Balthasar Bendelius

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Balthasar Bendelius
duchowny
Data urodzenia 19 sierpnia 1631
Miejsce urodzenia Brandenburg nad Hawelą
Data śmierci 26 kwietnia 1675
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka


Balthasar Bendelius (Bendel) (1631-1675) - duchowny w kościele Mariackim w Szczecinie.

Życiorys

Balthasar Bendelius urodził się 19 sierpnia 1631 roku w Brandenburgu nad Hawelą. Był synem Kaspara Bendeliusa i Elisabeth z domu Bützow. Od 1648 roku pobierał nauki w szczecińskim Pedagogium[1], a od 1650 roku w gimnazjum gdańskim. Po kolejnych trzech latach został studentem uniwersytetu w Greifswaldzie, a w roku 1654 przybył na uczelnię w Wittenberdze.

W latach nauki gimnazjalnej udzielał się jako korektor w drukarni Johanna Valentina Rhete oraz po przybyciu do Gdańska w warsztacie Anny Rhete.

W 1654 roku przyjął propozycję archidiakona Joachima Fabriciusa objęcia posady subdiakona w kościele Mariackim w Szczecinie. Wraz z nim na przemian, wygłaszał kazania poranne i wieczorne. Po objęciu przez Fabriciusa stanowiska pastora, z wieloma obowiązkami pozostał sam do czasu przybycia Salomona Matthiasa, nowego archidiakona. W 1660 Matthias opuścił stanowisko, a Bendelius ponownie przejął liczne obowiązki, do roku 1661. Zaproponowano mu niebawem posadę archidiakona ale jej nie przyjął. W 1663 roku nadano mu stanowisko diakona w Kościele zamkowym św. Ottona.

Odrzucił propozycję profesury w Pedagogium.

Żoną Balthasara była córka kupca Lucia Stoltenburg, wdowa po Dawidzie Rhanie, którą poślubił 28 stycznia 1656 roku.

Zmarł w 1675 roku.

Przypisy

  1. Z 1649 r. pochodzi wygłoszona w murach szkoły dysputa teologiczna, w której respondentem był Bendelius : Diatribe Theologica, Continens Enneada Thesium, Qvam Deo Patre per Jesum Christum virtute Spiritus Sancti clementer adjuvante & dirigente, In Regio Pomeranorum Gymnasio Sub Praesidio Viri ... Dn. M. Joachimi Fabricii, SS. Theol. ... Professoris Publici ... Publico ... examini sistit Balthasar Bendelius ... ad diem XXX. Octobris.


Bibliografia

  • Christian Zickermann. Historische Nachricht Von den alten Einwohnern in Pommern [...]. Stettin: Conradi, 1724, s. 142, 147.
  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 447, 462.
  • Bendelius Balthasar W: CERL [online]. [Przeglądany 30 sierpnia 2019].

Zobacz też

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko