większości repertuaru. Wraz z grupą dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Szczecinie, Opolu, Lublinie i w Bydgoszczy. W marcu 1979 roku wystąpił z kwintetem na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając główną nagrodę w kategorii zespołowej. W lipcu wziął udział w koncercie „Jazz by Night” w ramach I Muzycznego Campingu w Lubaniu. W październiku z zespołem grał w Domu Kultury „Kolejarz” w Gorzowie, a także na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu (1979). Na początku lat osiemdziesiątych koncertował wraz z Breakwater w klubach jazzowych w Polsce, m.in. w słynnym warszawskim „Akwarium”, na festiwalach Pomorska Jesień Jazzowa oraz na Jazz Jamboree. W 1981 roku wystąpił na koncercie premier w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Współpracował z wieloma znanymi polskimi muzykami, m.in. jazzowym trębaczem Andrzejem Przybielskim. Jeszcze w lutym 1979 roku podpisał kontrakt na występy z Jerzym Połomskim. Akompaniując popularnemu piosenkarzowi wraz z zespołem Breakwater, wziął udział w trasach koncertowych po Czechosłowacji, NRD i Związku Radzieckim. W Szczecinie nawiązał współpracę z teatrami. Wraz z Breakwater uczestniczył w sesjach nagraniowych muzyki Jacka Mikuły do sztuki Jonasza Kofty i Stefana Friedmana Fachowcy w reż. Jerzego Gruzy w Teatrze Współczesnym (prem. 19 września 1980) oraz muzyki Jana Szyrockiego do sztuki Wojciecha Żukrowskiego Porwanie w Tiutiurlistanie w reż. Bohdana Radkowskiego w Teatrze Lalek „Pleciuga” (prem. 14 października 1981).

W grudniu 1981 roku wraz z Jerzym Połomskim, zespołem Breakwater i innymi polskimi artystami planował wspólny wyjazd na tournée po USA. Plany pokrzyżowało wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Do USA wyjechał w styczniu 1982 roku. Podczas trzymiesięcznej trasy koncertowej grał w 11 stanach.

Od 1982 roku na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Przez pewien czas prowadził sklep z instrumentami muzycznymi. Niemal od początku pobytu w Nowym Jorku pracował jako profesjonalny muzyk. W drugiej połowie lat 80. przez ponad dwa występował jako muzyk w kasynach gry w Atlantic City. Po powrocie do Nowego Jorku akompaniował w luksusowych hotelach Plaza i Waldorff-Astoria na Manhattanie. W 1993 roku wspólnie z również mieszkającym w USA przyjacielem, Krzysztofem Medyną, reaktywował grupę Breakwater, tym razem w polsko-amerykańskim składzie. Z zespołem tym występował w klubach „The Five Spot”, „Bar 55”, „Zanzibar”, „Club Bene”, „Down Town” i „Van Gogh’s Ear”.

W 1999 roku z zespołem pod zmienioną już nazwą Electric Breakwater nagrał debiutancką amerykańską płytę In the Bush, wydaną przez firmę fonograficzną J-Bird Records. Był jej producentem i kompozytorem większości utworów. W nagraniu płyty wzięli również udział dwaj światowej sławy muzycy – basista Mark Egan (Pat Metheny Group) i perkusista Rodney Holmes (Carlos Santana Group). Nagrań dokonano w Just In Dreams Studios South Orange w Nowym Jorku.

W 2002 roku, również z Krzysztofem Medyną, powołał do życia Kwintet Komeda Project, z którym po raz pierwszy wystąpił w klubie „Van Gogh’s Ear”, a póżniej w klubach „Trumpet Jazz Club”, „Luna Rosa Jazz Club”, i „Cornelia Street Cafe” oraz na Williamsburg Jazz Festival i 92 Y Street Festival. Grał również w placówkach polskich w Nowym Jorku, m.in. w Konsulacie Generalnym RP (23 stycznia 2003), Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark oraz w Fundacji Kościuszkowskiej. Uczestniczył także w specjalnie powołanym do życia w 1994 roku Polish Jazz Festival in the USA, cyklicznej imprezie mającej za zadanie prezentować dorobek polskich muzyków zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu 2005 roku wystąpił z zespołem w Sculpture Park w Nowym Jorku, poprzedzając projekcję głośnego filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie wykonaniem niezapomnianej muzyki Krzysztofa Komedy.

W lutym 2007 roku wraz z Kwintetem wziął udział w promocji nowo wydanej płyty Crazy Girl, na której obok utworów Komedy zamieszczono także trzy jego własne kompozycje. W 2009 roku wydał drugą płytę kompaktową zespołu, Requiem. Płyta ta znalazła się na liście 100 najlepszych płyt jazzowych 2009 roku w rankingu nowojorskiego tygodnika „Village Voice” (była to druga, obok Dark Eyes Tomasza Stańki, z płyt nagranych przez polskich muzyków w tym roku, która znalazła się jeszcze na tej liście).

W Stanach Zjednoczonych nawiązał współpracę z wieloma znanymi amerykańskimi muzykami jazzowymi, m.in.: z trębaczem Jeremym Peltem, basistą Scottem Colley'em, perkusistą Nasheetem Waitsem oraz dwukrotnie nominowanym do nagrody Grammy 2015, puzonistą Marshallem Gilkesem.

W kwietniu 2012 roku przez dwa tygodnie grał na nowojorskiej scenie jako aktor i muzyk akompaniujacy na żywo w spektaklu Festen (The Celebration) wg Thomasa Virtenberga i Mogensa Rukova, przygotowanym przez teatr TR Warszawa Grzegorza Jarzyny. W sztuce wystąpił u boku czołowych polskich aktorów, m.in. Danuty Szaflarskiej, Danuty Stenki, Ewy Dałkowskiej, Jana Peszka, Zygmunta Malanowicza, Mariusza Benoit, Andrzeja Chyry.

