Cmentarz przykościelny (Burowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny w Burowie
Cmentarz przykościelny w Burowie
Cmentarz na mapie z 1922 roku.
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XVIII wiek ?
Data zamknięcia przed 1945
Stan obecny nieczynny, pojedyncze nagrobki
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przykościelny w Burowie – przedwojenny cmentarz wsi Burowo zlokalizowany przy nieistniejącym obecnie kościele.

Burowo (niem. Burow), położone jest około 10 km na wschód od Goleniowa. Jest to typowa wieś owalnicowa, po środku której istniał kościół zbudowany na początku XX wieku, prawdopodobnie w miejscu starszej świątyni. Wokół niego znajdował się cmentarz ewangelicki o powierzchni ok. 0,25 ha. Otoczony był kamiennym ogrodzeniem, po których ostały się fundamenty.

W latach pięćdziesiątych kościół został rozebrany (widoczne są jego fundamenty), a w latach sześćdziesiątych z nieczynnego cmentarza usunięto większość nagrobków, wycięto część starodrzewu i teren splantowano. Do dziś zachowało się kilka nagrobków, w tym żołnierskie: Emila i Maxa Lemke oraz Karla Malzahna. Na terenie dawnego cmentarza stoi także dużych rozmiarów krzyż na cokole – jest to pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej (1914-1918) mieszkańców trzech wsi: Burowa, Kałużnej i Przypulska (niem. Burow, Kahlbruch, Franzfelde).

Bibliografia

  • Kazaniecki J. Śladami przeszłości: historia Mostów, Imna, Burowa i Danowa. Goleniów 2007.
  • Przeździecki A. Stan cmentarzy protestanckich na terenie miasta i gminy Goleniów. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze: materiały konferencyjne. Red. A. Łazowski. T. 1. Szczecin 2002.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf