Cmentarz przy ul. Firlika

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Firlika
Cmentarz przy ul. Firlika
teren po dawnym cmentarzu
Osiedle Drzetowo-Grabowo
Adres ul. Firlika 9-14
Wyznanie ewangelicki
Data powstania pocz. XIX w.
Data zamknięcia II poł. XIX w.
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Firlika – nieistniejący cmentarz dawnej wsi Grabow

Historia cmentarza

mapa z 1873 r.
zarys granicy cmentarza

Cmentarz przy ul. Firlika był najstarszą nekropolią Grabowa i podlegał parafii św. Piotra i Pawła. Założony został prawdopodobnie na początku XIX w. Już w pierwszej połowie owego stulecia cmentarz mający powierzchnię ok. 2 mórg był zapełniony. W dokumentach i planach z lat 40-tych i 60-tych XIX w. określany jest jako stary cmentarz Grabowski (Alter Grabower Friedhof) i przeznaczony pod zabudowę. Planowano wznieść tu nowy kościół dla Grabowa, lecz nie zgodziły się na to władze wojskowe.

W połowie XIX w., ze względu na zamknięcie cmentarza przy ul. Firlika, mieszkańców Grabowa zaczęto chować na nowym cmentarzu przy ul. Malczewskiego. Pozostałości po dawnej nekropolii zlikwidowano prawdopodobnie na początku XX w.

Obecnie nie zachował się żaden ślad tego cmentarza, a na jego miejscu stoi budynek Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf