Cmentarz przykościelny przy ul. Energetyków

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny przy ul. Energetyków
Cmentarz przykościelny przy ul. Energetyków
Kościół i teren pocmentarny
Nazwa niemiecka Gertrud Kirchhof
Osiedle Łasztownia
Adres ul.Energetyków
Powierzchnia ok. 0,4 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV w./XV w.
Data zamknięcia XVII w. ?
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Historia cmentarza

kościół i cmentarz (Gertrud Kirchhof) na mapie z 1889 r.

Powstanie cmentarza związane jest z budową kościoła szpitalnego św. Gertrudy pod koniec XIII w. na terenie Łasztowni. Na początku XV w. przy kościele wzniesiono szpital prowadzony przez zakon karmelitów. Na cmentarzu chowano także biednych, wykluczonych z życia społecznego, podróżnych oraz zmarłych na choroby zakaźne (w 1565 r. pochowano tu 300 osób zmarłych na dżumę).

W XVII w. cmentarz był już zaniedbany i stał się składowiskiem śmieci. Całkowita likwidacja nastąpiła w latach 90- tych XIX w., kiedy to w miejsce rozebranej drewnianej świątyni wzniesiono Kościół Świętej Trójcy.

Wewnątrz świątyni znajduje się pięć zachowanych płyt nagrobnych: cztery barokowe z przełomu XVII/XVIII w. oraz jedna klasycystyczna z końca XVIII w.

Najstarsza z nich, pochodząca z 1658 r., upamiętnia Georga Kroetza, jego żonę Dorotę Schmeden oraz ich dzieci. Druga w kolejności pochodzi z 1667 r. i upamiętnia kupca Petera Thom’a i jego żonę Reginę Garbrechts. Kolejna, z 1674r., poświęcona jest Adamowi Rosenfeldowi, jego małżonce Francenie Arents oraz dwójce ich dzieci. Czwarta z barokowych płyt pochodzi z 1703r., a widnieją na niej nazwiska Martina Droyse i Anny Martens. Dłuższa inskrypcja znajduje się na klasycystycznej płycie z 1792r. Upamiętnia ona Fritza (22.1.1709 – 13.5.1786) i Marię Stoltenburg (2.11.1710 – 20.3.1792), zaś na dole umieszczono, w języki łacińskim, cytat z drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza: „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości” (2Tym 4.7.8).

Zobacz też

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf