Cmentarz komunalny (Goleniów)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Goleniowie
Cmentarz komunalny w Goleniowie
Cmentarz na mapie, 2010.
Adres Goleniów, ulica Przestrzenna 1
Wyznanie rzymskokatolicki
Data powstania 1947 ?
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz komunalny w Goleniowie zlokalizowany jest na południowo – zachodnich obrzeżach miasta, przy ulicy Przestrzennej 1. Jest on obecnie jedynym czynnym cmentarzem w Goleniowie.

Nowy cmentarz komunalny założony został tuż po II wojnie światowej w otoczeniu Puszczy Goleniowskiej. Przez pierwsze dwa lata powojenne polskich osadników chowano na terenie dawnego ewangelickiego cmentarza zlokalizowanego między ulicami Szczecińską, Sportową i Marii Konopnickiej. Po założeniu nowego cmentarza komunalnego przy ulicy Przestrzennej ich szczątki ekshumowano i tam przeniesiono.

Cmentarz jest ogrodzony, posiada układ alejowo – kwaterowy. Przy wejściu głównym, po lewej stronie znajduje się kaplica pogrzebowa.

W maju 1995 roku z inicjatywy Koła Związku Sybiraków odsłonięto na cmentarzu pomnik poświęcony Sybirakom zamordowanym w łagrach, obozach i podczas robót na sowieckiej ziemi w latach 19401956.

W 2008 roku w nowej części cmentarza wybudowano kolumbarium w formie dwóch ścian z pięcioma segmentami po 15 nisz z przeznaczeniem na 150 urn. Docelowo kolumbarium ma być rozbudowane do 660 urn.

W 2012 roku podjęto uchwałę o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod rozbudowę cmentarza w kierunku zachodnim o 24 ha.[1]. Prace mają ruszyć w 2015 roku.

Według danych z 2012 roku cmentarz posiadał 13 ha i spoczywało na nim ok. 12 tys. osób [2]

Administratorem cmentarza jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Goleniowie.

Przypisy

  1. BIP Goleniów [online]. [Przeglądany 35 sierpnia 2013].
  2. Goleniów [online]. [Przeglądany 25 sierpnia 2013].

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Aberbuch E. Goleniów - wczoraj, dziś, jutro. Goleniów 2010.
  • Gmina Goleniów. Szlaki rowerowe, szlaki sentymentalne, szlak kajakowy. Goleniów 2008.
  • Przeździecki A. Stan cmentarzy protestanckich na terenie miasta i gminy Goleniów. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf