Bagna Pilchowskie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bagna Pilchowskie
Bagna Pilchowskie
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Dawna nazwa Jezioro Pilchowskie
Nazwa niemiecka Polchower-See
Powierzchnia 15 ha
Długość 600 m
Szerokość 400 m
Rzeki zasilające Wielecki Potok


Bagno Pilchowskie, (także Jezioro Pilchowskie, niem. Polchower See) – wysychające i porastające szuwarami jezioro położone ok. 1 km na zachód od wsi Pilchowo w powiecie polickim. Na arkuszu mapy katastralnej Pomorza Szwedzkiego z roku 1692 dotyczącego Pilchowa[1] jezioro ma długość ok. 600 m i szerokość ok. 300 m. Podobne rozmiary ma to jezioro na mapie okolic Szczecina z 1940 r[2]. Wpada do niego strumień Wielecki Potok. Ponieważ jezioro jest w zaawansowanym stadium lądowacenia i upodabnia się coraz bardziej do bagna, na ostatnich wydawnictwach kartograficznych nosi już nazwę Bagno Pilchowskie.

Bagno Pilchowskie jest siedliskiem m.in. kumaka nizinnego i żółwia błotnego – gatunków objętych ochroną według prawa polskiego i unijnego[3].

Przypisy

  1. Mapa katastralna Pomorza Szwedzkiego z 1692 r. (skala 1:8200), arkusz dotyczący Pilchowa, online: http://www.dhm.uni-greifswald.de/djvuMaps/AI27.djvu
  2. Mapa Umgebung von Stettin (Okolice Szczecina), wydanie 1940 r., online http://www.mapy.blink.pl/pomorze_zach/Umgebung_von_Stettin_1940.jpg
  3. Działania na rzecz wstrzymania wycinki drzew wokół jeziora Głębokie. W: Biuletyn Informacji Publicznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie [on-line]. 2006. [dostęp 2010-06-16].

Bibliografia