Cmentarz przykościelny przy ul. Miodowej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny na Osowie
Cmentarz przykościelny na Osowie
teren pocmentarny
Osiedle Osów
Adres ul. Miodowa
Powierzchnia 0,15 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIII w.
Data zamknięcia 1870 r.
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przykościelny przy ul. Miodowej – najstarszy, obecnie nieistniejący, cmentarz wsi Osów (niem. Wussow), zlokalizowany przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej.

Historia cmentarza

Plan Osowa z 1888 r. z zaznaczonym terenem cmentarza

Cmentarz powstał zapewne wraz z budową kościoła w XIII w. Na niewielkim terenie pochówki trwały aż do II połowy XIX w., kiedy to zgodnie z ówczesnymi zarządzeniami, zamykano przykościelne nekropolie. Po 1945 r. niemiecki nagrobki usunięto; zachował się jedynie jeden przedwojenny, anonimowy nagrobek, zespolony z ogrodzeniem. Na teren cmentarza, otoczonego zachowanym do dziś kamiennym murem, prowadzą dwie bramki cmentarne ze współczesnymi metalowymi furtkami. Czytelna pozostała granica dawnego układu przestrzennego. Zieleń cmentarną stanowią obecnie pojedyncze drzewa (m.in. lipy, klony) oraz murawa.

Pomnik poległych w I wojnie światowej

Pomnik ten wprawdzie nie stoi na terenie dawnego cmentarza, ale pełni on ważną funkcję kommemoratywną. Kilkanaście metrów obok cmentarnego muru, na podwyższeniu, ustawiony został po I wojnie światowej pomnik poświęcony poległym mieszkańcom wsi. Jest to głaz z wyrytym krzyżem żelaznym, z umieszczoną w miejscu dawnego, zatartego napisu, współczesną tablicą z inskrypcją w języku polskim i niemieckim: „Poległym mieszkańcom Osowa (Wussow)” / „Den gefallenen Einwohner aus Wussow (Osów)”.

Zobacz też

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf