Cmentarz komunalny (Mielno, powiat koszaliński)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz komunalny w Mielnie
[[Grafika:|240px|Cmentarz komunalny w Mielnie]]
Nazwa niemiecka Gross Möllen
Adres Kościelna
Powierzchnia 1,5 ha
Wyznanie ewangelickie, rzymskokatolickie
Data powstania koniec XIX wieku
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
[ Mapa Google.]
[{{{google_street}}} Google Street View.]


Cmentarz komunalny w Mielnie – znajduje się przy ul. Kościelnej 27 w Mielnie, w odległości ok. 1 km od kościoła parafialnego. Został założony z końcem XIX wieku i przejął funkcję cmentarza przykościelnego. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z lat 1926 (5), 1930 (3), 1934 (10), z pierwszej połowy XX wieku zachowało się łącznie 35 nagrobków i 5 mogił należących do dawnych mieszkańców Mielna, wyznania ewangelickiego.

Cmentarz jest rozplanowany regularnie, ma charakter wielokwaterowy, który jest konsekwentnie podtrzymywany przez obecnego zarządcę. Zadania administracji publicznej w tym zakresie powierzono samorządowemu zakładowi budżetowemu Mieleńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji z siedzibą Mielnie. Zarządca jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg cmentarnych, utrzymania obiektów budowlanych na terenie cmentarza w należytym stanie oraz pielęgnację zieleni i drzewostanu. Na terenie cmentarza komunalnego obowiązuje regulamin porządkowy ustalony przez zarządcę, przedstawiony w formie tablicy informacyjnej, przytwierdzonej do ogrodzenia[1].

Przypisy

  1. Protokół kontroli przeprowadzonej w Mieleńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji z up. Wójta Gminy Mielno w miesiącach luty - grudzień 2012 r.

Bibliografia

  • Karta Cmentarza komunalnego w Mielnie (archiwum WUOZ Delegatura w Koszalinie)
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Przybyło