Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy (Polanów)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Polanowie
[[Grafika:{{{biblioteka_grafika}}}|240px|Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Polanowie]]
{{{grafika_opis}}}
Rok założenia 1946
Rodzaj biblioteki publiczna
Miejscowość Polanów
Adres ul. Wolności 7
76-010 Polanów
Strona internetowa biblioteki.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Polanów

Siedzibą biblioteki jest I piętro w wyremontowanym budynku z windą, współużytkowanym z innymi instytucjami, powierzchnia wynosi 300 m2 i znajduje się tam wypożyczalnia i czytelnia w osobnych pomieszczeniach, jak również kącik malucha. Liczba miejsc dla czytelników: 50. Wejście do budynku oraz wnętrze są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim. Ostatnia modernizacja lokalu miała miejsce w 2011 roku [1].

Tel. 94-318- 85-00,

email: biblioteka.polanow@wp.pl,

Biblioteka główna jest otwarta 6 dni w tygodniu w godzinach: poniedziałek-piątek 8.00-18.00, w sobotę 9.00-14.00.

Księgozbiór

Księgozbiór, który w całości wpisany jest do bazy komputerowej wynosi 17326 woluminów (stan na 31.12.12). Biblioteka prenumeruje 34 tytuły bieżących czasopism. Biblioteka pracuje w systemie MAK 4.3 oraz MAK+. Klasyfikacja, ustawienie książek - wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD), poza tym znajdują się dodatkowe tablice informacyjne i katalog komputerowy.

Działalność

Poza podstawową działalnością bibliotekarską, biblioteka wprowadza ciekawe, stałe formy pracy z czytelnikami, jak: ferie w bibliotece, wakacje w bibliotekach filialnych, wycieczki i lekcje biblioteczne, cykliczne spotkania z przedszkolakami. Ponadto nawiązano współpracę z różnymi instytucjami, np. Zespołem Szkół w Polanowie, szkołą podstawową w Bukowie, w Nacławiu i Żydowie. Biblioteka zatrudnia 5 pracowników.

Filie biblioteczne

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Polanów posiada 3 filie biblioteczne oraz 2 punkty biblioteczne w świetlicach w Rekowie i Rzeczycy.

Siedzibą filii w Bukowie jest mała sala w szkole podstawowej, gdzie znajduje się wypożyczalnia, kącik czytelniany i kawiarenka z najnowocześniejszymi komputerami dla czytelników. Godziny otwarcia: poniedziałek 8.00-15.00, wtorek 9.00-17.00, środa 8.00-16.00, czwartek 9.00-17.00, piątek 8.00-17.00.

Siedzibą filii w Nacławiu jest mała sala w szkole podstawowej, gdzie znajduje się wypożyczalnia, kącik czytelniany i kawiarenka z najnowocześniejszymi komputerami dla czytelników. Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 13.00-18.00, środa 11.00-16.00.

Siedzibą filii w Żydowie jest mała sala w szkole podstawowej, gdzie znajduje się wypożyczalnia, kącik czytelniany i kawiarenka z najnowocześniejszymi komputerami dla czytelników. Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:30-18.00, wtorek,czwartek 8.00-15.00[2].

Historia

Pierwszy punkt biblioteczny w Polanowie powstał w styczniu 1946 roku. Księgozbiór liczył ok. 50 woluminów, a bibliotekarka została Irena Stopa. Już we wrześniu 1946 roku nastąpiło uroczyste otwarcie biblioteki, wielkość księgozbioru wzrosła do 70 książek, a prowadzenie biblioteczki powierzono Teresie Kucharskiej, która w dwóch niewielkich pomieszczeniach przy ulicy Zamkowej (dzisiejszej Wolności) rozpoczęła społeczną pracę bibliotekarską. Wkrótce, bo już rok później, oficjalnie powołano uchwałą Rady Narodowej Miejską Bibliotekę Publiczną, nad którą nadzór merytoryczny sprawowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie. Stan księgozbioru systematycznie się powiększał, podobnie jak liczba czytelników, wypożyczeń. Należy podkreślić, że bibliotekarze aż do końca 1957 roku pełnili swoje obowiązki wolontarystycznie, a ich zaangażowanie wynikało z potrzeby krzewienia czytelnictwa i języka polskiego. Od 1958 roku obowiązki kierowniczki biblioteki pełniła Emilia Gawlik, która kierowała placówką nieprzerwanie do 1979 roku. Okres jej pracy obfitował w liczne zmiany, głównie polegające na znacznej poprawie warunków lokalowych, ciągłym powiększaniem księgozbioru i rozbudowanej pracy edukacyjnej.
W 1960 roku przeniesiono bibliotekę do siedziby Miejsko-Gminnego Domu Kultury przy ulicy Polnej z zastrzeżeniem tymczasowości. Siedem lat później po interwencji władz powiatowych i wojewódzkich biblioteka została przeniesiona do budynku przedwojennej willi Jacobi, przy ulicy Wolności, gdzie zajęła parter. Dzięki temu wydzielono wypożyczalnię dla dorosłych i wypożyczalnię dla dzieci, czytelnię, pomieszczenie do opracowywania gromadzonych książek oraz pomieszczenia gospodarcze i administracyjne.
Biblioteka posiadała również dwie filie biblioteczne: w Żydowie i Rekowie. Pierwsza została przejęta w 1973 roku jako dotychczasowa Biblioteka Gromadzka. W chwili przejęcia liczyła ponad 4300 woluminów. Druga została włączona do gminy Polanów w wyniku zmiany podziału administracyjnego kraju. Do 1973 roku była filią biblioteki publicznej w Sianowie. W 1973 roku posiadała księgozbiór w ilości 5007 woluminów. Biblioteka w Polanowie rozwijała się, co znalazło odbicie w wielkości księgozbioru. W 1979 roku osiągnął on wielkość 12254 pozycji.
Stan techniczny budynku przy ulicy Wolności stał się na tyle zły, że w 1985 roku służby budowlane wstrzymały użytkowanie, nakazując przeprowadzenie remontu generalnego. Biblioteka po raz kolejny musiała zmienić swoją lokalizację, trafiając do budynku po ośrodku zdrowia przy ulicy Bobolickiej. Wędrówka nie zakończyła się jeszcze, ponieważ w latach 1990–1994 władze samorządowe ograniczyły zakupy nowości do księgozbioru i postanowiły dotychczasowe lokum biblioteki zamienić na mieszkania. Kolejna przeprowadzka nastąpiła w kwietniu 1990 roku. Bibliotekę ulokowano w budynku po byłym komitecie PZPR przy ul. Polnej. Po trudnym etapie początku lat dziewięćdziesiątych nastąpił etap stabilizacji, a po 1998 roku - rozwoju. Związane to było z poprawą sytuacji finansowej samorządu lokalnego. Rada Miejska przywiązywała coraz większą wagę do instytucji kultury. Warto zaznaczyć, że w 2005 roku przy bibliotece powołano Gminne Centrum Informacji. W 2008 roku powołano dwie nowe filie w Bukowie i Nacławiu. Obie zlokalizowano w szkołach[3].

Przypisy

  1. Zychowicz, Małgorzata, Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  2. Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Polanów z dn. 6.12.2011
  3. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Polanów [online]. [Przeglądany 18 czerwca 2013].


Bibliografia

  • Zychowicz, Małgorzata. Informacje zbierane przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną na potrzeby Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zychowicz, Małgorzata. Protokół wizytacji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Polanów z dn. 6.12.2011

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Magdalena Młynarczyk