Obok muzyki jazzowej grywa także muzykę poważną. Jako pianista-akompaniator, występował w słynnych nowojorskich salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall i w Lincoln Center.

Podczas trasy koncertowej po Polsce w 2012 roku wystąpił gościnnie z Kwintetem w programie Requiem m.in. na festiwalu Jazz w Lesie w Sulęczynie, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance oraz Teatrze Letnim w rodzinnym Szczecinie.

W 2017 roku artysta wspólnie z Krzysztofem Medyną powołał do życia nowy projekt muzyczny, którego nazwa WM pochodzi od pierwszych liter ich nazwisk. Na początku marca razem z zespołem w składzie Jeremy Pelt (tp), Marshall Gilkes (tb), Rafał Sarnecki (g), Jeff Dingler (b) i Michael Winnicki (dr), muzycy nagrali materiał na nową płytę, na którą złożyły się standardy jazzowe autorstwa Joe Zawinula i Paula Desmonda oraz kompozycje własne członków grupy. Zrealizowana w TEDESCO Recording Studio w Paramus (New Jersey) płyta From A Familiar Place została wydana przez własną wytwórnię muzyków - WM Records Inc. Płyta w sprzedaży ukazała się pod koniec listopada 2017 roku.

Andrzej Winnicki jest żonaty z Elżbietą z d. Sikorską, również absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec, ponad rok grała w Filharmonii Szczecińskiej. Obecnie pracuje w USA jako profesjonalny muzyk. Mają dwóch synów. Michael jest perkusistą i członkiem zespołu Komeda Project. Tom jest autorem obwolut do płyt Crazy Girl i Requiem.
Ważniejsze kompozycje

 • And We Call It Jazz
 • Anubis
 • Brak kwater
 • Breakwater (Falochron)
 • Close To Home
 • Człowiek-pies
 • Duet i już
 • Elutka
 • Happy Song
 • In The Bush
 • Is That Your Final Answer?
 • Kolęda
 • Looking Ahead
 • Mad Maid
 • Obłok Magellana
 • Obłok Magellana II
 • On Sunday After Church (wspólnie z Krzysztofem Medyną)
 • Pierwsza odpowiedź się liczy
 • Prelude (aka Praeludium)
 • Quick Sand
 • Stop Time
 • Tail Peace
 • Temat z końcówką
 • W niedzielę
 • Wielkanocna kolęda
 • Yellow WeatherNagrania płytowe

Electric Breakwater

 • 1999 In the Bush J-Bird Records B00004TLWX (wydanie 7 lutego 2000)
Komeda Project

 • 2007 Crazy Girl - WM Records 837101266437
 • 2009 Requiem - WM Records 884501210546
WM Project

 • 2017 From A Familiar Place - WM Records WMD 0-358852-4
Nagrody i wyróżnienia

 • 1979 – I nagroda (+ 15 tys. zł) dla zespołu Breakwater na XVI Festiwalu Jazz nad Odrą we WrocławiuO Andrzeju Winnickim

 • (...) Andrzej Winnicki, grający na instrumentach klawiszowych, jest zarazem głównym kompozytorem zarówno starego, jak i nowego zespołu. To właśnie między innymi jego kompozycje przyniosły grupie laur na festiwalu Jazz nad Odrą'79. Andrzej jest też znawcą współczesnych instrumentów elektronicznych i doskonale tę wiedzę stosuje grając z Breakwater. (Jazzowa Noc Świętojańska, „Przegląd Polski” z 17 czerwca 1993)
 • (...) Ten hołd polskiemu pianiście i kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie jest przepięknie potraktowany przez rodaków – Andrzeja Winnickiego i Krzysztofa Medynę, którzy zebrali muzyków najwyższej klasy w składzie: basista Scott Colley, trębacz Russ Johnson i perkusista Nasheet Waits... przekonywujące, o wielkim ładunku emocjonalnym (Bill Milkowski, Requiem, „JazzTimes Magazine”)
 • (...) Napisane przez Andrzeja Winnickiego aranżacje dzieł Komedy są wyrafinowane i zaangażowane, przywodząc na myśl ciepłe klimaty takich klasycznych nagrań jak „Kind of Blue” czy „Blues and the Abstract Truth”. (...) przez całą płytę „Crazy Girl” Komeda Project jest grupą o wyjątkowej muzykalności (Michael Gallant w „Keyboard Magazine”)
 • (...) Ich płyta - „Requiem”- jest po prostu, niezależnie od gatunku, jednym z najlepszych albumów wydanych w ubiegłym roku. Komeda Project - pianista Andrzej Winnicki, saksofonista Krzysztof Medyna, trębacz Russ Johnson i natchniona, absolutnie będąca „strzałem w dziesiątkę”, sekcja rytmiczna z Drew Gress na basie i Rudy Royston na bębnach - zagrali koncert, który był niesamowity i pełen niuansów, tak jak cały album (recenzja koncertu w Polish-Slavic Center-Nowy Jork / lucidculture.wordpress.com)Zobacz takżeBibliografia

 • Krystian Brodacki, Historia jazzu w Polsce, PWM Edition, Kraków 2010
 • Polska prasa jazzowa („Jazz”, „Jazz Forum”)

Inne źródła

 • Informacje uzyskane od Andrzeja Winnickiego. Materiały i zdjęcia ze zbiorów muzyka i Krzysztofa Medyny
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz