Cmentarz ewangelicki (Gryfino)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz ewangelicki w Gryfinie
Cmentarz ewangelicki w Gryfinie
Cmentarz na mapie, 1933.
Adres Gryfino, ulica Parkowa
Wyznanie ewangelicki
Data powstania 2. połowa XVIII wieku ?
Data zamknięcia przed 1945
Stan obecny Park Miejski im. Stanisławy Siarkiewicz
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz ewangelicki w Gryfinie założony został w drugiej połowie XVIII wieku , gdy zabrakło miejsca na pochówki na cmentarzu przykościelnym. Funkcjonował on co najmniej do początku XX wieku, kiedy to powstał obecny cmentarz komunalny przy ul. Pomorskiej.

Cmentarz ten był zorganizowany w stylu parkowym z bogatym drzewostanem i układem alejkowo – kwaterowym wykorzystującym pofałdowane ukształtowanie terenu. Posiadał powierzchnię ok. 6 ha. Jeszcze w latach 60. XX wieku widoczne były neoklasycystyczne grobowce rodzinne. Następnie teren cmentarza został uporządkowany i ze względu na jego walory botaniczne utworzono tu park. Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia park miejski otrzymał imię S.A. Kalinowskiego (był to zasłużony żołnierz radziecki, który zginął w walkach wyzwoleńczych o Pomorze Zachodnie). W 2003 roku nastąpiła zmiana patrona – parkowi nadano imię Stanisławy Siarkiewicz (była pierwszą po wojnie nauczycielką języka polskiego w gryfińskim Liceum Ogólnokształcącym, malarką, poetką).

Po dawnym cmentarzu pozostał jedynie bogaty drzewostan, który tworzą 32 gatunki i odmiany drzew, w większości są to drzewa liściaste: lipy, kasztanowce, dęby, klony.

Przez park przebiega ścieżka dydaktyczna zaprojektowana ze względu na walory przyrodnicze i historyczne. Znajduje się tu również plac zabaw dla dzieci.

Bibliografia

  • Grecki H. Karta cmentarza ewangelickiego w Gryfinie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.
  • Kemmling L.A. Gryfińskie cmentarze. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T.1. Szczecin 2002.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf