Cmentarz ewangelicki (Niewiadowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz ewangelicki w Niewiadowie
Cmentarz ewangelicki w Niewiadowie
Cmentarz na mapie, 1929.
Adres 72-122 Niewiadowo
Wyznanie ewangelicki
Data powstania pierwsza połowa XIX wieku
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz ewangelicki w Niewiadowie, wsi położonej około 11 km na północny–wschód od Goleniowa.

Był to najmłodszy cmentarz przedwojennej wsi Harmsdorf, założony w pierwszej połowie XIX wieku na skraju lasu, po północnej stronie wsi. Założono go tu po wybudowaniu nowego kościoła w centrum wsi i tym samym likwidacji cmentarza przykościelnego.

Nowy cmentarz powstał na planie czworoboku z centralnie wytyczoną aleją. Jego powierzchnia wynosi ok. 0,3 ha. Pod koniec XIX wieku został ogrodzony wysokim murem z czerwonej cegły z ozdobnym fryzem w górnej części. Od strony południowej powstała szeroka brama wejściowa.

Część nagrobków sprzed 1945 roku została usunięta. Jednakże i tak zachowało się tu sporo przedwojennych płyt nagrobnych, jak również żeliwnych krzyży z drugiej połowy XX wieku oraz żeliwnych ogrodzeń dawnych grobów. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1848 roku. Po lewej stronie alei znajdują się groby z okresu po 1945 roku.

Przy ogrodzeniu od strony wschodniej znajdują się cztery ogromne świerki o obwodzie ok. 250 cm.

Cmentarz ten znajduje się na trasie szlaku sentymentalnego nr 2 prowadzącego po dawnych cmentarzach gminy Goleniów. Jest to najlepiej zachowany przedwojenny cmentarz w gminie.

Bibliografia

  • Gmina Goleniów. Szlaki rowerowe, szlaki sentymentalne, szlak kajakowy. Goleniów 2008.
  • Przeździecki A. Stan cmentarzy protestanckich na terenie miasta i gminy Goleniów. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.

Linki zewnętrzne



Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf