Beniamin Pojman

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beniamin Pojman
działacz społeczny, spółdzielca
Data urodzenia 13 października 1907
Miejsce urodzenia Łódź
Data śmierci 11 maja 1975
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie, kw. 58 A, rz. 13, nr grobu 5


Beniamin Pojman (1907-1975)

Życiorys

Beniamin Pojman urodził się 13 października 1907 r. w Łodzi, w ubogiej, religijnej rodzinie. Był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Już jako nastolatek miał poglądy lewicowe. Wraz z podzielającymi jego przekonania znajomymi przeniósł się do Grodziska Mazowieckiego. Wstąpił do Bundu (Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji), gdzie szybko został czołowym aktywistą. W tym czasie poznał swoja przyszła żonę Chaję Segal. Miał dwie córki.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w ZSRR. Jego żona nie chciała opuścić rodziców i pozostała z dziećmi. Wszyscy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau. Beniamin Pojman przez krótki czas przebywał na Ukrainie, później został deportowany do Kazachstanu i Uzbekistanu, gdzie za nędzne wynagrodzenie pracował w fabryce tekstylnej.

Po zakończeniu wojny repatriował się do Polski i zamieszkał w Szczecinie w dzielnicy Golęcino. Kiedy dowiedział się, że cała jego rodzina zginęła włączył się aktywnie do prac Komitetu Żydowskiego, angażując się w pomoc materialną potrzebującym. Poznał tam swoją drugą żonę, Tatianę, wdowę, Rosjankę z pochodzenia. Pobrali się we wrześniu 1946 r.

W 1947 r. wykorzystując swoją wiedzę z Uzbekistanu założył Żydowską Spółdzielnię „Trykot” (dziewiarską) z siedzibą na Golęcinie, zatrudniającą wielu ludzi. Przy „Trykocie” założył też żydowskie przedszkole. Był prezesem Spółdzielni do 1950 r. Później założył Spółdzielnię Inwalidzką „Tęcza” z siedzibą przy ul. Tkackiej. Spółdzielnia zatrudniała osoby niepełnosprawne, które zajmowały się produkcją zabawek, koszyków, siatek itp. W konsekwencji wydarzeń Marca'68, w 1970 r. został wyrzucony z pracy.

Beniamin Pojman w tym czasie ukończył szkołę średnią. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów, wspierał również Szkołę Żydowską im. I.L.Pereca w Szczecinie. Nauczył się języka esperanto i był jego czynnym propagatorem.

Z drugiego małżeństwa miał córkę Różę urodzoną w 1947 roku, która po 1968 r. wyemigrowała do USA.

Zmarł 11 maja 1975 roku.

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Róża Król
TSKŻ Logo.png