Cmentarz przy ul. Kluczborskiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Kluczborskiej
Cmentarz przy ul. Kluczborskiej
lapidarium
Osiedle Klucz
Adres ul. Kluczborska
Powierzchnia 0,57 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania I poł. XX w.
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny zlikwidowany, niewielkie lapidarium
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Kluczborskiej – nieistniejący cmentarz dawnej wsi Klütz, o którym istnieniu przypomina niewielkie lapidarium.

Historia cmentarza

fragm. mapy z 1937r.
plan cmentarza wg dokumentacji WKZ (1996r.)
tabliczka
fragment zachowanego ogrodzenia

Trudno ustalić dokładny okres powstania cmentarza, mogło to jednak nastąpić w latach 20-stych XX w.. Założono go na planie prostokąta przez którego środek przebiegała główna aleja wysadzana lipami, zaś na jej końcu znajdowała się niewielka kaplica. Od strony ul. Kluczborskiej wzniesiono betonowe ogrodzenie. Po wojnie cmentarz zaczął popadać w ruinę. W połowie lat 80-tych XX w. teren wydzierżawiono dzierżawcy żwirowni w Radziszewie, w której to przerobiono zachowane nagrobki na gruz do podsypek drogowych. Z dawnej infrastruktury cmentarnej zachowała się piękna aleja lipowa, fundamenty kaplicy oraz fragment betonowego ogrodzenia. Okoliczni mieszkańcy, w proteście przeciw osobom, które zrobiły sobie drogę na skróty przez teren pocmentarny, ustawili słupek z tabliczką z odręcznym napisem „cmentarz”.

Małe Lapidarium

1 października 2011 r. kilku społeczników z Portalu Miłośników Prawobrzeża ustawiło na końcu lipowej alei dwa znalezione bezinskrypcyjne nagrobki, tworząc mini-lapidarium upamiętniające to miejsce.

Linki zewnętrze

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Podjuchy Żydowce Klucz, Szczecin 2011IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf