Pogodno

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Braunsfelde)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogodno
Pogodno
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Zachód
Nazwa niemiecka Braunsfelde
Populacja 25 226
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Pogodno 2010-05.png

Pogodnoczęść miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód. Położone niedaleko od granicy miasta z gminą Dobra. Większość Pogodna to zabudowania typu willowego, natomiast na osiedlu Somosierry - budynki wielokondygnacyjne.

  • Według danych z 29 kwietnia 2012 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 25 226 osób[1].
  • Samorząd osiedla Pogodno został ustanowiony w 1990 roku[2].

Komunikacja

Komunikację z miastem zapewniają linie tramwajowe i autobusowe, a do 2002 r. czynna była także kolej (przystanek PKP „Szczecin Pogodno”). Przystanek kolei powstał w czasach, gdy Szczecin nie był tak rozbudowany, w tamtych czasach linia ta służyła obsłudze towarowej istniejących licznych zakładów na obrzeżach miasta. Obecnie jest ona wyłącznie jedynym ciągiem komunikacyjnym łączącym Zakłady Chemiczne Police, oraz inne zakłady przemysłowe z północnych dzielnic Szczecina, z resztą Polski. W planach Urzędu Miasta, linia miała zostać zastąpiona połączeniem omijającym dzielnice mieszkalne, z powodu szkodliwych substancji przewożonych koleją, a trasa przebudowana na obwodnicę śródmiejską, plany zostały jednak porzucone z powodu dużych kosztów inwestycyjnych, oraz istnieniem projektu przedłużenia obwodnicy w ciągu ulicy Europejskiej.

Historia

Nazwę „Pogodno” nosiła w latach 1954-1975 obecna dzielnica Zachód.

Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna”), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna”), a obszar dzisiejszego os. Somosierry - Schönau ("Piękność”). Czasami (niewłaściwie) do Pogodna zaliczane jest także osiedle Zawadzkiego-Klonowica powstałe już w polskim Szczecinie (od lat 60.). Na osiedlu można zauważyć wiele terenów zielonych. Dzielnica ta znajduje się blisko centrum miasta, jednocześnie sąsiadując z Parkiem Kasprowicza - będącym największym kompleksem parkowym w mieście. W starszej części Pogodna - dzielnicy willowej dominują budynki wybudowane na początku XX wieku, w dalszej części przechodzi ono w dzielnicę z typowymi budynkami społecznymi wybudowanymi w latach 30.

Oświata

Na terenie dzielnicy znajdują się oddziały Uniwersytetu Szczecińskiego, w tym budynek Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. W dalszym ciągu ulicy Żołnierskiej w dawnych koszarach Armii Radzieckiej znajdują się budynki Akademii Morskiej, Pomorskiej Akademii Medycznej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego a także Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Infrastruktura

Na terenie dzielnicy znajduje się w pełni zadaszone targowisko Pogodno. W granicach osiedla znajdują się m.in.: Szpital Kliniczny nr 1, Pomorskiej Akademii Medycznej, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera, konsulat Królestwa Szwecji, Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego „Koszary Bałtyckie” ("Baltic Barracks”), zajezdnia autobusowa „Klonowica” (dyrekcja szczecińskiego ZDiTM), w okolicach także zajezdnia tramwajowa „Pogodno”.

Przypisy

  1. Liczba mieszkańców. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_50049.asp
  2. Uchwała Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28 listopada 1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/D1CEFF308A2D43CDB87DCF30B00845BE/53-90.pdf

Zobacz też

Linki zewnętrzne